کسب و کار

با راه‌های افزایش انگیزه کارکنان آشنا شوید

شاید شما به عنوان یک رئیس همیشه به دنبال راه‌هایی برای افزایش انگیزه کارکنان خود باشید. قطعا رئیس باید عملکرد کارکنان خود را بسنجند و این حق طبیعی شما است. اما چک کردن سخت‌گیرانه و دائمی می‌تواند باعث نفرت و انزجار کارکنان نسبت به شما شود به جای این کار می‌توانید محل کار را به خانه دوم آن‌ها تبدیل کنید. با نیک پرداخت همراه باشید تا با راه‌های افزایش انگیزه کارکنان آشنا شوید.

اگر می‌خواهید کارکنان شما خوب کار کنند، باید مطمئن شوید که آن‌ها از درون انگیزه دارند. فکر کنید چه عاملی باعث می‌شود تا شما به عنوان یک مدیر، شغل خود را آسان تصور کنید؟ اگر این عامل را در کارکنان خود نیز ایجاد کنید، می‌بینید که آن‌ها نه تنها خوب کار می‌کنند بلکه بیشتر از توان خود برای موفقیت سازمان می‌کوشند. آنگاه خواهید دید که چطور آن‌ها، زودتر سر کار می‌آیند، بیشتر کار می‌کنند، کمتر مرخصی می‌گیرند و ایده‌های بیشتری را ارائه می‌دهند. همه این موارد تنها با مراقبت و توجه به افزایش انگیزه کارکنان حاصل می‌شود.

چگونه بهره ‌وری کارکنان خود را افزایش دهیم؟

یادتان هست زمانی که کودک بودید هر روز صبح‌ها زود بیدار می‌شدید تا با دوستان خود بازی کنید؟ یا وقتی یک گیتار براق را در اطراف خود می‌دیدید، چطور به طور غریزی به سمت آن می‌رفتید و آن ‌را می‌نواختید؟ یا با علاقه به کلاس تئاتر و موسیقی می‌رفتید؟ هیچ کس به شما نمی‌گفت که این کارها را انجام دهید، درست است؟ اما شما این کارها را انجام می‌دادید، چون تمام آن‌ها سرگرم‌کننده و شاد بودند.

خب، حالا ما بزرگترها هم هیچ تفاوتی با بچه‌ها نداریم. ما هم سرگرمی را دوست داریم و از خستگی متنفریم. به همین دلیل است که انجام وظایفی که دیگری به ما تحمیل می‌کند، برایمان خسته‌کننده است. راه حل این موضوع ساده است: ترکیب سرگرمی با کار برای افزایش انگیزه کارکنان

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
برگزاری مراسم جذب سرمایه در حوزه آب و انرژی

پژوهش دانشگاه وارویک (Warwick) نشان می‌دهد، زمانی که افراد شاد هستند بازده بیشتری دارند. محققان در این راستا، به گروه‌های تحت آزمایش، میان وعده دادند و یک کلیپ طنز ۱۰ دقیقه‌ای را برای آن‌ها به نمایش گذاشتند. سپس، از شرکت‌کنندگان خواستند تا وظایف مربوط به کار خود را برای مدت ۱۰ دقیقه انجام دهند.

بیشتر بخوانید: هنگام استخدام فریلنسر چه نکاتی بر کارفرما تاثیرگذار هستند؟

آزمایش نشان داد که پس از اوقات خوش، افراد برای انجام وظایف خسته‌کننده، انگیزه بیشتری دارند. بهره‌وری افراد تحت آزمایش، ۱۲ تا ۲۰ درصد افزایش یافت. آن‌ها نه تنها وظایف بیشتری را انجام دادند بلکه با دقت بیشتری نیز کار کردند. همه این‌ها به لطف کمی تنقلات و خنده اتفاق افتاد!

ترکیب کار و سرگرمی برای افزایش انگیزه کارکنان

چرا باید کار را با سرگرمی ترکیب کرد؟

ترکیب کار و سرگرمی، قدمت تاریخی دارد. در عصر کشاورزی، آهنگ‌های کاری عناصر سرگرم‌کننده‌ای بودند که باعث می‌شدند تا وظایف تکراری قابل تحمل شوند و ساعت‌ها کار طولانی با سرعت بیشتری انجام شود.

دادن احساسات مثبت و انگیزه به افراد، نه تنها موجب رفاه کارکنان می‌شود، بلکه باعث افزایش سودآوری کسب و کار نیز می‌گردد. علاوه بر این، اگر سرگرمی از نوع خنده باشد، به طور ویژه بهره‌وری را افزایش می‌دهد. خنده، ماده اندورفین را در بدن آزاد می‌کند و موجب آرامش افراد می‌گردد. کارکنان بعد از یک سرگرمی کوتاه مدت، خلاق و پر انرژی به سراغ کار بر می‌گردند. این موضوع توضیح می‌دهد که چرا کارکنانی که در محیط آرام کار می‌کنند، کمتر درباره خستگی، اضطراب و استرس شکایت دارند.

با این حال هر نوع سرگرمی،‌ بازده افراد را افزایش نمی‌دهد. سرگرمی باید با محیط کار، نوع وظایف و خواسته‌های کارکنان متناسب باشد.

چگونه از سرگرمی در محیط کار استفاده کنیم؟

شرکت‌هایی که به طور موثر سرگرمی را در محل کار توسعه می‌دهند، موفق‌تر عمل می‌کنند. برای مثال جف بیسوس (Jeff Bezos)، مدیر عامل آمازون، ارائه پاورپوینت را در جلسات شرکت ممنوع کرده است و به جای آن خواسته تا کارکنان موضوعات مهم را با داستان‌های سرگرم‌کننده روایت کنند. هر شخص ۳۰ دقیقه در عین سکوت داستانی را که به زبان کودکانه اما با جملات واقعی نوشته شده است، می‌خواند و پس از پایان مطالعه همه درباره آن بحث می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
کسب درآمد دلاری از طریق آموزش در یودمی (udemy)

جف بوزوس استدلال می‌کند که چنین رویکردی بهتر از گفتن نکات مهم در قالب پاورپوینت، جواب می‌دهد. زیرا داستان سرایی در DNA ما است. از این رو، زمانی که اطلاعات مهم را در قالب یک داستان می‌شنویم، بهتر در خاطرمان می‌ماند.

نکته این است که استفاده از قصه‌گویی و سایر فعالیت‌های سرگرم‌کننده در کار، نه تنها می‌تواند بهره‌وری و انگیزه کارکنان را افزایش دهد، بلکه به آن‌ها کمک می کند تا موضوعات مهم را بهتر درک کنند و جزئیات را کامل‌تر به یاد داشته باشند و در نتیجه کارآمدتر شود.

با روش‌های مختلفی می‌توان کار و سرگرمی را در هم ادغام کرد. این روش‌ها عبارتند از:

بازی‌های تیمی

بازی‌ های تیمی برای افزایش انگیزه کارکنان

بازی‌های تیمی می‌تواند، اعتماد به نفس کارکنان را افزایش دهد، ارتباطات تیمی را بهتر کند و قدرت ریسک‌پذیری افراد را بهبود بخشد. در این راستا دو تمرین تیمی ۵ دقیقه را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. از کارکنان بخواهید تا در غالب تیم‌های دونفره پشت سر هم بشینند. سپس به نفرات پشت سر، یک تصویر بدهید و از آن‌ها بخواهید بدون اینکه مستقیما به عکس داخل تصویر اشاره کنند، با گفتن جزئیات تصویر به نفر جلویی کمک کنند تا تصویر دقیقی از توصیفات آن‌ها ترسیم نماید. در پایان تیم‌هایی که تصویر بهتری را کشیده‌اند، برنده‌ معرفی کنید. این بازی مهارت‌های ارتباطی و توضیحی افراد را بهبود می‌بخشد.

۲. از کارکنان بخواهید تا به شکل دایره‌ای کنار هم بایستند، سپس به طور نامنظم و دلخواه دست چپ یک دیگر را بگیرند و بعد دست‌های راست خود را به افراد دیگری بدهند. زمان سنج را روشن کنید و از آن‌ها بخواهید بدون اینکه دست یکدیگر را رها کنند، خود را از گره ایجاد شده نجات دهند و به حالت دایره معمولی درآیند.
این کار شاید ابتدا غیرممکن به نظر برسد، اما قطعا قابل انجام است. زمانی که اعضای تیم موفق شوند، حتما شما را به خاطر اجرای این بازی تشویق می‌کنند. بعد از بازی، آن‌ها روحیه مثبت و تیمی خود را به میزهای کار می‌برند. این بازی را حداقل یکبار در هفته انجام دهید تا عملکرد و انگیزه کارکنان را بهبود بخشید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۸۰ ایده استارتاپ برای کسب درآمد (قسمت هشتم)

خندیدن

سعی کنید محیط کار را برای کارکنان خود، شاد و خنده‌آور کنید. امروزه که فضای مجازی پر از جک و طنز‌های خنده‌دار است ازآن‌ها بهره ببرید و کارکنان خود را بخندانید. خنده باعث می‌شود افراد خلاق‌تر و پر انرژی‌تر باشند و در نتیجه کارآیی بیشتری را از خود بروز دهند.

بیشتر بخوانید: فرسودگی شغلی دورکاری را جدی بگیرید و آن را مدیریت کنید

ایجاد فضا برای بازی و استراحت

ایجاد فضایی را برای بازی و استراحت برای افزایش انگیزه کارکنان

شرکت‌هایی مانند گوگل، فیس بوک و یاهو، سالن‌هایی را برای تفریح و بازی کارکنان خود در نظر گرفته‌اند و حتی امکان شنا و انجام بازی‌های ویدئویی را نیز برای آن‌ها فراهم آورده‌اند. شرکت انگلیسی Pearl Fisher Brainstorms، یک اتاق بازی را با ۸۱۰۰۰ توپ پلاستیکی برای کاکنان خود طراحی کرده است. همه این اقدامات به این دلیل انجام می‌شود که محیط‌های آرام و کم استرس به کارمندان کمک می‌کند تا بتوانند احساس راحتی و آرامش نمایند و در نتیجه بهره‌وری خود را افزایش دهند.

ارائه امکانات ساده برای سرگرمی، مانند اتاق تفریح همراه با تنیس روی میز و بازی‌های مشابه، می‌تواند به شما کمک کند تا به اهداف‌تان برسید. البته نباید کارکنان خود را مجبور کنید که از این امکانات استفاده کنند. صبور باشید آن‌ها خودشان به سمت سرگرمی می‌آیند!

لذت بردن از آرامش ذهن

تفکر سنتی می‌گوید پول و مسئولیت‌پذیری تنها انگیزه و مشوق‌های کاری ما هستند. آنها معتقدند که «پاداش، بهترین مشوق برای انجام کار سخت است» یا «دادن مسئولیت و مقام به افراد برای انجام بهتر کارها، باعث افزایش انگیزه کارکنان می‌شود».

اما هیچ کدام از این انگیزه‌ها در درازمدت به اندازه «انگیزه ذاتی» موثر نیست. برای حفظ و افزایش انگیزه کارکنان خود، باید محل کار آن‌ها به خانه دومی تبدیل کنید که افراد در آن احساس راحتی می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا