خبر

کدام سایت ها مشمول قانون اینترنت نیم بها در ایران می‌شوند؟

این روزها در خبرها، صحبت از تعرفه اینترنت نیم بها برای برخی سایت‌ها به میان آمده است. با نیک پرداخت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از اینترنت نیم بها و سایت‌هایی که هزینه اینترنت برای جستجو در آن‌ها، نصف مبلغ رایج است را بیابیم و ببینیم کدام سایت‌ها از تعرفه نیم بها بهره می‌برند.

چرا اینترنت بعضی سایت‌ها نیم بها شد؟

به نقل از برات نیوز، ملی‌شدن اینترنت که زمزمه‌ آن از چند سال پیش به گوش می‌رسید، موافقان و مخالفان بسیاری داشت و طی این سال‌ها، شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شد. به این ترتیب، سایت‌های داخلی که بازدید بالایی داشتند، در فهرست تفکیک ترافیک داخل از بین‌الملل قرار گرفتند و تعرفه ترجیحی برای آن‌ها اعمال شد. بعد از مدتی وب‌سایت‌های دیگری هم در این فهرست قرار گرفتند.

با تفکیک تعرفه اینترنت داخل از اینترنت بین‌الملل، امکان قراردادن قیمت نیم‌بها برای سایت‌هایی که سرور داخلی دارند، ممکن شد. به این ترتیب، ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی برای اینترنت ثابت و همچنین تلفن‌همراه، باید هزینه اینترنت سایت‌هایی که در این دسته قرار دارند را طبق مصوبه سازمان رگولاتوری محاسبه کنند.

معرفی سایت های با اینترنت نیم بها

هزینه کدام سایت‌ها با اینترنت نیم بها محاسبه می‌شود؟

افراد بسیاری می‌خواهند بدانند که چه سایت‌هایی در این فهرست قرار دارند. با توجه به فهرستی که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ۱۰۰ سایت پرترافیک داخلی با سرورهای ایرانی، تنظیم شده بود؛ اپراتورها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی، موظف به محاسبه هزینه نیم‌بها برای این وب‌سایت‌ها شدند. البته این فهرست، تنها به ۱۰۰ سایت محدود نشد و با گذشت زمان زمان، توسعه پیدا کرد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
موانع و مشکلات ایجاد رمزارز ملی چه مواردی است؟

طبق اظهارات حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در حال حاضر این فهرست شامل ۲۰ هزار و ۶۴۹ وب‌سایت داخلی با تعرفه ترجیحی است که با استفاده از لینک زیر می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

دانلود سایت‌های مشمول قانون اینترنت نیم بها

کدام پیام‌رسان‌ها تعرفه ترجیحی دارند؟

پیام‌رسان‌های داخلی هم می‌توانند از تعرفه ترجیحی بهره‌ ببرند. در واقع قیمت محتوای ارسال‌شده و دریافت‌شده در پیام‌رسان‌های داخلی، یک‌سوم است که توسط اپراتورها محاسبه می‌شود.

بنا به گزارش سایت سازمان فناوری اطلاعات، محاسبه هزینه اینترنت برخی پیام‌رسان‌های داخلی مانند بیسفون، سروش، گپ و آی‌گپ، با تعرفه ترجیحی یک‌سوم است.

منبع: برات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا