ارز دیجیتال

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم (بخش اول)

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که اتریوم چیست و به چه درد می‌خورد؟ اتریوم یک نوع پلتفرم آزاد و مبتنی بر فناوری بلاک چین است. می‌توان گفت تا حدوی مانند بیت کوین است، اما کاربردهای اتریوم با بیت کوین فرق دارد. برای این‌که عملکرد و تاثیر اتریوم را به خوبی درک کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

سیستم اتریوم چیست ؟

اتریوم چیست ؟ اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است که هیچ دولتی آن را کنترل نمی‌کند. اکثر خدمات آنلاین، کسب و کار و سرمایه‌گذاری‌ها در یک سیستم متمرکز دولتی قرار دارد. از این روش مدت ۱۰۰ سال است که استفاده می شود، در طول تاریخ بارها ثابت شده که دارای مشکلاتی است، در سیستم اتریوم افراد به یکدیگر اعتماد ندارند. اما با این‌حال، استفاده از این روش ضروری خواهد بود.

درست است که در روش متمرکز همه چیز به خوبی کنترل می‌شود، اما این را هم در نظر بگیرید که گاهی اوقات، به معنی شکست خواهد بود. چگونه؟ برنامه ها و خدمات آنلاین که از این سیستم استفاده می‌کنند، زمانی‌که هک شوند و یا در صورت قطعی برق، دچار مشکل می شوند. اکثر شبکه‌های اجتماعی و خدمات آنلاین نیازمند کاربرانی هستند که اطلاعات شخصی خودشان را در سرورهای خود ذخیره کنند. از این رو، اطلاعات به راحتی می تواند توسط شرکت، کارمندان نادرست و هکرها دزدی شود.

ویژگی بارز اتریوم

اتریوم، یک سیستم غیرمتمرکز و کاملاً مستقل است و هیچ فردی آن را کنترل نمی‌کند. هزاران نفر از مردم در سرتاسر دنیا از اتریوم استفاده می کنند، هیچ نقطه ضعفی ندارد و هیچ وقت به صورت آف لاین استفاده نمی‌شود. اطلاعات شخصی کاربران بر روی سیستم‌های خودشان باقی می‌ماند در حالی که محتوای برنامه ها، ویدیوها و … کاملا در اختیار خلق کننده‌های خودشان است و مجبور نیستند از قوانین برنامه‌هایی چون App Store و You Tube  اطاعت کنند.

مقایسه اتریوم بیت کوین

دومین ویژگی مهم اتریوم این است که، بدانید اتریوم و بیت کوین همیشه در حال مقایسه با یکدیگر هستند. دو پروژه اتریوم و بیت کوین هدف‌های کاملاً متفاوتی دارند. می‌توان گفت بیت کوین اولین سیستم رمزنگاری است که از آن، برای انتقال پول استفاده می‌شود و فناوری بلاک چین از آن حمایت می‌کند.

اتریوم از فناوری بلاک چین کمک می‌گیرد و مبتنی بر آن است تا ظرفیت‌های خود را افزایش دهد. اتریوم یک شبکه کامل است که ویژگی‌هایی مانند مرورگر اینترنت، زبان رمزنگاری و سیستم پرداخت دارد. یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های این سیستم این است که، به کاربران خود توانایی و قابلیت می‌دهد تا بتوانند یک برنامه غیرمتمرکز را در بلاک چین اتریوم ایجاد نمایند.

این برنامه می تواند دارای نظرات جدیدی باشد، یا به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز عمل کند به طوری‌که از قبل نظراتی در این برنامه وجود داشت. این برنامه اتریوم سبب کاهش واسطه و هزینه‌های دخالت افراد ثالث می‌شود. به عنوان مثال، زمانی‌که کاربران مطالب مورد علاقه موسیقی‌دان محبوب خودشان را در فیس بوک لایک می‌کنند و آن را در صفحه خود به اشتراک می‌گذارند، به گونه‌ای تبلیغات آنان را انجام می‌دهند که مستقیما در فیس بوک قرار می گیرد. اتریوم در چنین شبکه‌های اجتماعی به هنرمندان و شنوندگان، بخاطراینکه ارتباط  مثبتی دارند و از آن حمایت  می کند جوایزی را اهدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت اتریوم و اتر چیست و کاربرد هر کدام در کجا است؟

در سیستم غیرمتمرکز kickstarter شما چیزهای مصنوعی دریافت نمی کنید تا آن را به شرکت توزیع کنید، بلکه چیزی که دریافت خواهید کرد، سود آینده شرکت است. در نهایت برنامه‌هایی که بر پایه اتریوم هستند، پرداخت‌هایی که به اشخاص ثالث تعلق دارد را کنار می گذارند و این پرداخت‌ها مربوط به هر خدماتی است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
معرفی کامل ارز دیجیتال دای و نحوه خرید و فروش آن

به طور خلاصه، اتریوم یک سیستم عمومی، منبع باز است. اتریوم بلاک چینی است که پلتفرم نرم افزار آن توزیع شده است و برای توسعه دهندگان این امکان را فراهم میکند تا برنامه های غیرمتمرکزی را ایجاد کنند و این برنامهها را گسترش دهند.

همانطور که قبلا اشاره شد، اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است که از روشP2P(همتا به همتا)استفاده میکند. هر معاملاتی که انجام می شود، توسط کاربران شرکت حمایت خواهد شد بدون اینکه شخصی در کنترل این معاملات دخالت داشته باشد.

نقش سیستم Nodes در اتریوم چیست ؟

تمام سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی به نام “Nodes” حمایت می‌شوند. Nodes داوطلبانی هستند که تمام سیستم برنامه بلاکچین را بر روی سیستم خود دانلود کرده و تمام قوانین رضایت بخش را رعایت می‌کنند تا برنامه را به سمت جلو هدایت نمایند، و چون از این سیستم درست استفاده می‌کنند به خاطر آن جوایزی را دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای فروش بیت کوین ؛ روش‌ها و مراحل

این سیستم قوانین رضایت بخش و ویژگی‌های زیادی دارد و همچنین، این شبکه توسط “قوانین هوشمند” نوشته شده است. این قوانین، برای اینکه معاملات خودکار و سایر کارها انجام گیرد در شبکه نوشته شده است چون افراد به یکدیگر اعتماد ندارند. قوانین برای هر دو افراد از قبل در قرارداد نوشته شده و  باید آن را پر کنند. وقتی افراد این قرارداد را پر کردند،  معاملات و یا کارهای دیگر انجام خواهند شد. بسیاری از مردم اعتقاد دارند که قراردادهای هوشمند برای آینده است که نهایتا جایگزین سایر قراردادها می شود، زمانی‌که، قراردادهای هوشمندبه مرحله اجرا برسند، امنیت فراهم شده. این خود بهتر از قراردادهای سنتی قدیمی است.  این قرارداد قیمت معاملات را کاهش می‌دهد و بین دو طرف اعتماد ایجاد می‌کند.

نقش EVM چیست؟

این سیستم کاربران EVM را فراهم کرده است. کار EVM در قراردادهای هوشمند براساس اتریوم است. به کاربران یک کد می‌دهد و با این کد امنیت آن ها را فراهم خواهد کرد. و این اطمینان را برای آنان ایجاد می‌کند که، برنامه‌ها در کار یکدیگر دخالت نمی‌کنند. EVM کاملا از برنامه اصلی شبکه اتریوم جدا شده است، EVM ابزاری عالی برای آزمون است و قراردادهای هوشمند را بهبود بخشیده. این پلتفرم توکن های رمزنگاری شده “اتر” را فراهم می کند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
درآمدتان را ۶ برابر کنید!

مخترع اتریوم کیست؟

در اواخر سال ۲۰۱۳، ویتالیک باترین(vitalik Batrin)نظرات خودش را روی یک کاغذ سفید نوشت و  آنها را برای تعدادی از دوستانش فرستاد و دوستانش این نظرات را برای افراد دیگری فرستادند. در حدود ۳۰ نفر با ویتالیک در مورد نظرات او صحبت کردند. او انتظار جواب‌های خوبی را داشت، اما مردم جواب‌های متفاوتی داشتند که اشتباهات مهمی در نظریات او وجود دارد، اما هیچ وقت اتفاقی در تصمیم او نیافتاد.

این پروژه در ژانویه سال ۲۰۱۴ با اعضای اصلی تیم به همه نشان داده شد:

Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin and Gavin Wood

اتریوم

باترین ویتالیک اتریوم را در کنفرانسی که مربوط به بیت کوین بود در میامی ارائه داد، و درست چند ماه بعد، این تیم تصمیم گرفت که انبوه سازی را، که اتر با توکن‌های بومی شبکه انجام می‌دهد نگهداری کند و از آن، برای اینکه سرمایه گذاری را توسعه دهد استفاده کند.

آیا اتریوم یک رمزنگاری است؟

اتریوم یک پلت فرم نرم افزاری است که هدف آن این خواهد بود به عنوان اینترنت غیرمتمرکز عمل کند. مانند App Store که می‌توان گفت یک برنامه غیرمتمرکز است. این سیستم احتیاج به ارز دارد.  به این خاطرکه، هزینه منابع رقابتی خود را پرداخت کند تا بتواند برنامه هایی را که نیاز دارد اجرا کند. اینجا همان جایست که ” اتر” وارد میدان می‌شود.

اتریوم چیست

اتر یک سیستمی است که چندبن ویژگی دیجیتالی دارد و به اشخاص ثالث که پرداخت ها را انجام می‌دهند، احتیاجی ندارد. اتر نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال است، بلکه به عنوان سوخت برای برنامه های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا در شبکه عمل کنند. اگر کاربری علاقه داشته باشد که در یکی از این برنامه های اتریوم تغییری را ایجاد کند، آنها باید هزینه معاملات را پرداخت کنند تا شبکه این تغییر را انجام دهد.

هزینه‌ مورد نیاز برای این معاملات، بر مبنای مقدار “سوختی”  که نیاز دارند محاسبه می‌شود. مقدار سوختی که برای این معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد، بر مبنای مقدار برقی است که لازم دارند تا این معاملات انجام شود برآورد خواهد شد.

آیا اتریوم مانند بیت کوین است؟

اتریوم و بیت کوین ممکن است در ویژگی های رمزنگاری شبیه به یکدیگر باشند، اما در واقعیت آنها دو پروژه متفاوت هستند که هدف‌های کاملا متفاوت دارند. در حالی‌که بیت کوین را می‌توان یک رمزنگاری موفق، بادوام و به روز گفت. اتریوم یک پلت فرم چندمنظوره است که ارز دیجیتال اتر دارد و می‌توان جزئی از برنامه های قراداد هوشمند نامید.

زمانیکه ویژگی‌های رمزنگاری آنها با همدیگر مقایسه می‌شوند، این دو پروژه کاملا از یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، بیت کوین می‌تواند سرمایه ای حدود ۲۱ میلیون بیت کوین ایجاد کند، در حالی که می‌تواند اتر را بی پایان ذخیره کند. علاوه بر این، به طور متوسط زمانیکه برای ماینینگ هر بلاک بیت کوین استفاده می‌شود چیزی حدود ۱۰ دقیقه است.  در حالیکه هدف‌های اتریوم بیشتر از ۱۲ ثانیه نیست، که این خود به معنی تائید سریع خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
با بیت کوین چه کالا یا خدماتی را می‌توانیم بخریم؟

اتریوم چیست

یک تفاوت بزرگ دیگر این است که برای ماینینگ موفق بیت کوین برق زیادی باید هزینه شود، اینکار در صورتی امکانپذیر خواهد بود که  چارچوب مقیاس صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر، اتریوم که بر مبنای الگوریتم Proof of Workاست افراد را تشویق می‌کند تا استخراج به صورت غیرمتمرکز انجام شود.

شاید مهمترین تفاوتی که بین این دو پروژه وجود دارد این است‌که، زبان برنامه نویسی کد داخل اتریوم Turning Complete، به این معنی است که همه چیز در صورتیکه برق و زمان کافی وجود داشته باشد می‌تواند حساب شود. که بیت کوین این توانایی را ندارد. در حالیکه کد Touring complete برای کاربران اتریوم محدودیت عملی را ایجاد می‌کند، پیچیدگی آن به این علت است که امنیت بالایی دارد.

 کارکرد اتریوم چیست ؟

همانطور که اشاره شد، اتریوم بر مبنای پروتکل بیت کوین و بلک چین آن طراحی می‌شود، اما پیچیده است که برنامه‌های سیستم مالی می‌توانند از آن حمایت کنند. تنها شباهت این دو بلاکچین در این است، که آنها تاریخ تمام معاملات را در شبکه خود ذخیره می‌کنند، اما بلاکچین اتریوم به چیزهایی بیشتر از این نیاز دارد. جدا از زمان تاریخ معاملات، هر Node در شبکه به دانلود جدیترین مطالب، اطلاعات ارزی از هر قرارداد هوشمند، تعامل کاربران، تمام کدهای قراردادهای هوشمند و محل ذخیره آن احتیاج دارد.

اتریوم چیست

بلاک چین اتریوم می‌تواند به عنوان یک ماشین معاملاتی ثابت توصیف شود. زمانیکه از علم کامپیوتر صحبت می‌کنیم، باید بدانیم که این ماشین می‌تواند اطلاعات را بخواند و براساس این اطلاعات آن را به شرایط جدید انتقال دهد. زمانیکه معاملات انجام می‌شوند، این ماشین به شرایط جدید منتقل خواهد شد.

می‌توان گفت هر شرایط اتریوم شامل میلیون‌ها معامله است. این معاملات برای “بلاک‌ها” گرو بندی شده‌اند، با هر بلاکی که به صورت زنجیر به بلاک قبلی متصل شده . اما قبل از اینکه این معاملات به دفتر کل اضافه شوند، باید قانونی باشد. که این امر از طریق مرحله‌ای به نام ماینینگ انجام می‌گیرد. ماینینگ فرایندی است که یک گروه از Node از نیروی برق استفاده می‌کنند تا رقابت” Proof of Work”را انجام دهند. که اساسا یک معمای ریاضی است. هرچقدر کامپیوتر شما قوی‌تر باشد، شما آن را زودتر جل می‌کنید. جواب به این معما در خود Proof of Work  خواهد بود و تضمین می‌کند که این بلاک قانونی است.

بسیاری از ماینرها در سرتاسر دنیا در حال رقابت با یکدیگر هستند و تلاش می‌کنند تا یک بلاک قانونی را ایجاد کنند. هر زمان‌که یک ماینر یک بلوک جدید از توکن‌های اتر تولید کند، به او جایزه داده می‌شود . ماینرها ستون شبکه اتریوم هستند. آنها نه تنها معاملات و عملیات دیگری را که در شبکه  وجود دارد ثبت و قانونی می‌کنند، بلکه توکنهای جدید از ارز شبکه را نیز تولید خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا