آزمونآزمون بین المللیتحصیل در خارج از کشوردانشگاهسفارتمهاجرت

شرایط تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی

تحصیل در رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های آلمان کار ساده‌ای نیست. زیرا دانشکده‌های علوم انسانی در آلمان برخلاف دیگر کشورها بسیار سختگیر هستند. اول از همه باید مهارت بالایی در زبان آلمانی داشته باشید. در حین تحصیل در آلمان در رشته‌‌های علوم انسانی باید روی موضوع‌هایی که برایتان جالب است تمرکز کنید و در آن زمینه تا جایی که می‌توانید تجربه کسب کنید. اگر می‌خواهید از چگونگی تحصیل در آلمان در رشته‌‌های علوم انسانی مطلع شوید با این مطلب نیک پرداخت همراه باشید.

مزایای تحصیل در آلمان

تحصیلات عالی در آلمان در بسیاری از زمینه‌ها دارای برتری است و این شامل علوم انسانی نیز می‌شود؛ علمی‌که انتقال فکر، مهارت‌های نوشتاری و تفکر انتقادی آموزش می‌دهد و به شما نشان می‌دهد که چگونه از لحاظ عقلانی و معنوی، واقعیت خود را درک کنید.

دانشگاه‌های متفاوت در آلمان برنامه‌های تحصیلی متفاوتی را ارائه می‌دهند که لزوما یکسان نیستند. حتی ترکیب رشته‌ها هم در دانشگاه‌های مختلف تغییر می‌کند. دانشگاه‌های آلمانی به خاطر وجود تخصص علمی‌ و فارغ التحصیلان با استعدادی که هر ساله، تحصیلات خود را در یکی از چندین دانشگاه آلمان به پایان می‌رسانند، شهرت جهانی دارند.

بر اساس آخرین آمارها تنها در سال ۲۰۱۹، ۱۱۰۰۰ دانشجوی بین المللی در حال تحصیل علوم انسانی در این کشور بودند. اکثر برنامه‌های تحصیلی علوم انسانی در آلمان، با ارائه واحدهای یکپارچه امکان کسب مهارت‌های عملی لازم در کنار مهارت‌های نظری را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه‌های آلمان به دانشجویان اطمینان می‌دهند که با کسب این مهارت‌های عملی و نظری پس از پایان تحصیل قادر باشند با اعتماد به نفس کامل وارد بازار کار شوند. این برنامه‌های تحصیلی شامل رویدادهای مرتبط با حرفه، ترم‌های تحصیلی در خارج از کشور، همچنین پروژه‌های تحقیقاتی یا دوره‌های کارآموزی خواهد بود تا دانشجویان بدانند در آینده و در حرفه‌شان دقیقا با چه چیزی روبرو می‌شوند.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان
دانشگاه‌های آلمانی به خاطر وجود تخصص علمی‌ و فارغ التحصیلان با استعداد،شهرت دارند

کدام رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد؟

علوم انسانی شامل مطالعه زبان‌های باستانی و مدرن، ادبیات، هنر، سیاست، فلسفه، باستان شناسی، حقوق و تاریخ و سایر موارد است. در آلمان بین رشته‌های علوم انسانی، رشته هایی همچون جامعه شناسی، اقتصاد، روانشناسی، علوم سیاسی و تحصیل هنر در آلمان بسیار پرطرفدار است.

در دانشگاه‌های آلمان رشته‌های فراوانی در زمینه علوم انسانی ارائه می‌شود. برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس، می‌توانید یک رشته یا ترکیبی از چند (یا فقط دو) رشته را انتخاب کنید. در مقطع کارشناسی می‌توانید یک رشته فرعی از حوزه دیگری از علوم انسانی را هم انتخاب نمایید.

هزینه شهریه تحصیل در رشته‌های انسانی

تحصیل علوم انسانی در آلمان نسبت به دیگر کشورها کمی‌مقرون به صرفه‌تر است. میزان شهریه به مؤسسه و سطحی که در آن تحصیل می‌کنید بستگی دارد. دانشگاه‌های دولتی آلمان به طور کلی شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند که این سیستم هم برای دانشجویان خارجی و هم داخلی صدق می‌کند. با این حال ایالت فدرال Baden-Württemberg  برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، شهریه ۳۰۰ یورویی در سال را مقرر کرده است.

از آنجا که اکثر دانشگاه‌ها در آلمان دولتی هستند معمولا دانشجویان تنها هزینه‌ای معادل ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو در هر ترم برای هزینه‌های اداری پرداخت می‌کنند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه خصوصی را دارید باید شهریه کامل را بپردازید (مگر اینکه به شما بورسیه اعطا شده باشد). این هزینه بسته به سطح تحصیل و مؤسسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید از 20 هزار تا 40 هزار یورو در هر سال متغیر است.

بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل در رشته‌های انسانی

آلمان از نظر کیفیت آموزشی، مدرک معتبر و داشتن معیارهای بهترین دانشگاه‌های دنیا بسیار شناخته شده است. دانشگاه‌های آلمان اعتبار بالایی در سطح جهانی دارند و جزء رتبه‌های برتر جهان هستند.  از برترین آموزشگاه‌های علوم انسانی در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه Humboldt-Universität zu در برلین
 • دانشگاه Freie در برلین
 • دانشگاه Ludwig-Maximilians
 • دانشگاه Albert-Ludwigs در فرایبورگ
 • دانشگاه Goethe-Universität در فرانکفورت

دانشجویان، این دانشگاه‌ها را نه فقط به خاطر کیفیت آموزش، بلکه بخاطر محیط راحتی که برایشان فراهم می‌آورد، ارزشمند می‌دانند. دانشگاه‌های آلمان فرصت‌های بیشماری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند تا آن‌ها را به طور مناسب برای مشاغل خود آماده کنند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا دارید هم مطلب 10 دانشگاه برتر کانادا برای مهاجرت تحصیلی در سال 2022 را بخوانید.

هزینه زندگی در آلمان

اکثر مردم هزینه‌های زندگی در آلمان را مقرون به صرفه می‌دانند. بسیاری از دانشجویان از طرف دانشگاه‌ها یا مؤسسات مختلف بورس تحصیلی دریافت می‌کنند. با این حال دانشجویان بین المللی برای تأمین مالی خود با انجام کار پاره وقت در کنار تحصیل‌شان می‌توانند درآمد اضافه‌ای هم کسب کنند. خواندن مطلب اخذ اقامت تحصیلی آلمان برای دانشجویان خارجی هم پیشنهاد می‌شود.

از سال ۲۰۲۱ دانشجویان بین المللی در آلمان برای تأمین هزینه زندگی خود به ۸۶۱ یورو در ماه نیاز دارند. این رقم حدودا ۱۰۳۳۲ یورو در سال است که اگر دنبال کار پاره وقت باشید، کاملا مقرون به صرفه است. هزینه غذا، صورتحساب، لباس و سرگرمی ‌به طور کلی مطابق میانگین اتحادیه اروپا است، با این حال بالاترین هزینه‌ای که باید در این کشور بپردازید اجاره ماهانه است. همچنین پیش از مهاجرت باید به پرداخت هزینه‌های سفارت و مهاجرت هم فکر کنید. اگر پیش از مهاجرت تحصیلی نیاز به پرداخت خرید بلیط هواپیمای خارجی و رزرو هتل داشتید، آن را به نیک پرداخت بسپارید.

بهترین ایرلاین های دنیا
با کلیک روی این بخش، برای رزرو و پرداخت آنلاین بلیط هواپیما یا هتل اقدام کنید!

تحصیل در آلمان در رشته‌‌های علوم انسانی

چگونگی تحصیل در آلمان در رشته‌‌های علوم انسانی به شرایط مختلفی بستگی دارد. دانشگاه‌های آلمان موضوعات وسیعی در رشته‌های علوم انسانی ارائه می‌دهند. از فلسفه آفریقا گرفته تا تاریخ معاصر، رشته‌های تحصیلی متنوعی در دانشگاه‌های آلمان تدریس می‌شوند.

در نظر اول این رشته‌های تحصیلی بسیار دشوار به نظر می‌ر‌سند. همانطور که از نام این رشته‌ها پیداست، تمرکزشان روی موضوعات خاصی است. با این حال در بسیاری از مواقع دروس مشترکی بین رشته‌های مختلف علوم انسانی دیده می‌شود.

اگر به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌های علوم انسانی در کشور آلمان باشید، انتخاب‌های زیادی دارید. ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید تحصیلتان روی یک موضوع خاص متمرکز باشد یا چندین موضوع را در بر گیرد. اگر انتخابتان این باشد که دو رشته مجزا را دنبال کنید، باید یکی را به عنوان رشته اصلی (Major) و دیگری را به عنوان رشته فرعی (Minor) انتخاب کنید.

برای مثال می‌توانید فلسفه انگلیسی را به عنوان رشته اصلی انتخاب کرده و تحصیل در رشته فرهنگ شرق یا رشته‌های دیگری مانند جامعه شناسی و اقتصاد را به عنوان ماینور دنبال کنید. در مورد ترکیب رشته‌های مختلف هر دانشگاه قوانین و الگوهای خودش را دارد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
راهنمای تحصیل در آلمان در رشته های حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی

ملزومات اخذ پذیرش از دانشگاه‌‌های آلمان در رشته‌های علوم انسانی

هر دانشجوی خارجی می بایست برای ورود با دانشگاه های آلمان درخواست پذیرش بدهد. این درخواست البته برای دانشجویان ورودی جدید، متقاضیان برای فوق لیسانس و یا دکترا است. قبل از اعطای پذیرش بررسی می‌شود که آیا یک دانشجو شرایط و صالحیت های تحصیل در رشته مورد نظر را دارد یا خیر. اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان ملزوماتی دارد که در ادامه شرح داده شده‌اند:

 • مهارت بالا در زبان آلمانی
 • علاقه به زبان، فرهنگ و ادبیات آلمان
 • مهارت بالا در صحبت کردن و نوشتن به زبان آلمانی
 • علاقه به مطالعه
 • درک بالا از زبان آلمانی
 • تسلط به زبان لاتین و یونانی

تعداد متقاضی در رشته‌هایی ویژه، بیش از ظرفیت پذیرش است. برای این منظور معدل داوطلب مهم است. مهلت و روند رسیدگی به پرونده‌ها در تمامی دانشگاه‌ها یکسان نیست. به بعضی از درخواست‌ها به محض دریافت رسیدگی شده و به بعضی دیگر پس از به پایان رسیدن مهلت درخواست برای هر ترم.

توجه کنید که اگر قصد تحصیل در آلمان در رشته‌‌های علوم انسانی را دارید باید سختکوش باشید. دانشگاه‌های آلمانی مانند دیگر کشورها دانشجویان را راحت نمی‌گذارند. بلکه خود دانشجو باید برنامه ریزی دقیقی برای مطالعه و یادگیری موضوعات داشته باشد.

در ابتدای هر ترم دانشجو باید یک جدول زمان بندی برای خود ترسیم کند. این جدول زمان بندی برنامه آموزشی او را در طول ترم مشخص می‌کند. دانشجویان موفق رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های آلمان آن‌هایی هستند که بصورت دقیق از این برنامه پیروی می‌کنند.

در هنگام تنظیم جدول زمان بندی باید دقت داشته باشید که برنامه کارآمد باشد و تمام مباحث را تا پیش از اتمام ترم پوشش دهد. به این صورت مطلبی از قلم نمی‌افتد و موفقیت دانشجو تضمین می‌شود. علاوه بر حاضر شدن در کلاس‌ها دانشجویان موظفند در گروه‌های مباحثه شرکت کنند و سمینارهای مرتبط ارائه دهند. همچنین دانشجویان باید در طول ترم مباحث بسیاری را از کتابخانه‌های مختلف مطالعه کنند.

بازار کار به عنوان فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم انسانی

در آگهی‌های استخدام به ندرت شاهد نیاز به فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی هستیم. در طول تحصیلات دانشگاهی نیز کمتر به ایجاد آمادگی در دانشجویان برای وارد شدن به بازار کار پرداخته می‌شود. به همین علت تمرکز روی یک موضوع خاص و کسب تجربه در مورد آن در طول تحصیل اهمیت فوق‌العاده‌ای در بازار کار رشته‌های انسانی در آلمان دارد.

در این راه، انگیزه و ابتکار عمل فرد نیز بسیار تاثیر گذار است. دنبال کردن و کسب تجربه در یک موضوع خاص تخصص فرد را در آن زمینه نشان می‌دهد و شانس استخدام او را بالا می‌برد.

تقریبا تمام رشته‌های علوم انسانی الگوی یکپارچه‌ای دارند و مهارت‌های یکسانی را در دانشجویان تقویت می‌کنند. این شامل الگوهای گرایشی، مباحث تخصصی مرتبط، ساختارهای زبان‌های خارجی و مدیریت بازرگانی می‌شود. در بسیاری از برنامه‌های تحصیلی دانشجو موظف است که یک ترم تحصیلی خود را در کشور دیگری بگذراند.

تحصیل در آلمان و کسب تجربه
کسب تجربه در کنار تحصیل از اهمیت زیادی در دانشگاه‌های آلمان برخوردار است

مشاغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی

جودیت ولریچ، کارشناس بازرگانی در اداره آژانس استخدام در مصاحبه‌ای می‌گوید «بسیاری از کسب و کارها به دنبال استخدام متخصصان رشته‌های علوم انسانی هستند. در بازار کار، مهارت و صلاحیت این افراد برای کمپانی‌ها اهمیت بالایی دارد.»

سختگیری‌های دانشگاه‌ در دوره تحصیلی به فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی کمک می‌کند تا تخصص بالایی در زمینه‌های گوناگون کسب کنند. این امر در مشاغل آتی آن‌ها تاثیر مهمی‌دارد.

بعضی از فرصت‌های شغلی رشته‌های علوم انسانی در نگاه اول با تحصیلات و دروس دانشگاهی فرد مرتبط نیستند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی در آینده وارد مشاغل نامرتبط می‌شوند. برای مثال در لیست استخدام شرکت‌ها فارغ‌التحصیلان علوم انسانی را می‌بینیم که به عنوان مدیر منابع انسانی یا مشاور آموزش الکترونیکی مشغول به کار هستند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
شرایط تحصیل در آلمان با دیپلم چیست؟

همچنین بسیاری از دانشجویان علوم انسانی بعداً راه خود را به مشاغل بانکی، دادگستری، مشاوره اقتصادی و بازرگانی باز می‌کنند. دیگر شغل‌های معمول برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی در زمینه‌های هنر، فرهنگ، رسانه، نشریات و آموزش هستند.

به طور کلی برخی از مشاغلی که می‌توانند در حوزه رشته‌های علوم انسانی گنجانده شوند عبارتند از:

 • هنرمندان
 • معلمان
 • نویسندگان فنی
 • ویراستاران
 • مدیران روابط عمومی
 • وکلا
 • مترجمان
 • مفسران
 • روزنامه نگاران
 • مدیران تبلیغات
 • متخصصان منابع انسانی
تحصیل در آلمان رشته علوم انسانی
رشته های علوم انسانی از استقبال خوبی در بازار کار برخوردار هستند

جمع بندی

در این مطلب با ملزومات تحصیل در رشته علوم انسانی در دانشگاه‌های آلمان آشنا شدیم. اگر رویای مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید، می‌توانید شانس خود را امتحان کرده و درخواست پذیرش در یکی از دانشگاه های مدنظرتان را بفرستید. تیم نیک پرداخت می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. در صورتی که برای پرداخت هزینه آزمون‌های بین المللی مانند تافل و آیلتس نیازی به مشاوره و کمک داشته باشید، با ما تماس بگیرید تا به راحتی هزینه‌های این آزمون‌های ضروری را پرداخت کنید.

پرداخت هزینه آزمون‌های بین المللی
پرداخت هزینه آزمون‌های بین المللی

منابع: studying-in-germany، usnews، mygermanuniversity

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا