خبر

اضافه شدن 70 صادرکننده دیگر ارز حاصل از صادرات به فهرست

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گزارشی مبنی بر افزوده شدن 70 صادرکننده دیگر ارز حاصل از صادرات به فهرست ارائه و اعلام کرد که ارز بازگشتی حاصل از صادرات غیرنفتی تا پایان مردادماه ۹۹ مبلغ ۳۵ میلیارد یورو بوده است.

افزایش تعداد صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات را بازگردانده‌اند

به گزارش نیک پرداخت، حمید زادبوم، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در این باره گفت: از ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان فروردین ۹۹ تعداد ۲۱ هزار و ۲۵۴ نفر صادرکننده ارز خود را بازگردانده اند که نسبت به تعداد صادرکنندگان تا پایان اسفند ۹۸، تعداد ۷۰ صادرکنندۀ دیگر نیز به فهرست اضافه شده‌اند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به 35 میلیارد یورو میزان ارز بازگشتی حاصل از صادرات غیرنفتی تا پایان مردادماه ۹۹ گفت: «این رقم با توجه به کل صادرات مشمول تعهدات ارزی سال های۹۷، ۹۸ و فروردین ماه ۹۹، نشان‌دهندۀ بازگشت ۶۸ درصد ارز حاصل از صادرات به چرخۀ اقتصادی کشور است و این در حالی است که بر اساس گزارش بانک مرکزی ۳/۱۶ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصادی کشور باز نگشته است. همچنین از ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان فروردین ۹۹ تعداد ۲۱ هزار و ۲۵۴ نفر صادرکننده ارز خود را بازگردانده اند که نسبت به تعداد صادرکنندگان تا پایان اسفند ۹۸، تعداد ۷۰ صادرکنندۀ دیگر نیز به فهرست اضافه شده‌اند.»

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
29 بانک و صرافی مسئول رفع تعهد ارزی شدند
از ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان فروردین ۹۹ تعداد ۲۱ هزار و ۲۵۴ نفر صادرکننده ارز خود را بازگردانده اند
از ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان فروردین ۹۹ تعداد ۲۱ هزار و ۲۵۴ نفر صادرکننده ارز خود را بازگردانده اند

افزایش بازگشت ارز به اقتصاد کشور

مسئول کمیتۀ اقدام ارزی با اشاره به تشکیل کارگروه اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت ایران و سازمان‌های صمت استان‌ها، گفت: با فعالیت این کارگروه‌ها در سراسر کشور، از ابتدای مردادماه سال جاری، بازگشت ارز به اقتصاد کشور افزایش یافته که امیدواریم این روند در سایۀ تعامل با صادرکنندگان سرعت بیشتری پیدا کند.

تعداد صادرکنندگانی که 100% تعهد خود را ایفا کردند

زادبوم بیان داشت: تعداد صادرکنندگانی که تا پایان مرداد ماه سال جاری صد در صد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند ۲۲۸۶ نفر صادرکننده بوده در صورتی‌که این تعداد در پایان تیرماه امسال، ۲۰۱۴ نفر صادرکننده بوده‌اند.

وی همچنین میزان صادرات این دسته از صادرکنندگان را ۶/۱۶ میلیارد یورو اعلام کرد که بر اساس ترتیبات بانک مرکزی ۹/۱۴ میلیارد یورو از ارز حاصل از صادرات خود را به چرخۀ اقتصاد کشور بازگردانده‌اند که این صادرکنندگان از لحاظ تعداد، ۱۱ درصد از کل صادرکنندگان، از نظر میزان صادرات ۲۹ درصد کل صادرکنندگان، از لحاظ بازگشت ارز ۴۳ درصد کل صادرکنندگان و از نظر تعهد، ۲۹ درصد میزان کل تعهدات را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر بخوانید: پذیرش کمک مالی با ارزهای دیجیتال در یکی از دانشگاه‌ها آمریکا ممکن شد

آمار مرتبط

زادبوم به آمار دیگری اشاره کرد و افزود: از دیگر سو ۱۵۰۴۳ صادرکننده، تنها یک میلیون یورو به چرخۀ  اقتصاد کشور  بازگردانده‌اند که ۷۱ درصد کل صادرکنندگان از نظر تعداد را شامل بوده و فقط ۱۷ درصد از میزان صادرات را به خود اختصاص داده اند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، اضافه کرد پایان گفت: ۳۲۲۵ نفر صادرکننده تعهدات ارزی خود را بین یک تا ۹۹ درصد ایفا کرده‌اند که ۱۹ درصد از تعداد کل صادرکنندگان بوده و ۵۳ درصد از میزان صادرات و همچنین ۵۴ درصد از میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
ارزپاشی، سیاستگذاری پولی و ارزی کنونی کشور نیست

منبع: بازارنیوز

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا