کسب و کار

آیا نوآوری در بیمه فین تک می تواند این صنعت را از بین ببرد؟

دنیای فین تک (Fintech) در حال گسترش و پیشرفت چشمگیر است. البته فین تک نه تنها در زمینه فناوری مالی بلکه در زمینه بیمه هم رشد کرده است. امروزه بیمه فین تک سبب رشد در صنعت بیمه شده است، اما آیا نوآوری در بیمه فین تک می‌تواند این صنعت را از بین ببرد؟

استارتاپ‌های فناوری مالی می‌خواهند به سرعت صنعت بانکداری را در دست بگیرند، بعضی از متخصصان پیش‌بینی کردند که نوآوری بیمه فین تک اختلال بزرگ بعدی خواهد بود. صنعت بیمه آمریکا بزرگ‌ترین نماینده صنعت بیمه فین تک در دنیا است که درآمد سالانه آن (با حق بیمه) بیش از ۱ تریلیون دلار است. با این وجود، چند نوآوری فناوری در این صنعت بزرگ وجود دارد که هدف عالی برای استارتاپ‌های فناوری مالی است.

برای این که شرایط برای فعالان بیمه به شیوه سنتی بدتر شود، این صنعت هر ساله از نرخ تورم ۴۰ درصد رنج می‌برد که این موضوع باعث عدم رضایت مشتریان شده است. با توجه به تحقیقات شرکت Accenture، چیزی در حدود ۶۷ درصد از مشتریان بیمه فین تک گفتند که آن‌ها پوشش را از کسانی که بیمه نیستند می‌خرند که ۲۳ درصد از آن‌ها از کسانی که خدمات آنلاین فراهم می‌کنند مانند Google و Amazon خرید کرده‌اند.

نوآوری بیمه فین تک

فین تک که کوتاه شده Financial Technology است، به یکی از پرطرفدارترین شعارهای صنعت در سال ۲۰۱۵ تبدیل شد. این مربوط به زمانی بود که استارتاپ‌های دیجیتال ظهور کردند. سرمایه‌گذاری‌های میلیون دلاری افزایش پیدا کرد و اعلام شد که می‌توانند صنعت مالی را از بانک‌ها تا شرکت‌های پرداخت در دست بگیرند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
استخدام شرکت علی‌ بابا برای ۵ هزار نیروی جدید از کشورهای مختلف

بیمه فین تک

در سال ۲۰۱۵ تأمین مالی برای استارتاپ‌های فین تک جهانی بیش از ۲۰ میلیون دلار هزینه داشت که در مقایسه با سال ۲۰۱۴، ۶۶ درصد افزایش داشته است.

شرکت‌های فین تک از انواع راه حل‌های مالی استفاده می‌کنند که شامل پرداخت، وام‌دهی فرد به فرد، سرمایه‌گذاری جمعی، توصیه‌های سرمایه‌گذاری و فناوری بلاک‌ چین است. در سال‌های اخیر تعدادی از استارتاپ‌های فین تک به صنعت بیمه فین تک توجه کردند.

شرکت‌های بیمه فین تک کاملا از تهدیدهای فین تک آگاه هستند، هرچند بعضی از این شرکت‌ها مستقیما با این تهدیدها روبه‌رو شدند. طبق گزارش PwC، چیزی در حدود ۹۰ درصد از بیمه‌گذاران می‌ترسند که کسب و کارشان را در اثر استارتاپ فین تک از دست بدهند، ۴۳ درصد از آن‌ها فین تک را در مرکز استراتژی‌های شرکت خودشان قرار دادند. ادامه این گزارش نشان می‌دهد اگر فین تک در صنعت بیمه رشد کند یک نیروی تخریب کننده خواهد بود که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

حتما بخوانید: ۵ کتاب فین تک برای علاقمندان به این رشته!

در حقیقت، هجوم فین تک می‌تواند باعث شود که یک سوم بیمه کسب و کارهای سنتی از بین برود. البته صرف نظر از این تهدیدهایی که وجود دارد، ۵ درصد از بیمه‌گران شرکت‌های تابع فناوری فین تک خودشان را راه‌اندازی کردند و تنها ۵ درصد یک شرکت فین تک را به دست آوردند که پایین‌ترین سطح صنعت خدمات مالی را دارد.

درآمدهای بالا و پایین استارتاپ‌های InsureTECH

۲ مورد از استارتاپ‌های موفق حوزه بیمه فین تک Oscar و Metromile هستند. Oscar، که بیمه ساده سلامت مراقبت بهداشتی هوشمند را پیشنهاد می‌دهد که بعد از گذشت ۲ سال از راه‌اندازی آن بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار ارزش دارد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۵ نکته‌ بازاریابی در اینستاگرام برای رشد کسب و کار

 فناوری فین تک

Metromile پرداخت به ازای هر مایل را برای بیمه ماشین‌ها پیشنهاد می‌دهد و در سانفرانسیسکو تأسیس شد، این استارتاپ در سال ۲۰۱۱ راه اندازی و سیاست‌های خودش را به ۷ ایالت گشترش داد.

طبق نظر این شرکت، رانندگانی که حتی کمتر از ۱۰ مایل در طول سال سفر می‌کنند قادر به استفاده از  Metromile هستند، تا صدها دلار حق بیمه را سالیانه برای خودشان ذخیره کنند.

هر دوی این استارتاپ‌های بیمه  از تلفن همراه استفاده می‌کنند و شفافیت بیشتری نسبت به شرکت‌های سنتی بیمه دارند، این دو عاملی هستند که برای کاربران بسیار جذاب خواهند بود.

بیمه فین تک ، تهدید یا فرصت؟

در حقیقت، انجمن اقتصاد جهانی پیش بینی می‌کند، مهم‌ترین زیان‌هایی که در بخش فین تک وجود دارد در بخش بیمه اتفاق می‌افتد. در حالی که ۹۰ درصد از بیمه‌گران از دگرگونی‌های این فناوری می ترسند، بسیاری از شرکت‌های بیمه تصمیم گرفتند که به فین تک به عنوان یک فرصت نگاه کنند نه به عنوان تهدید. فین تک، فناوری است که بتواند کارایی هر چیزی را بهبود بخشد. از به دست آوردن بیمه مشتریان تا قیمت‌های بیمه که به صورت آشکاری در حال افزایش است.

Jonathan از انگلستان که رهبر بیمه در PwC است، به مجله بیمه گفت «اگر تفکر طولانی مدت و تجربه شرکت‌های بیمه بتواند به صورت موفقیت آمیزی با خلاقیت و زیرکی شرکت‌های استارتاپ همکاری کند، صنعت به صورت کلی در حل کردن مشکلات و آوردن نوآوری به بازار موفق عمل خواهد کرد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا