تحصیل در خارج از کشور

برای تحصیل هنر در آلمان چه باید کرد؟

شاید تا کنون به فکر تحصیل هنر در آلمان افتاده باشید. اخذ پذیرش در رشته‌های هنر و موسیقی در دانشگاه‌های آلمان کار آسانی نیست و مدرک‌های هنری از این دانشگاه‌ها ارزش بالایی دارند. در ادامه با نیک پرداخت بخوانید برای تحصیل هنر در آلمان چه باید کرد؟

اخذ پذیرش تحصیلی در رشته‌های هنر و موسیقی به میزان استعداد و انگیزه فرد بستگی دارد. دانشجویان موسیقی در سراسر جهان آرزو دارند تا در دانشگاه‌های آلمان ادامه تحصیل دهند. تقریبا یک چهارم دانشجویان در ۲۴ دانشکده موسیقی آلمان از دیگر کشورها پذیرفته می‌شوند.

 تحصیل هنر در آلمان موسیقی

هدف اصلی همه هنرمندان این است که سبک هنری خود را ابداع کنند. این فرصت برای دانشجویان رشته‌های هنرهای تجسمی و طراحی که آزادی عمل بالایی در انتخاب موضوع‌های درسی دارند فراهم می‌شود. بعضی از موسسه‌های آموزشی در آلمان، آزادی زیادی برای هنرآموزان ایجاد می‌کنند، به عنوان مثال دانشجویان سال اول می‌توانند بدون آن که رشته اصلی خود را مشخص کنند فعالیت‌های هنری گوناگونی را انجام دهند. به این صورت ‌افراد فرصت بیشتری دارند تا رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. برخی دیگر از این موسسات برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهند که فقط روی موضوع‌های خاص مانند نقاشی، عکاسی یا گرافیک تمرکز دارند.

بیشتر بخوانید: انواع بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان خارجی

در کنار رشته‌های هنری که تمرکز آن‌ها روی تولید آثار هنری است، رشته‌های تئوری محور در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند که به بررسی تئوری هنر، موسیقی، تئاتر و سینما می‌پردازند. برای مثال رشته‌هایی مانند موسیقی قومی و بررسی موسیقی ملل از این قبیل هستند که بخش‌های تئوری و آکادمیک مباحث مربوط به موسیقی را مطالعه می‌کنند.

آزمون صلاحیت تحصیل هنر در آلمان

اگر چه کالج‌های موسیقی در آلمان، برنامه‌های آموزشی خود را با مدرک‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد جایگزین کرده‌اند، اما  در کالج‌های هنر همچنان مدرک دیپلم قدیم آلمان را دریافت می‌کنید. در رشته‌های هنر، محدودیتی برای اخذ پذیرش تحصیلی وجود ندارد، با این حال شاخص‌های پذیرفته شدن ساده نیستند. آزمون صلاحیت مشخص می‌کند که سطح هنری متقاضیان قابل قبول است یا خیر. دانشجویان هنرهای تجسمی باید مهارت خود را با آثاری که خلق کرده‌اند به نمایش بگذارند. در حالی که دانشجویان موسیقی باید مقاله ارائه دهند و یا به صورت حضوری در آزمون عملی شرکت کنند.

تحصیل هنر در آلمان موسیقی

هر دانشگاه شرایط خود را برای پذیرفتن دانشجویان هنر دارد. به همین منظور دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های هنر و موسیقی در دانشگاه‌های آلمان دارند باید هر چه سریعتر تحقیقات خود را آغاز کنند. آزمون عملی معمولا یک سال پیش از شروع برنامه تحصیلی گرفته می‌شود. اگر برای شرکت در آزمون عملی تحصیل هنر در آلمان نیازمند به پرداخت اپلیکیشن فی یا رزرو بلیط هواپیما دارید، نیک پرداخت در خدمت شما است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا و پرداخت هزینه‌های مرتبط

هنر، از آموزش تا بازار کار

PHOTO

رشته‌های دانشگاهی هنر در آکادمی‌ها و کالج‌های آلمان موضوعات مختلف بخش‌های تئوری و عملی را با هم درمی‌آمیزند. برای مثال برنامه‌های آموزشی هنرهای زیبا در کنار آموزش تکنیک‌های نقاشی، مجسمه‌سازی و طراحی دیجیتال، بر بخش‌های تئوری مانند تاریخ هنر و علم رسانه‌ای نیز تمرکز می‌کنند. ایده‌های خلاقانه و سبک‌های ابداعی جدید با آغوش باز پذیرفته می‌شوند و در حقیقت دانشجویان آزادی عمل بالایی در پیاده کردن ایده‌های خود دارند. این فرصت مناسبی برای هنرمند است تا خلاقیت خود را تقویت کرده و سبک خود را در هنر پیدا کند. البته این آزادی عمل تنها تا جایی است که نظم و برنامه‌ریزی رعایت شود.

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت ویزا برای ادامه تحصیل در آلمان

در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۷هزار دانشجو از دانشکده‌های هنر آلمان فارغ‌التحصیل شدند و این رقم در آن زمان بی‌سابقه‌ بود. بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه این دانشجویان هر یک راه خود را دنبال می‌کنند. برخی کسب و کارهای شخصی راه انداخته و برای خود مشتری‌هایی دست و پا می‌کنند، در حالی که دیگر هنرمندان در گالری‌ها و استودیوهای هنری مشغول به فعالیت می‌شوند. برخی نیز وارد شرکت‌های گرافیکی می‌شوند یا به تدریس هنر می‌پردازند.

برای فارغ‌التحصیلان رشته هنر در زمینه نمایش آثار هنری موقعیت‌های شغلی جدیدی در حال شکل‌گیری است. با کمک رسانه‌های دیجیتال و بکارگیری روز افزون هنر در کارهای تجاری شغل‌های جدیدی ایجاد شده‌اند. امروزه رشته‌های جدیدی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند که دانشجویان را برای مشاغلی مانند فروشنده آثار هنری،‌ جمع‌آوری کننده آثار هنری یا طراح نمایش آماده می‌سازند. در این میان بعضی افراد به بررسی هنر میان فرهنگ‌های گوناگون علاقه‌مند هستند.

موسیقی از اتاق تمرین تا اجرا

سالانه متقاضیان بیشماری برای تحصیل هنر در آلمان تلاش می‌کنند. در کنار رشته‌های نوازندگی، دیگر رشته‌ای موسیقی تئوری محور نیز مورد توجه دانشجویان قرار می‌گیرند. در طول زمان تحصیل دانشجویان معمولاً در نواختن یک ساز تخصص پیدا می‌کنند. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این مسیر ادامه پیدا می‌کند. مشغول شدن در ارکستر به‌ عنوان نوازنده یا خواننده کُر دیگر مثل گذشته طرفدار ندارد و همین یکی از دلایل این امر نبودن موقعیت‌های شغلی کافی در این زمینه است. موسیقی‌دانان ترجیح می‌دهند تا سبک‌های خود را پیاده کنند و به صورت انفرادی یا با گروه‌های کوچک در بازار آزاد مشغول به کار شوند.

راهنمای تحصیل هنر در آلمان موسیقی

مشاغل جدیدی مانند مدیریت کنسرت و مدیریت موسیقی در حال گسترش هستند. آموزش ابتدایی موسیقی به افراد با سنین مختلف همچنین از دیگر مشاغلی است که دانشجویان موسیقی می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه در آن مشغول به کار شوند. هم راستا با این تخصص‌های گوناگون، رشته‌های جدید دانشگاهی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند. برای مثال در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ای برای آموزش موسیقی به کودکان تدریس می‌شود.

در نهایت، اگر آلمان مقصد شما برای تحصیل موسیقی و هنر است، برای تمامی مراحل از اخذ پذیرش و پرداخت اپلیکیشن فی تا رزرو بلیط هواپیما برای سفر به آلمان و شرکت در آزمون عملی، می‌توانید روی نیک پرداخت حساب کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام یه سوالی میخواستم بدونم املای هنر سخته برای موسیقی؟آخه من بین دو تا رشته که میخوام انتخاب کنم موندم و اینکه آیا اطلاع دارید تفاوت اپلای هنر و پزشکی برای کشور های اروپایی رایگان چقدره ؟یعنی کدومش سخت تره و چقدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا