کسب و کار

بازاریابی احساسی چگونه بر رفتار خرید مردم تاثیر می گذارد؟ | قسمت اول

ممکن است ما همیشه این طرز تفکر را داشته باشیم که خرید کردن بر اساس منطق ماست، اما در بسیاری از شرایط احساسات هستند که بر روی تصمیمات ما تأثیر می‌گذارند و ما را وادار به خرید خواهند کرد. امروزه بازاریابان می‌دانند که از احساسات می‌توانند استفاده کرده، برای اینکه بتوانند مشتری جذب کنند. برای اینکه بتوانید مشتریان وفاداری داشته باشید باید درباره بازاریابی احساسی بدانید. بازاریابی احساسی می‌تواند نقش زیادی در افزایش فروش محصولات شما داشته باشد.

تا چه مدت زمانی شما بازاریابی ایمیلی را انجام دادید بدون اینکه انتظار نتیجه‌ی خاصی را داشته باشید؟

شما چند بار درباره‌ی اثرات مثبت بازاریابی ایمیلی شنیدید با وجود اینکه نتایجی که انتظار داشتید را نگرفتید؟

اگر هرروز از ریزش دائمی موهای خودتان خسته می‌شوید و می‌بینید که میزان کلیک و تبدیل شما ناامیدکننده است، من خبرهای خوبی برای شما دارم. در این مقاله، شما یاد می‌گیرید که چگونه محرک‌هایی را ایجاد کنید، تا مخاطبان شما را به ایمیل‌های شما وصل کنند.

اگر تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی که بازاریابان با تجربه در سراسر اینترنت از آن استفاده می‌کنند را اجرا کنید، خواهید فهمید چگونه کمپین خودتان را عوض کرده تا نتیجه دلخواه خودتان را به دست بیاورید. اما قبل از اینکه به سمت جلو حرکت کنیم باید بدانیم در حقیقت، آنها بخشی از تلاش‌های بازاریابی موفق به نام بازاریابی احساسی است.

فیس بوک، اینستاگرام، صاحبان وبلاگ‌ها و حتی صاحبان روزنامه از این استراتژی‌های به‌صورت روزانه استفاده می‌کنند، آیا آنها این استراتژی‌ها را می‌شناسند یا نه؟

اگر آنها می‌خواهند در بازار رقابتی در سطح بالایی باقی بمانند، باید این کار را انجام بدهند. یک بازار رقابتی بازاری است که اکثرا محصولات اعتیاد آور در آن برنده می‌شوند.

خوانندگان به دنبال لذت هستند و از دردها دوری می‌کنند

بازاریابی

برای موفقیت در بازاریابی احساسی ، تمام ترفندهای کوچکی را می‌خواهم به شما نشان بدهم که قبل از اصول اصلی قرار دارند، و شما به عنوان یک بازاریاب باید آن را قبول کنید:

همه انسان‌ها انگیزه دارند که لذت را دنبال کنند و از دردها دور باشند، به دنبال امید هستند و از ترس‌ها دوری خواهند کرد، و در نهایت، به دنبال پذیرش اجتماعی بوده و از طرد شدن جلوگیری می‌کنند. این طبیعت انسان است که به دنبال خوبی‌ها بوده و از بدی‌ها دوری می‌کند. تمام‌ کارهای ما در یک یا چند راه به دنبال لذت و دوری از دردها است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۸۰ ایده استارتاپ برای کسب درآمد (قسمت اول)

حتی زمانی که با خوشحالی دردهایمان را قبول می‌کنیم، این کار برای جلوگیری از دردها است. شاید به این دلیل که دردها در طولانی مدت می‌تواند ما را در یک محیط با دردهای کمتر و تحمل بیشتر قرار بدهد.

بیشتر بخوانید: چگونه شانس خود را برای جذب مشتری افزایش دهیم؟
اما این امر چگونه مربوط به بازاریابی ایمیلی است؟

اگر ایمیل‌های شما نتایجی را که شما می‌خواهید را به دست نمی‌آورد، به صحبت‌هایی که در قسمت بالا شد برگردید و کمپین خودتان را دوباره ارزیابی کنید. احتمالاً شما نیازهای عمیق خواننده های خودتان را برآورده نکرده‌اید. مردم به دنبال اجراهای کوتاه مدت و بلندمدت هستند. تلاش‌های بازاریابی موفق حداقل یکی و یا هردوی آنها را فراهم می‌کند. وقتی که این را بفهمید، بقیه برای شما آسان است. (شاید هم آسان نیست)

شما فقط باید به این نکته توجه کنید:

بهترین راه‌ها را برای اینکه محرک‌های کوتاه مدت را انجام دهید، پیدا کنید (رضایت فوری): این به این معنی است که بازاریابی شما باید زمانی که آنها با برند شما ارتباط برقرار می‌کنند، احساس خوب را در خوانندگان شما ایجاد کند. که این از موفقیت‌های بازاریابی احساسی خواهد بود. خوانندگان خودتان را متقاعد کنید که شما یک راه حل طولانی مدت برای مشکلات آنها دارید. اجازه دهید مخاطبان شما بدانند که شما برای مشکلات آنها راه حل منطقی طولانی دارید. شما برای اینکه زندگی آنها را در طولانی مدت بهبود ببخشید، اینجا هستید.

خوشبختانه شما مجبور نیستید خیلی به دوردست‌ها نگاه کنید. کافی است کمی پایین بیایید تا به شما نشان بدهم که چگونه آن را انجام بدهید.

به محرک های فوری توجه کنید (رضایت فوری)

بازاریابی احساسی

رضایت فوری راز موفقیت توییتر و اینستاگرام است به همین دلیل است که ما نیم ساعت از وقت خودمان را برای خواندن مطالب آن می گذاریم، زمانی که قرار بود یک پیام کسب و کار سریع را ارسال کنیم. این پلتفرم‌ها برای هدف‌های بلند مدت خواننده‌ها خیلی جذاب نیست. اما کار خوبی را انجام بدهید تا محرک‌ها رضایت فوری را ایجاد کنند.

بدن ما برای اینکه لذت بردن را احساس کنیم سیم کشی شده است. زمانی که رویدادهای به‌خصوصی در محیط ما اتفاق می‌افتد، مواد شیمیایی خوشحال‌کننده مثل دوپامین در مغز ما آزاد می‌شود. زمانی که غذا می‌خوریم، خوشحال هستیم و در مقدار کمتر زمانی که چیزها و ایده‌های جدیدی را می‌بینیم.

با ورود تکنولوژی مدرن، ما منبع بی نهایتی از چیزها و سرگرمی‌های جدیدی را داریم. هر روز فیلم ها، مطالب، الگوهای رفتاری، و برنامه‌های جدید بیرون می‌آید. و نماد مواد شیمیایی لذت‌بخش شما تبدیل به موضوعی می‌شود که iPad را توسط میز به دست می‌آورد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
کسب‌ و کار آنلاین ؛ ۳ رویکرد برای راه اندازی یک کسب و کار

تا زمانی که ما نماد مرکز لذت یابی مشتریان هستیم، آنها برای لذت‌های بیشتر به سمت ما برمی‌گردنند. برای اینکه بیشتر با مفهوم رضایت فوری آشنا بشوید، در اینجا برای شما مثالی قرار دادیم چگونه می‌توانید محرک‌های کوتاه مدت خودتان را در کمپین ایمیلتان انجام بدهید:

GIF و تصاویر خنده دار درست بعد از اینکه ایمیلتان را باز کردید ظاهر می شود

بازاریابی

یک ترفند جالب که می‌توانید در کمپین ایمیل خودتان استفاده کنید این است که، یک تصویر و یا یک GIF خنده دار را در ابتدای هر ایمیلی قرار بدهید.

این کار می‌تواند به شما کمک کند تا میزان ایمیل‌های باز را افزایش بدهید. زیرا شنوندگان شما یاد می‌گیرند تا ایمیل‌های شما را باز کنند. که مساوی است با یک نماد dopamine خوب. زمانی که آنها ایمیل‌های جدید شما را در صندوق پیام‌های خودشان می‌بینند، ذهن احساساتی آنها کنجکاو است تا ببینند در داخل آن چیزی است. و آنها احتمالاً می‌خواهند dopamine موجود را بررسی کنند که تنها منتظر یک کلیک است. بنابراین این می‌تواند یکی از شگردهای بازاریابی احساسی باشد.

اما توجه کنید، من درباره‌ی تصاویری صحبت می‌کنم که جالب، شگفت‌انگیز است و توجه خوانندگان را جلب می‌کند. اگر محتوای تصویری شما کسل کننده، غیر متحرک است و نماد dopamine را ندارد این ترفند را انجام ندهید. یک نوع تصویر که به صورت مداوم تمام چیزهایی را که در بالا به آن اشاره کردیم انجام می‌دهد یک الگوی رفتاری است. ممکن است برای محتوای تصویری مناسب نباشد که در کسب‌ و کار های رسمی از آن استفاده می‌کنید، اما نتایج خوبی را فراهم می‌کند.

همه می‌دانند که الگوهای رفتاری اعتیاد آور هستند. ما می‌دانیم افرادی که ۶ ساعت از زمان خودشان را در روز به جستجو در Reddit و Tumblr سپری می‌کنند. به همین دلیل الگوهای رفتاری برای اینکه سطح dopamine ما را بالا ببرند، خیلی مؤثر خواهند بود. آنها خیلی تاثیر دارند. برای همین من ده دقیقه از زمان خودم را برای نگاه کردن به آنها تلف کردم . زمانی که برای این مقاله در حال تحقیق بودم، مطالب مربوط به الگوهای رفتاری را دیدم.

بعد از اینکه همهمه لذت فوری و کوتاه مدت را تجربه کردید، من می‌توانم با اطمینان به شما بگویم که آنها واقعاً کار می‌کنند.

الگوهای رفتاری و سایر محتوای تصویری برای مغز تحریک کننده ما بسیار جذاب هستند. آنها از دیوارهای خسته کننده‌ی مغز به چیز قابل‌هضم‌تری تبدیل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه فروشگاه آنلاین ما جایگاه مناسبی داشته باشد (قسمت اول)

علاوه بر این آزمایش‌ها و مطالعاتی بر روی GIF متحرک بازاریابی ایمیلی انجام شده است که تا به اینجا خیلی مثبت بوده است. در ایمیل موسسه متوجه شدیم که GIF متحرک میزان کلیک را تا ۲۶% افزایش داده است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
با ۱۵ قالب خبری وردپرس سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

ایمیل‌هایی با GIF متحرک نشان داد که ۱۲% از درآمدها بر حسب BlueFly افزایش پیداکرده است.

بازاریابی Shepra نشان داد زمانی که ایمیل کمپین Dells را تجزیه و تحلیل کردید،  میزان بازار آزاد ۶% ، میزان کلیک ۴۲% ، میزان تبدیل ۱۰۳% ، و میزان درآمد ۱۰۹% افزایش پیدا کرده است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، GIF برای اینکه نتیجه تلاش های بازاریابی شما را افزایش بدهد، توانایی بسیاری دارد. محتوای تصویری اطلاعات را سریع‌تر انتقال و درگیر می‌کند.

اگر این به اندازه کافی شما را متقاعد می‌کند تا GIF متحرک را برای یک محاکمه استفاده کنید، در جزئیات مطالب این پست نگاه کرده تا بتوانید آنها را به درستی در ایمیل خودتان بکار ببرید.

بازاریابی احساسی

بازاریابی احساسی

انسان‌ها موجودات احساساتی هستند. تصمیم‌ها و عمل‌هایی را که تجربه می‌کنیم بر اساس شرایط احساساتی ما است.

به عنوان یک بازاریاب، شما می‌توانید از قدرت احساسات استفاده کنید تا علاقه را در شنوندگان خودتان کم‌کم ایجاد کرده و آنها را تشویق به خرید کنید.

فقط شما باید یاد بگیرید که چگونه محرک‌های درست روانی را در محتوای خودتان ایجاد کنید، تا مشتریان برای محصولات شما زانو بزنند. که این امر برای بازاریابی احساسی مهم است.

بعضی از احساساتی که رایج هستند و شما از طریق آن می‌توانید این محرک‌ها را تحریک کنید، شامل کنجکاوی، پیش‌بینی و وابستگی خواهد بود. احساسات تاریکی هم در انبار بازاریابی وجود دارد؛ مثل ترس و گناه.

در کمپین شما، هر ایمیلی باید حداقل یکی از این احساسات را تحریک کند. ایمیل‌های بدون احساس برای بازاریابی بد هستند. زیرا مشتریان شما از طریق احساسات با برند شما ارتباط برقرار می‌کنند.

در مثالی که GIF و تصاویر خنده دار بلافاصله بعد از باز کردن ایمیل ظاهر می‌شوند، من به شما نشان دادم که چگونه می‌توانید پیش بینی، کنجکاوی و عدم اطمینان را ایجاد کنید. این ترکیبی از احساسات اعتیادآور است که مقاومت خیلی زیادی دارند مخصوصاً زمانی که ترکیب بشوند.

راه‌های زیادی وجود دارد برای اینکه هرکدام از این احساسات به وجود بیایند و احساسات زیادی وجود دارند که می‌توانیم درباره‌ی آنها صحبت کنیم، بنابراین با نیک پرداخت همراه باشد تا بیشتر در مورد بازاریابی احساسی صحبت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا