خبر

تامین نیاز بازار ارز از سوی بانک مرکزی

تامین نیاز بازار ارز در بررسی های انجام شده به طور روزانه بین 5 تا 8 میلیون دلار بوده است. به دنبال میزان بالای تقاضای  ارز، بانک مرکزی در نظر دارد تا در جهت تامین نیاز بازار و اهداف پیش رو برای توسعه کشور گام برمی دارد و این نیاز را برطرف کند.

حجم معاملات اسکناس پایین است

به گزارش نیک پرداخت و به نقل از برات نیوز، بررسی‌های میدانی طبق اعلام بانک مرکزی، حاکی از آن است که حجم معاملات اسکناس در بازار غیر رسمی بسیار پایین بوده و حجم تقاضای روزانه در بازار رسمی اسکناس نیز طی چند روز اخیر رقمی بین پنج تا هشت میلیون دلار بوده است.

بانک مرکزی اعلام کرده که این بانک در راستای وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود و سیاست‌های کلان اقتصادی، علی‌رغم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، سیاست تسهیل تجارت، حفظ ارزش پول ملی و قدرت خرید خانوارها و صاحبان کسب وکار، تعادل منابع و مصارف ارزی و کمک به رشد اقتصادی  را دنبال می‌کند.

شکل گیری نرخ های اسمی بالا

بنابراین، در این شرایط سخت جنگ اقتصادی، سیاستگذار پولی نمی‌تواند صرفاً دنباله‌رو شاخص ارزی اسکناس و حواله در بازار غیررسمی ارز باشد، چراکه شکل‌گیری نرخ‌های اسمی بالای ارز در بازار یاد شده، عمدتاً ناشی از انتظارات و نه عوامل بنیادین، کمکی به ایجاد و حفظ ثبات در بازار ارز و بخش های واقعی و مالی اقتصاد نخواهد کرد و اقتصاد ایران را با چالش های جدی مواجه خواهد ساخت.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
سقوط سنگین قیمت ارز در بازار

بیشتر بخوانید: داستان کاربری که به لطف یک باگ، ۲۰۰ دلارش تبدیل به ۲۵۰ هزار دلار شد

تامین تقاضای واقعی بازار ارز

در این راستا، بانک مرکزی متناسب با شرایط و روند امروزه بازار نسبت به تأمین تقاضاهای واقعی ارز به صورت اسکناس و حواله اقدام کرده است. بنابراین سیاست این بانک حفظ ثبات و تامین بازار ارز براساس عوامل بنیادین است.

یادآور می‌شود، بازار اسکناس توسط بازارساز در حال اشباع شدن است و به نظر می‌رسد بازارساز با این اقدام دست دلالان را از بازار کوتاه کرده است و تأمین نیازهای ارزی متقاضیان واقعی توسط نظام بانکی و شبکه صرافی‌های مجاز به نرخ بازار و براساس عوامل بنیادین ادامه خواهد داشت.

منبع: برات نیوز

خوشحال می‌شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا