خبر

عامل ریزش بازار بورس، دونوبت‌ شدن معاملات بود؟

امیر هامونی مدیر عامل شرکت فرابورس ایران و عضو هیئت مدیره بورس تهران از احتمال خرید ۱۰هزار میلیارد تومان توسط حقوقی‌ها در بازار امروز خبر داد و همچنین دونوبت‌ شدن معاملات که ناشی از نقص فنی در هسته معاملات بود را سبب ریزش بازار دانست.

7 برابر شدن ظرفیت هسته معاملات

به گزارش نیک پرداخت، امیر هامونی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در برنامه گفتگوی ویژه خبری دیشب شبکه دوم سیما با بیان این که ظرفیت هسته معاملات 7 برابر شده است افزود: «موضوع دونوبت شدن معاملات بورس، هسته معاملاتی است و قرار بود فشار موجود بر هسته معاملات مربوط به ایجاد گلوگاه‌هایی در میزان و حجم معاملات، کاسته شود. با تدابیری از دیروز، ظرفیت هسته معاملات 7 برابر شد و پیش از این هر ثانیه 600 تراکنش معاملات انجام می‌شد که با زحمت شبانه‌روزی مهندسان انفورماتیک بورس این تعداد به 3000 تراکنش در هر ثانیه ارتقاء یافته است.»

دیگر از دونوبت شدن معاملات خبری نیست

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران همچنین با اشاره به رسیدن میزان تراکنش‌های معاملاتی تا 20 هزار نوبت در هر ثانیه بیان کرد: با تلاش مهندسان سامانه هسته معاملات، زین پس چه در بازار منفی و چه در بازار مثبت، سیستم ثبت در سامانه معاملات مانند ساعت کار خواهد کرد. با ارتقای هسته معاملات، دیگر از دونوبت شدن معاملات خبری نیست و میزان مدت معاملات روزانه مانند سابق به یک نوبت برمی‌گردد.

ونوبت شدن معاملات
با ارتقای هسته معاملات، دیگر از دونوبت شدن معاملات خبری نیست و میزان مدت معاملات روزانه مانند سابق به یک نوبت برمی‌گردد.

جای عذرخواهی از مردم وجود دارد

همچنین محمود خواجه‌نصیری عضو هیئت مدیره بورس تهران نیز در این برنامه صحبت کرد و گفت: در عین ناباوری، کسی فکر نمی‌کرد که دونوبت شدن معاملات تا این حد در ریزش بازار نقش داشته باشد. در شرایط کنونی جای دارد از مردم عذرخواهی شود. روی‌هم‌رفته دونوبت شدن معاملات که ناشی از نقص فنی در هسته معاملات بود سبب ریزش بازار شد. انتظار می‌رود با برگشتن حالت معاملات به یک نوبت در روز، آرامش به بازار بازگردد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تلاش برای التهاب بازار ارز از سوی دلالان مجازی

خواجه‌نصیری نایب‌رئیس هیئت مدیره بورس تهران گفت: انتشار اوراق سلف نفتی ارتباطی به طرح گشایش اقتصادی دولت نداشته است و ندارد ضمناً تأمین مالی این طرح هم دخلی به بازار سرمایه ندارد، زیرا بودجه این طرح از صندوق‌های درآمد ثابت دیده شده است. تا دو هفته قبل حدود 90 درصد بازار سرمایه دست حقیقی‌ها بود و به ‌محض این که بازار قفل شد حقوقی‌ها احساس کردند که بهتر است نقش پررنگ‌تری ایفا کنند تا نقدشوندگی بازار بیشتر شود. بازار سرمایه نیاز به اقدام دارد، نباید بازار سرمایه را ضعیف و زمین‌خورده پنداشت، اگر کمکی لازم باشد حقوقی‌ها نقش‌آفرین خواهند بود.

بیشتر بخوانید: از کدام کیف پول بیت کوین کش در سال ۲۰۲۰ استفاده کنیم؟

شرایط فعلی را بحرانی ننامیم

وی اضافه کرد: نباید شرایط فعلی بازار را بحرانی نامید. مردم دو الی سه روز صبر کنند خواهند دید که بازار بر خواهد گشت و دوباره عده زیادی به‌سمت خرید می‌آیند و در مجموع به‌نظر می‌رسد بعد از ریزش دوهفته‌ای شاخص، نگاه مردم به این بازار منطقی‌تر خواهد شد.

هامونی هم درباره نحوه و کشمکش‌های عرضه صندوق دارا دوم گفت: صندوق دارا دوم در روز‌های آینده و به‌زودی عرضه خواهد شد، این در حالی است که نرخ پایانی سهام‌ های پتروشیمی و پالایشی که در این صندوق وجود دارد سه‌شنبه مبنای پایه قیمت‌گذاری در صندوق دارا دوم قرار خواهد گرفت.

هامونی اضافه کرد: حقوقی‌های بازار تا زمانی که بازار از شرایط ریزش فعلی خارج شود کنار مردم حضور خواهند داشت. ما پیشتر هم چنین همتی را پس از شهادت سردار سلیمانی دیده بودیم، حالا هم دوباره شاهد همان حرکت خواهیم بود. وی از احتمال خرید 10هزار میلیارد تومان توسط حقوقی‌ها در بازار سه‌شنبه (4 شهریور) خبر داد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
دلایل انتشار اوراق سلف نفتی از زبان رئیس کل بانک مرکزی

منبع: تسنیم

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا