تحصیل در خارج از کشور

شرایط تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی

اگر می‌خواهید از چگونگی تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی مطلع شوید، مطلب زیر کمک زیادی به شما خواهد کرد. تحصیل در رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های آلمان کار ساده‌ای نیست. زیرا دانشکده‌های علوم انسانی در آلمان بر خلاف دیگر کشورها بسیار سختگیر هستند. اول از همه باید مهارت بالایی در زبان آلمانی داشته باشید. در حین تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی باید روی موضوع‌هایی که برایتان جالب است تمرکز کنید و در آن زمینه تا جایی که می‌توانید تجربه کسب کنید.

تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی

تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی

چگونگی تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی به شرایط مختلفی بستگی دارد. دانشگاه‌های آلمان موضوعات وسیعی در رشته‌های علوم انسانی ارائه می‌دهند. از فلسفه آفریقا گرفته تا تاریخ معاصر، رشته‌های تحصیلی متنوعی در دانشگاه‌های آلمان تدریس می‌شوند. در نظر اول این رشته‌های تحصیلی بسیار دشوار به نظر می‌ر‌سند. همانطور که از نام این رشته‌ها پیداست، تمرکزشان روی موضوعات خاصی است. با این حال در بسیاری از مواقع دروس مشترکی بین رشته‌های مختلف علوم انسانی دیده می‌شود.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تحصیل در آلمان در رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های گوناگون در این زمینه هستید می‌توانید به اطلاعات جامع رشته‌های دانشگاهی سر بزنید.

اگر به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌های علوم انسانی در کشور آلمان باشید، انتخاب‌های زیادی دارید. ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید تحصیلتان روی یک موضوع خاص متمرکز باشد یا چندین موضوع را در بر گیرد. اگر انتخابتان این باشد که دو رشته مجزا را دنبال کنید، باید یکی را به عنوان رشته اصلی (Major) و دیگری را به عنوان رشته فرعی (Minor) انتخاب کنید. برای مثال می‌توانید فلسفه انگلیسی را به عنوان رشته اصلی انتخاب کرده و تحصیل در رشته فرهنگ شرق یا رشته‌های دیگری مانند جامعه شناسی و اقتصاد را به عنوان ماینور دنبال کنید. در مورد ترکیب رشته‌های مختلف هر دانشگاه قوانین و الگوهای خودش را دارد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا و پرداخت هزینه‌های مرتبط

ملزومات اخذ پذیرش از دانشگاه‌‌های آلمان در رشته‌های علوم انسانی

یادگیری زبان آلمانی از ملزومات چگونگی تحصیل در آلمان و

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت ویزا برای ادامه تحصیل در آلمان

اگر به دنبال اطلاع از چگونگی تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی هستید قدم اول اخذ پذیرش از دانشگاه است. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان ملزوماتی دارد که در ادامه شرح داده شده‌اند.

  • مهارت بالا در زبان آلمانی
  • علاقه به زبان، فرهنگ و ادبیات آلمان
  • مهارت بالا در صحبت کردن و نوشتن به زبان آلمانی
  • علاقه به مطالعه
  • درک بالا از زبان آلمانی
  • تسلط به زبان لاتین و یونانی

توجه کنید که اگر قصد تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی را دارید باید سختکوش باشید. دانشگاه‌های آلمانی مانند دیگر کشورها دانشجویان را راحت نمی‌گذارند. خود دانشجو باید برنامه ریزی دقیقی برای مطالعه و یادگیری موضوعات داشته باشد. در ابتدای هر ترم دانشجو باید یک جدول زمان بندی برای خود ترسیم کند. این جدول زمان بندی برنامه آموزشی او را در طول ترم مشخص می‌کند. دانشجویان موفق رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های آلمان آن‌هایی هستند که بصورت دقیق از این برنامه پیروی می‌کنند. در هنگام تنظیم جدول زمان بندی باید دقت داشته باشید که برنامه کارآمد باشد و تمام مباحث را تا پیش از اتمام ترم پوشش دهد. به این صورت مطلبی از قلم نمی‌افتد و موفقیت دانشجو تضمین می‌شود. علاوه بر حاضر شدن در کلاس‌ها دانشجویان موظفند در گروه‌های مباحثه شرکت کنند و سمینارهای مرتبط ارائه دهند. همچنین دانشجویان باید در طول ترم مباحث بسیاری را از کتابخانه‌های مختلف مطالعه کنند.

آغاز کار به عنوان فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم انسانی

در آگهی‌های استخدام به ندرت شاهد نیاز به فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی هستیم. در طول تحصیلات دانشگاهی نیز کمتر به ایجاد آمادگی در دانشجویان برای وارد شدن به بازار کار پرداخته می‌شود. به همین علت تمرکز روی یک موضوع خاص و کسب تجربه در مورد آن در طول تحصیل اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. در این راه انگیزه و ابتکار عمل فرد نیز بسیار تاثیر گذار است. دنبال کردن و کسب تجربه در یک موضوع خاص تخصص فرد را در آن زمینه نشان می‌دهد و شانس استخدام او را بالا می‌برد.

تقریباً تمام رشته‌های علوم انسانی الگوی یکپارچه‌ای دارند و مهارت‌های یکسانی را در دانشجویان تقویت می‌کنند. این شامل الگوهای گرایشی، مباحث تخصصی مرتبط، ساختارهای زبان‌های خارجی و مدیریت بازرگانی می‌شود. در بسیاری از برنامه‌های تحصیلی دانشجو موظف است که یک ترم تحصیلی خود را در کشور دیگری بگذراند.

مشاغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی

چگونگی تحصیل در آلمان و وضعیت استخدام در رشته‌های علوم انسانی

بیشتر بخوانید: تحصیل پزشکی در آلمان و دریافت تخصص چگونه ممکن است؟

جودیت ولریچ، کارشناس بازرگانی در اداره آژانس استخدام در مصاحبه‌ای می‌گوید «بسیاری از کسب و کارها به دنبال استخدام متخصصان رشته‌های علوم انسانی هستند. در بازار کار مهارت و صلاحیت این افراد برای کمپانی‌ها اهمیت بالایی دارد.»

سختگیری‌های دانشگاه‌ در دوره تحصیلی به فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی کمک می‌کند تا تخصص بالایی در زمینه‌های گوناگون کسب کنند. این امر در مشاغل آتی آن‌ها تاثیر مهمی دارد. بعضی از فرصت‌های شغلی رشته‌های علوم انسانی در نگاه اول با تحصیلات و دروس دانشگاهی فرد مرتبط نیستند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی در آینده وارد مشاغل نامرتبط می‌شوند. برای مثال در لیست استخدام شرکت‌ها فارغ‌التحصیلان علوم انسانی را می‌بینیم که به عنوان مدیر منابع انسانی یا مشاور آموزش الکترونیکی مشغول به کار هستند. همچنین بسیاری از دانشجویان علوم انسانی بعداً راه خود را به مشاغل بانکی، دادگستری، مشاوره اقتصادی و بازرگانی باز می‌کنند. دیگر شغل‌های معمول برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی در زمینه‌های هنر، فرهنگ، رسانه، نشریات و آموزش هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا