خبر

ارائه اظهارنامه مالیاتی برای خریداران سکه الزامی شد

به نظر می رسد زمان رسیدگی به پرونده خریداران سکه سال 97 فرارسیده است و این افراد در اولین قدم باید اظهارنامه مالیاتی خود را پر کنند.

به گزارش نیک پرداخت و به نقل از برات نیوز ، با توجه به نهایی شدن موضوع دریافت مالیات از خریداران سکه، و فرا رسیدن زمان رسیدگی به پرونده خریداران سکه در سال 97 ، معاون سازمان امور مالیاتی اعلام کرده افرادی که در سال 97 بیش از 200 سکه خریداری کرده اند باید اظهار نامه مالیاتی پرکنند. اظهارنامه مالیاتی برای خریداران سکه این سال الزامی است.

نحوه و نرخ مالیات برای خریداران سکه سال 98

اما نکته قابل تامل اینجاست که  نحوه و نرخ مالیات از خریداران سکه در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ سخت‌گیرانه‌تر شده و با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است. مسیحی درخصوص کسانی که در سال ۱۳۹۷  مالیات خود را نپرداخته‌اند، گفته است: افرادی که در سال ۹۷ بیشتر از ۲۰۰ سکه خریده‌اند، امسال می‌توانند اظهارنامه پرکرده و مالیات خود را بپردازند و اما کسانی که کمتر از ۲۰۰ سکه خریداری کرده‌اند طبق دستورالعمل سال ۱۳۹۷ می‌توانند مالیات خود را پرداخت کنند.

شرایط پرداخت مالیات مقطوع

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی توضیح داده است: برای دریافت کنندگان سکه در سال١٣٩٧ دستورالعمل پرداخت مالیات مقطوع تا تعداد ٢٠٠ سکه صادر شده است و برای خریداران امسال سکه نیز در سال ١۴٠٠ اقدام خواهد شد. همچنین، خریداران سکه بالاتر از ٢٠٠ عدد در سالهای ١٣٩٧ و ١٣٩٨ هم مکلف به تسلیم اظهارنامه هستند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
جیب دلالان از مابه التفاوت ارزی پر شد

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی

به گفته وی دلیل اینکه خریداران سکه در سال ۱۳۹۸ مشمول این مالیات شده‌اند، این است که تا پایان مرداد ١٣٩٩ مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی یا پرداخت مالیات مقطوع برای عملکرد سال ١٣٩٨ وجود دارد. مسیحی تاکید کرده است:  بر مبنای مفاد قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه اشخاصی که به خرید و فروش سکه فعالیت دارند، مشمول مالیات بر درآمد و مکلف به پرداخت مالیات متعلق هستند.

بیشتر بخوانید: حمله بدافزار استخراج مونرو به نام FritzFrog به بیش از ۱۰ میلیون آی پی در جهان

تفاوت دستورالعمل مالیاتی برای خریداران سال 97 و 98

سازمان امور مالیاتی به تازگی دستورالعمل اخذ مالیات از خریداران سکه در سال ۱۳۹۸ را منتشر کرده که بر اساس آن تمامی اشخاص حقیقی که در سال گذشته به خرید حداکثر ۱۸۵ قطعه سکه اقدام کرده‌اند، مشمول مالیات می‌شوند و میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت آن‌ها براساس تعداد سکه تحویلی طی سال ۱۳۹۸ بدین گونه است که تا ۱۰ قطعه سکه مشمول مالیات نمی‌شوند و نسبت به مازاد ۱۰ تا ۳۰ سکه به ازای هر سکه ۴۰۰ هزار تومان و نسبت به مازاد ۳۰ تا ۵۰ سکه به ازای هر قطعه سکه ۵۲۰ هزار تومان مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. علاوه بر این، نسبت به مازاد ۵۰ تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه معادل ۶۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع برای آن‌ها محاسبه می‌شود.

این در حالی است که خریداران سکه در سال ۱۳۹۷ تا ۲۰ سکه از پرداخت مالیات معاف بوده و نسبت به مازاد ۲۰ تا ۶۰ سکه به ازای هر سکه معادل ۱۵۰ هزار تومان و به مازاد ۶۰ تا ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه باید ۲۰۰ هزار تومان مالیات بپردازند. همچنین نسبت به مازاد ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه، به ازای هر سکه مکلف به پرداخت ۲۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع هستند. بنابراین، این ارقام نشان می‌دهد که نحوه و نرخ مالیات از خریداران سکه در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ سخت‌گیرانه‌تر شده و با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
ورود پی‌پل موجب افزایش قیمت بیت کوین شد

منبع: برات نیوز

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا