۸ تکنیک جلب مشتری در اینستاگرام برای فروش بیشتر!

جلب مشتری در اینستاگرام

اگر یکی از طرفداران شبکه اجتماعی اینستاگرام هستید و می‌خواهید طرفداران خود را در اینستاگرام مدیریت کنید، این مقاله راهنمای شما در این زمینه خواهد بود. در این مقاله، با استفاده از ویژگی‌های اینستاگرام، روش‌های مختلف جلب مشتری در اینستاگرام برای کسب و کارتان را کشف خواهید کرد. با نیک پرداخت همراه باشید.

۱. اضافه کردن لینک به صفحه تجاری در بیوگرافی

در اولین قدم برای جلب مشتری در اینستاگرام  باید اطمینان حاصل کنید که حساب‌تان به درستی ویرایش شده و برای کسب و کار آماده است. در این مرحله باید مشخصات مورد نیاز را به طور کامل در دسترس نرم‌افزار قرار دهید. به این صورت که یک تصویر نمایه خوب بارگزاری کنید، در چند خط به صورت خلاصه و مفید توضیح دهید که چه کسی هستید، چه کاری انجام می‌دهید و چرا کاربران اینستاگرام نباید از وجود شما غافل شوند.

علاوه بر این، جای ویژه نشانی URL در حساب‌تان هم باید با یک لینک مناسب کسب و کار پر شود.

جلب مشتری در اینستاگرام

می‌توان گفت که بیوگرافی حساب اینستاگرام شما بزرگ‌ترین کمک برای جلب مشتری در اینستاگرام را به شما می‌کند. بیوگرافی حساب اینستاگرام شما باید شامل یک شماره تماس و یک لینک باشد. لینک موجود می‌تواند مخاطب را به صفحه دانلود یک مطلب یا محصول، ثبت نام در سایت، انتخاب محصول یا مطالب دیگر هدایت کند. در انتها اطمینان حاصل کنید که لینک شما حاوی اطلاعات جزئی مورد نیاز باشد.

برای مثال زمانی که یک کمپین برای دریافت یک محصول رایگان طراحی می‌شود، با جای گرفتن لینک این کمپین در بیوگرافی اینستاگرام شما، مشتریان شما به راحتی از وجود این کمپین آگاه می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش استفاده از استوری‌ اینستاگرام برای کسب‌ و‌ کار تجارت الکترونیک

۲. مدیریت ترافیک سایت با پست‌های اینستاگرام

برای بهره‌وری بیشتر از لینک موجود در بیوگرافی اینستاگرام خود، بهترین راه این است که محتوایی تولید کنید که به وسیله آن‌ها بتوانید مخاطبان را به لینک موجود در بیوگرافی خود هدایت کنید.

برای مثال یک کاربر، به تازگی یک محصول جدید ارائه کرده است و مشتریان خود را تشویق می‌کند تا برای از دست ندادن محصول، در سایت مربوط به محصول ثبت نام کنند. این کار بسیار ساده و در عین حال تاثیر گذار است. دلیل این امر این است که مخاطبان با خواندن محتوا به سمت لینک موجود در بیوگرافی هدایت می‌شوند و به این ترتیب ترافیک سایت شما بالا می‌رود.

راه‌های خلاقانه بسیاری برای استفاده از لینک برای جلب مشتری در اینستاگرام وجود دارد که استفاده از همه آن‌ها به روش استفاده شما از وب‌سایت و به طور کلی تکنولوژی بستگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۸۰ ایده استارتاپ برای کسب درآمد(قسمت ششم)

جلب مشتری در اینستاگرام

برای مثال، اگر از یک نوار pop-up برای نشان دادن نشانی ایمیل خود در وب‌سایت استفاده می‌کنید، می‌توانید لینک حاوی اطلاعات یک محصول یا یک مطلب ویژه موجود در بیوگرافی خود را از طریق دایرکت اینستاگرام به مشتریان خود ارسال کنید.

برای به دست آوردن سود بیشتر از طریق محتوای پست‌های خود، حتی می‌توانید از مشتریان خود بخواهید تا مطالب شما را در حساب خودشان استوری کنند. بیشتر کاربران این توانایی را دارند که پست‌های اینستاگرام را استوری کنند. زمانی که یک کاربر پست شما را در استوری خود قرار می‌دهد، پست شما در استوری آن کاربر قابلیت کلیک کردن پیدا می‌کند، به این معنا که مخاطبان آن کاربر با کلیک کردن روی پست شما در استوری، می‌توانند هم پست اصلی شما و هم حساب شما را به طور مستقیم مشاهده کنند. این عمل می‌تواند در پیدا کردن هواداران جدید به شما کمک کند که البته این کار به لطف مخاطبان شما امکان پذیر است.

۳. جلب مشتری در اینستاگرام با هک دکمه‌های کاربردی

اینستاگرام متوجه این موضوع شده است که یکی از نیازهای اصلی یک تجارت موفق، ارتباط مستقیم با مشتریان است. به همین منظور با طراحی دکمه‌های کاربردی تک کلیک در صفحات تجاری اینستاگرام قدم بسیار مثبتی در بهبود این نوع ارتباط برداشته‌ است. با استفاده از این ویژگی می‌توانید حداکثر سه دکمه کاربردی در حساب خود داشته باشید. این دکمه‌ها شامل تماس، پیام و نشانی شرکت هستند.

جلب مشتری در اینستاگرام

نشانی شرکت به خودی خود گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسد. دکمه ایمیل  هم با این‌که یک راه مناسب برای رهبری مشتریان به نظر می‌رسد اما در حقیقت این کاربرد را ندارد. دکمه ایمیل برای مکالمه فوری گزینه عالی به نظر می‌رسد، زیرا مخاطب با انتخاب دکمه ایمیل به صفحه مخصوص ارسال پیام به ایمیل شما در نرم‌افزار ایمیل گوشی خود هدایت می‌شود. این کار برای ارتباط مستقیم و حتی فروش محصول بسیار ارزشمند است اما برای جمع‌آوری نشانی‌های ایمیل و ساخت فهرست ایمیل‌های مورد نیاز شما کاربردی به نظر نمی‌رسد.

چرا؟ به این دلیل که تنها به این خاطر که یک نفر به شما ایمیلی فرستاده است، نمی‌توانید وی را به فهرست مخاطبان ایمیل خود اضافه کنید. بنابراین هرچند وجود دکمه کاربردی ایمیل مفید است اما برای جلب مشتری در اینستاگرام  زیاد روی این ویژگی حساب نکنید.

۴. از دکمه پیش‌فرض پیام استفاده کنید

بسیاری از سامانه‌های تجاری، به کاربران اجازه می‌دهند که به شرکت پیام دهند. این پیام می‌تواند شامل یک عبارت مخصوص، یک ترکیب پنج عددی و حتی یک پیام برای دریافت لینک دانلود باشد. در طی این کار، شرکت به جمع آوری شماره‌ تماس‌های مخاطبان می‌پردازد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۸۰ ایده استارتاپ برای کسب درآمد (قسمت نهم)

جلب مشتری در اینستاگرامبرای فعال‌سازی این بخش در اینستاگرام، می‌توانید از دکمه کاربردی پیام استفاده کنید. برای انجام این کار، به بخش ویرایش حساب اینستاگرام خود مراجعه کرده و گزینه Select Contct Options را انتخاب کنید. سپس قسمت شماره تماس را انتخاب کرده و گزینه Text را برگزینید.

۵. استفاده از استوری اینستاگرام برای رهبری مخاطبان

یکی از بهترین راه‌ها برای جلب مشتری در اینستاگرام ، بهره بردن از ویژگی Swipe up link در بخش استوری، برای هدایت بینندگان استوری به لینکی که در این قسمت درج می‌کنید، است.

اگر به طور سازمان یافته از یک لینک در استوری‌های خود استفاده می‌کنید، استوری‌های خود را در قسمت Instagram Highlights ذخیره کنید. به این ترتیب یک گالری از محتوای استوری‌های ذخیره شده شما ایجاد می‌شود که مخاطبان شما می‌توانند هر زمان که بخواهند آن‌ها را دوباره تماشا کنند.

راهنمای جلب مشتری در اینستاگرام

البته توجه داشته باشید که این ویژگی تنها برای حساب‌های تجاری با بیش از ۱۰۰۰۰ دنبال کننده فعال است. بنابراین امکان استفاده از این ویژگی برای همه کاربران وجود ندارد.

اما راه‌های دیگری  هم برای استفاده‌های خلاقانه از استوری اینستاگرام وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش که موجب رشد تجارت الکترونیک شما می‌شوند

۶. به استوری‌های خود CTA اضافه کنید

با این‌که امکان استفاده از Swipe up link برای همه وجود ندارد اما می‌توانید همانطور که در پست‌های خود مخاطبان را به مراجعه به لینک بیوگرافی تشویق می‌کنید، این کار را در قسمت استوری  هم انجام دهید.

۷. از قابلیت IGTV برای جذب مشتری استفاده کنید

یکی از بهتین قابلیت‌های تجاری اینستاگرام IGTV است که به شما امکان بارگزاری ویدیوهای طولانی همراه با درج یک لینک قابل مراجعه می‌دهد.

راه‌های بسیاری برای جلب مشتری در اینستاگرام از طریق لینک IGTV وجود دارد.

تکنیک جلب مشتری در اینستاگرام

برای مثال می‌توانید یک لینک مربوط به دانلود یک فایل PDF که شامل اطلاعات بیشتری درباره موضوع مورد بحث در ویدیو است، قرار دهید یا این‌که می‌توانید یک لینک به یک ویدیو آموزشی دیگر که اطلاعات دقیق‌تری در مورد محصول یا موضوع ویدیو در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد، درج کنید.

توجه داشته باشید که IGTV یک ویژگی اختیاری برای تماشای ویدیو است و کاربران مجبور نیستند تا این ویدیوها را باز یا تماشا کنند. برای بهره بردن بیشتر از لینک IGTV، اطمینان حاصل کنید که در ویدیو خود به اندازه کافی مخاطبان خود را تشویق به مراجعه به لینک و مطالعه آن کرده‌اید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
شرکت های موفق جهان چگونه بر دنیا تاثیر می‌گذارند؟ (قسمت اول)

۸. از ترکیب IGTV و استوری برای جلب هرچه بیشتر مشتریان استفاده کنید

بسیاری از حساب‌ها از ویژگی Swipe Up link در استوری بهره نمی‌برند و ترجیح می‌دهند که از این ویژگی در IGTV خود استفاده کنند. برای انجام این کار، این مراحل را دنبال کنید:

  • ابتدا یک ویدیو در IGTV بسازید که درباره محصول یا مطلب خود توضیح کافی داده باشید. اطمینان حاصل کنید که مراجعه به لینک را در ویدیو یادآوری کرده‌اید.
  • در قسمت توصیف IGTV لینک مورد نظر خود را قرار دهید.
  • یک یا چند استوری در جهت تشویق مشتریان خود به مراجعه به IGTV طراحی کنید.
  • از لینک موجود در IGTV در استوری خود  هم استفاده کنید.
  • در IGTV خود مشتریان را به مراجعه به Swipe Up Link  تشویق کنید.

این روش، مشتریان شما را از استوری به IGTV هدایت می‌کند که می‌تواند منجر به بیشتر دیده شدن شما شود. هرچند برای انجام این کار به پشت سر گذاشتن مراحل بیشتری از طرف شما و البته مشتریان شما نیاز است اما در نهایت نتیجه بهتری از فعالیت خود خواهید گرفت.

اینستاگرام اقدام به انتشار ویژگی جدیدی کرده‌ است که به وسیله آن می‌توانید یک تیزر تبلیغاتی از ویدیو IGTV خود در استوری خود قرار دهید. در این تیزر یک لینک به ویدیو IGTV شما  هم قرار داده می‌شود که بینندگان استوری شما را به IGTV هدایت می‌کند.

نتیجه‌گیری

اینستاگرام یک سامانه ارتباطی ویژه تاجران با برنامه‌های حرفه‌ای تجاری نیست.

بر خلاف فیسبوک، توییتر، لینکداین و باقی شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام به شما اجازه درج لینک در پست‌ها را نمی‌دهد. به این ترتیب کاربران  هم در متن‌های پایین پست‌ها به دنبال لینک نمی‌گردند. بیشتر تاجران ارزش روش‌های جلب مشتری در اینستاگرام را می‌دانند. ما  هم استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دستیابی به منفعت مالی را تحسین می‌کنیم.

بنابراین، اگرچه بسیاری از تاجران استفاده از اینستاگرام برای منافع تجاری را نادیده می‌گیرند اما با این راهنمایی‌هایی که ما برای شما قرار دادیم می‌توانید از حساب خود برای فعالیت‌های تجاری استفاده کنید.

اینستاگرام راه‌های زیادی برای فعالیت‌های تجاری در نظر گرفته است. برخی از این راه‌ها شامل، لینک موجود در بیوگرافی، Swipe Up Link در استوری و استفاده از IGTV و درج لینک وبسایت خود در این ویدیوها می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *