خبر

تصمیم گیری در مورد بازار ارز پشت درهای بسته

محمود نجفی عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران اعتقاد دارد که در موضوع ارز باید با حضور کارشناسان و فعالان اقتصادی تصمیم گیری شود و برای هر حوزه با توجه به شرایط خاص و موقعیتش تصمیمات جدید ابلاغ شوند اما متاسفانه دوستان اصرار دارند که بدون حضور بخش خصوصی و پشت درهای بسته تصمیم بگیرند که این امر قطعا کمکی به بهبود شرایط در بازار ارز نمی‌کند.

تکلیف بازار ارز مشخص نیست

به گزارش نیک پرداخت، جدیدترین دور از اختلاف نظرها میان بانک مرکزی و بخش خصوصی پس از آن شکل گرفت که همتی – رئیس کل بانک مرکزی – در جریان جلسه هفته قبل شورای گفت و گو اعلام کرد که نام ۲۵۰ صادرکننده که ارز خود را به کشور بازنگردانده‌اند به قوه قضاییه تحویل شده و از میان آنها ۷۰ نفر کارتن خواب هستند و این صادرکنندگان حدودا هفت میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانده‌اند.

در روزهایی که بازار ارز با التهاب روبروست، بنا به گفته نجفی عرب برخی اقدامات و اظهارنظرهای مقامات بانک مرکزی درباره ارز حاصل از صادرات فرار رو به جلوست و نتیجه ای جز افزایش اضطراب جامعه ندارد.

ورشکستگی فعالان حوزه کالاهای بهداشتی

در ماه‌های قبل بارها اعلام شد که محموله‌هایی از کالاهای بهداشتی وارد گمرکات کشور شده که ثبت سفارش آنها پیش از ممنوعیت وارداتشان بوده است. وی با اشاره به مسائلی که در حوزه کالاهای دارویی و بهداشتی وجود دارد، توضیح داد تعیین تکلیف نشدن این موضوع باعث ورشکستگی بسیاری از فعالان این حوزه می‌شود، موضوعی که متاسفانه هرگز به آن توجه نشد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
نوسانات بازار سکه و ارز تحت تاثیر انتخابات آمریکا

بازگشت ارز حاصل از صادرات دارو

او همچنین در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات دارو و آزمایشات و مستنداتی که حول ان انجام می گیرد اذعان کرد: در موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات دارو نیز بحث ما این است که باید ویژگی‌های خاص این حوزه را ببینند و بر اساس آن حکم کنند.

هر دارویی که صادر می‌شود، از سوی کشور میزبان باید مورد آزمایشات دقیق قرار گرفته و مستندات دارویی‌اش تایید شود، صرف همین فرایند می‌تواند بیش از دو ماه طول بکشد. این در حالی است که بانک مرکزی اصرار دارد ظرف چهار ماه ارز حاصل از صادرات دارو به کشور بیاید که اساسا ممکن نیست.

بیشتر بخوانید: راه اندازی سرویس خط اعتباری ریپل برای وام‌دهی به شرکت‌ها

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران ادامه داد: وقتی دارو به افغانستان یا سوریه صادر می‌کنیم، این توقع که ارز حاصل از آن در زمانی مشخص بازگردد عملا ممکن نیست. در افغانستان بخشی از صادرات به شکل ریالی انجام می‌شود.

او اعتقاد دارد که این درگیری و اختلاف نظرها در بازار ارز ادامه دارد، مگر اینکه بانک مرکزی بخواهد واقعیت های هر بخش را ببیند و بر اساس آن تصمیم گیری کند. همچنین در این زمینه اتاق بازرگانی نیز باید پیگیر مسائل باشد زیرا وقتی بدون بررسی جزئیات اعلام می‌شود که صادرکنندگان ارز را بازنگردانده‌اند، نگاه جامعه به بخش خصوصی منفی می‌شود.

منبع: ایسنا

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا