کسب و کار

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه از اینفلوئنسرها کمک بگیریم؟

اگر فردی هستید که به بازاریابی محصولات خود اهمیت می‌دهید و همواره در تلاشید از این طریق سود بیشتری کسب کنید، بهتر است بدانید که بازاریابی از طریق افراد اینفلوئنسر یا همان اینفلوئنسر مارکتینگ ۱۱ برابر بازاریابی دیجیتال سنتی، بازگشت سرمایه دارد. برای آشنایی با این شاخه از بازاریابی با نیک پرداخت همراه باشید.

اینفلوئنسر مارکتینگ (بازاریابی تأثیرگذار) شاخه‌ای از بازاریابی است که بر روی اشخاص خاصی از جامعه (یا استایل خاصی) متمرکز می‌شود. این نوع از بازاریابی، اشخاصی را که روی خریداران بالقوه تأثیر می‌گذارند تشخیص و به فعالیت‌های بازاریابی حول این اینفلوئنسرها جهت می‌دهد. برای اینکه فروشگاه اینترنتی شما رو به رشد باشد، می‌توانید از افراد تاثیرگذار کمک بگیرید و محصولات فروشگاه خود را ارتقاء دهید. در این مطلب بیان می‌کنیم که، چگونه اینفلوئنسر مارکتینگ و استقاده از اینفلوئنسرها روی فروش بیشتر محصولات و دریافت سود بیشتر شما تاثیر می‌گذارد.

بسیاری از صاحبان فروشگاه‌های الکترونیکی از تمرکز بر کارهای بازاریابی دیجیتال و PPC خود رضایت دارند. اما برای امتحان کردن شکل‌های دیگر بازاریابی و ارتقاء محصولات خود بی‌میل هستند.

برای یک دقیقه خودتان را جای آن‌ها بگذارید. فرض کنیم که شما ۱۰۰۰ دلار در کمپین‌های Adwords خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید و در هرماه سود ۲۰۰۰ دلاری را از کمپین‌های مذکور دریافت می‌کنید. به این معنی است که بازگشت سرمایه (ROI) شما ٪۱۰۰ است، که فوق‌العاده خواهد بود. بنابراین به‌کار خود مشغول باشید و از تکان دادن قایق خودداری کنید. با این‌حال، چرا باید چیزی رو که نشکسته است ترمیم کنیم؟

با عرض پوزش، اما من قصد دارم با جمله بعدی هشدار جدی از دست دادن (FOMO) را به شما بدهم؛ بازاریابی از طریق افراد اینفلوئنسر یا همان اینفلوئنسر مارکتینگ ۱۱ برابر بازاریابی دیجیتال سنتی، بازگشت سرمایه دارد. مطمئن باشید این جمله اشتباه نیست.

پیشنهاد این است:

اینفلوئنسر مارکتینگ در فروش بسیار مؤثر است و اگر آن را امتحان نکنید، پول زیادی را روی میز جا می‌گذارید. اما چگونه برای تبلیغ محصولات خود با افراد تأثیرگذار کار کنید و چگونه کمپین‌های مؤثر را راه بیاندازید؟

۱. افراد تاثیرگذار مناسب در اینفلوئنسر مارکتینگ را بیابید

بسیاری از صاحبان فروشگاه‌های الکترونیکی و گروه‌های بازاریابی این مسئله را درک نمی‌کنند، اما پیدا کردن یک فرد تأثیرگذار برای کار با برند شما آن‌طور که به نظر می‌رسد راحت و ساده نیست. اگر می‌خواهید افراد تاثیرگذار خود را بیابید، آن‌ها را درگیر یک کمپین کنید؛ سپس متوجه می‌شوید که بسیاری از آن‌ها اصلا برای برند شما مناسب نیستند یا بدتر از آن، متوجه می‌شوید که آن‌ها فالوئرهای خود را خریدند. این موضوع باعث می‌شود که این سؤال پیش بیاید:

به‌غیراز چک کردن تعداد فالوئرهای افراد اینفلوئنسر، چه چیزهای دیگری نیاز است که به دنبالش بگردید؟

افراد تاثیر گذار اینفلوئنسر مارکتینگ

در درجه اول، آمار جمعیتی دنبال کننده‌هایشان را در نظر بگیرید؛ این کار سخت نیست. اگر شما محصولات زنان را می‌فروشید و فرد اینفلوئنسر که انتخاب کرده‌اید، عمدتا فالوئرهای مرد دارد، واضح است که انتخاب درستی نیست. دیگر موارد مهم جمعیت شناختی، می‌تواند شامل سنی که در آن واقع‌شده‌اند، زبانی که آن‌ها صحبت می‌کنند و علایق آن‌ها باشد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
آشنایی با ۲۵۰ کسب‌وکاری که پرداخت با بیت کوین دارند

دوم، به برندهای دیگر که فرد اینفلوئنسر در حال تبلیغ کردن آن است نگاه بیاندازید. اگر شما کیف‌دستی لوکس می‌فروشید که بیش از هزار دلار به فروش می‌رسد، و شخص تأثیرگذار مدنظر شما قبلا تلفن همراه ارزان را تبلیغ کرده است، پس در نتیجه ممکن خواهد بود آن شخص مورد مناسبی نباشد.
جدا از اینکه نگاه کنید فرد تأثیرگذاری که انتخاب کرده‌اید با چه برندهایی کار می‌کند، نگاه بیاندازید که او تبلیغات و سایر محتواهایی که پشتیبانی کرده را چگونه پست می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته طلایی برای موفقیت کسب و کارهای اینترنتی (قسمت اول)

این مورد به این دلیل مهم است که افراد اینفلوئنسر که به هر قیمتی روی پول درآوردن از فالوئرهای خود تمرکز دارد، نهایتا ممکن است به عنوان یک شخص «غیرواقعی‌تر» یا «دارای اعتبار کمتر» مورد قضاوت قرار گیرند.
وقتی این اتفاق می‌افتد، دنبال‌کنندگان افراد تأثیرگذار احتمالا هر برند جدیدی را که این شخص تبلیغ می‌کند، به‌جای این‌که برند واقعا ارزش بررسی داشته باشد، با آخرین حجم باقی‌مانده اینترنت خود آن تبلیغ را می‌بینند.

سوم، در نظر بگیرید که آیا شخصیت افراد تأثیرگذار با برند شما همسو است یا خیر. اگر شما یک نام تجاری خانوادگی هستید، یک فرد تأثیرگذار مناسب پیدا کنید که می‌تواند برای کل خانواده جذاب باشد. از طرف دیگر، اگر شما یک نام تجاری ناپایدار یا برند آزمایشی هستید، فرد تأثیرگذاری را پیدا کنید که بتواند انرژی و روح شما را تطبیق دهد.

آخرین قدم در این بخش آن است که با استفاده از Social Blade تحقیقاتی در مورد افراد تأثیرگذار مدنظرتان انجام دهید. اگر درباره Social Blade چیزی نشنیده‌اید، این ابزاری است که به شما امکان می‌دهد که (با دقت نسبی) نتیجه بگیرید که آیا افراد تأثیرگذار درگذشته فالوئر خریداری کرده‌اند یا خیر.

نحوه کار Social Blade به صورت زیر است:

به‌ سادگی یوتیوب، توییتر، یا اینستاگرام افراد اینفلوئنسر مدنظر خود را به وبسایت وصل کنید و به نمودار نهایی نگاهی بیاندازید. اگر یک شیب نسبتا آرام داشته باشد، مانند شکل پایین، پس احتمالاً فرد موردنظر شما هیچ فالوئری را خریداری نکرده است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اما اگر یک سقوط و جهش عظیم روی نمودار افراد اینفلوئنسر خود مشاهده کنید، مانند تصویر زیر، احتمال دارد که فالوئر خریداری کرده باشد. اگر این مورد مهم است، اگر به دنبال ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق هستید، به نفعتان است که از آن‌ها دور شوید.

اینفلوئنسر مارکتینگپس، شما واقعا فرد اینفلوئنسر را باید کجا پیدا کنید؟ سرویس‌هایی مانند Influence.co ،Openslate ،Grapevine و Famebit را بررسی نمایید.

این‌ها همه پایگاه داده‌هایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا فرد تأثیرگذاری که برای برند شما مناسب است را پیدا کنید. حالا که شما فهمیدید که چطور به دنبال  افراد تأثیرگذار مناسب باشید تا با آن‌ها کار کنید، فهم این مورد، ما را به مرحله بعدی می‌رساند.

۲. به نظرات اینفلوئنسرها توجه کنید

توجه به نظرات اینفلوئنسرها می‌تواند به بهبود اینفلوئنسر مارکتینگ شما کمک کند. برای دریافت نظرات افراد تأثیرگذار دارای فکر باز باشید. می‌دانم که شما دستورالعمل‌های تجاری خود را دارید که می‌خواهید به‌دقت به آن‌ها پایبند باشید، اما این به این معنا نیست که فقط باید به افراد تأثیرگذار خود یک متن از پیش تعیین‌شده بدهید، و آن‌ها را مجبور به کپی پیست آن در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی‌شان کنید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
چگونه فروشگاه آنلاین ما جایگاه مناسبی داشته باشد (قسمت اول)

نظر در اینفلوئنسر مارکتینگ

در این‌باره فکر کنید:
• شما قبلاً برای اینکه مطمئن شوید که افراد تأثیرگذار برای برند شما فوق‌العاده مناسب است، وقت گذاشته‌اید.
• این واقعیت که افراد تأثیرگذار شما فالوئرهای قابل‌توجه دارند، نشان می‌دهد که آن‌ها نوع محتوایی که مخاطب پذیرای آن‌ها است را درک می‌کنند.
• آن‌ها همچنین به روشنی این توانایی را دارند که چیزها را طوری طراحی کنند که مخاطبین آن‌ها بنشینند و توجه کنند.

پس چرا نمی‌خواهید در هنگام استفاده از کمپین خود، بازخوردشان را در نظر بگیرید؟

قبل از تصمیم‌گیری درباره ویژگی‌های کمپین خود، توصیه می‌کنم که افراد تأثیرگذار بررسی کرده و سؤالات زیر را مطرح کنید:
• موثرترین مورد تحت حمایت که شما در گذشته انجام داده‌اید چیست و چه چیزی این کمپین را به این اندازه مؤثر کرده است؟
• فالوئرهای شما دوست دارند چه نوع محتوایی را ببینند؟
• فالوئرهای کدام نوع محتوا را به بهترین نحو، مرتبط می‌دانند؟
• چگونه می‌توانیم محصولات خود را معرفی کنیم که در فالوئرها حس مثبت ایجاد کند؟

افراد تأثیرگذار می‌دانند که چه چیزی برای مخاطبان آن‌ها بهترین است و شما می‌دانید چه چیزی برای برند شما بهترین خواهد بود. پس وقتی با فرد تأثیرگذار همکاری می‌کنید، از دریافت نظرات آن‌ها مطمئن شوید.

۳. یک کمپین جذاب ایجاد کنید

حالا که نظرات لازم را از فرد تأثیرگذار گرفته‌اید، زمان آن رسیده که کنار هم کمپین خود را، راه بیاندازید. یک نصیحت: اطمینان حاصل کنید که کار شخصی و غیر عمومی را انجام می‌دهید. خودتان را فقط در حالتی که افراد تأثیرگذار یک عکس ساده از برند شما پست کنند طبقه‌بندی نکنید، کار متفاوتی انجام دهید. برای مثال:

  • شخص تأثیرگذار را به پشت صحنه ببرید. به‌عنوان‌مثال اگر شرکتی هستید که اسنک را به‌صورت آنلاین می‌فروشد، شخص تأثیرگذار برای یک روز به تیم تست مزه اسنک بپیوندد!
  • یک ستون با عنوان بپرسید (نام شخص تأثیرگذار) در بلاگ کمپانی خودتان راه بیاندازید که خوانندگان شما بتوانند سؤالاتشان را برسند و شخص تأثیرگذار به آن‌ها پاسخ دهد
  • مطمئن شوید که با فرد تأثیرگذاری که در واقع در صنعت شما برخی از تجربیات را دارد شریک شوید!
  • یک خط تولید جدید و یا یک نسخه اصلاحی ویژه از محصولات خود که با فرد تأثیرگذار طراحی‌شده است، راه بیاندازید.

راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

اما اگر شما نمی‌توانید وقت و یا بودجه بزرگ‌تری را برای این کمپین‌های پیچیده موردنیاز خود بگذارید و هنوز هم احساس می‌کنید که پیوند با shoutout اینستاگرام بهترین گزینه برای نام تجاری شماست، چه؟

شات اوت در اینستاگرام یعنی از صفحه اینستاگرام کاربر دیگر (مثلا دوست خود) یک اسکرین شات تهیه کنید و در صفحه اینستاگرام خودتان منتشر کنید.

در این مورد، برای ساخت shoutout اینستاگرام با افراد تأثیرگذار خود شریک شوید و جلو بروید، در گذاشتن عنوان، انتخابی‌تر عمل کنید و شخص تأثیرگذار باید عنوانی را که معرف شخصیت اوست بگذارد، نه فقط پستی که عمومی است، ارتباط کمی با شخصیت او دارد و کد تخفیف معرفی کند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
کدام شرکت های معتبر دنیا بیشترین درآمد را نسبت به تعداد کارمند دارند؟

تمام چیزی که می‌خواهید، کمی تلاش و خلاقیت است و شما می‌توانید یک کمپین قانع‌کننده را با فرد تأثیرگذار خود ایجاد کنید!
مطمئن شوید محتوای جدید خود را بازنویسی و از آن برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته که به کسب درآمد اینترنتی بیشتر کمک می‌کند

 

۴. محتوای خود را تقویت کنید

یکی دیگر از مواردی که باعث پیشرفت اینفلوئنسر مارکتینگ شما می‌شود تقویت محتوای شما است. زمانی که نهایتا کمپین شما زنده می‌شود، وقت آن است که آن را تقویت کنید. این را به خاطر داشته باشید که شما می‌توانید بهترین محتوای دنیا را بنویسید، اما این تا زمانی که توزیع مناسبی نداشته باشید، اهمیت ندارد. حال این سوال پیش می‌اید که چگونه محتوای خود را تقویت می‌کنید؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

زمانی که افراد اینفلوئنسر در کانال‌های رسانه اجتماعی خود پست گذاشتند، با استفاده از اکانت‌های شرکت خودتان، پست را به اشتراک بگذارید و کارمندان خود را وادار کنید تا این پست را به اشتراک بگذارند. برای بهترین نتایج (به‌خصوص در فیس بوک!)، اطمینان حاصل کنید که اشتراک‌گذاری ASAP انجام دادید. منطق پشت این کار چیست؟

زمانی که چندین بار، یک قطعه از محتوا در عرض چند دقیقه به اشتراک گذاشته می‌شود، این موضوع به Facebook می‌گوید که مردم می‌خواهند بیشتر آن را ببینند. درنتیجه، الگوریتم فیسبوک این محتوا را اولویت‌بندی می‌کند، و آن را به بیرون هل می‌دهد تا در فیدهای خبری بیشتری ظاهر شود. علاوه بر این، می‌توانید تبلیغات پولی روی فیس بوک یا گوگل adwords اجرا کنید.

نکته: مطمئن شوید که آیا افراد تأثیرگذار شما یک fanpage در فیسبوک دارند یا خیر. اگر فالورهایشان در fanpage به‌اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است بتوانید آگهی‌های خود را به افرادی که طرفدار آن‌ها هستند بدهید. این به شما کمک می‌کند نرخ تبدیل بالاتر و هزینه پایین‌تر به ازای هر کلیک به‌دست آورید!

استدلال‌های نهایی درباره نحوه کار با افراد تأثیرگذار

شما می‌توانید به سادگی بهترین محصول را در دنیا داشته باشید، اما این خود مستلزم این است که ریشه‌ای برای برند خود بسازید، البته این به تنهایی کافی نیست. شما نیاز دارید که برای خودتان ریشه‌های دیگری نیز داشته باشید و شخص تأثیرگذار و به عبارتی اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن سریع و مؤثر به این هدف است!

فقط آمار ذکرشده در ابتدای این مقاله را به یاد بیاورید: اینفلوئنسر مارکتینگ نسبت به بازاریابی دیجیتال سنتی ۱۱ برابر، ROI تولید می‌کند. این در حقیقت، تغییر بازی است.

درصورتی‌که هنوز شک دارید، در اینجا برای شما یک مثال از دنیای واقعی می‌زنیم:
در سال ۲۰۱۱، زمانی که دانیل ولینگتن تأسیس شد، آغازی بی‌صدا بود که هیچ‌کس از آن خبر نداشت. چند سال بعد، آن‌ها یکی از شناخته‌شده‌ترین برنده‌های جهان شدند و ارزش آن‌ها ۲۲۰ میلیون دلار است. چطور این کار را کردند؟ از طریق بازاریابی افراد تأثیرگذار!

اگر می‌خواهید در صنعت خود، دانیل ولینگتون بعدی باشید، راه پیش رو ساده است: فرد تأثیرگذار مناسب و عالی خود را پیدا کنید، افکار و نظراتش را بگیرید، یک کمپین قانع‌کننده راه بیاندازید، سپس آن را تا جایی که می‌توانید تقویت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا