تحصیل در خارج از کشور

راهنمای تحصیل در آلمان در رشته های حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی

راهنمای تحصیل در آلمان مشخص می‌کند که در دست داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر خارجی در رشته‌های حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی شانس استخدام شدن در موقعیت‌های شغلی مناسب را افزایش می‌دهد. مخصوصاً اگر با سیستم قضایی کشور آلمان آشنا باشید، تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه‌های این کشور امتیاز بالایی محسوب می‌شود. این به آن معناست که حتی اگر بعد از فارغ‌التحصیلی به دنبال موقعیت‌های شغلی در کشورهای دیگر نیز باشید، مدرک تحصیلیتان مورد قبول خواهد بود. البته در نظر داشته باشید گرایشی که در آن تحصیل می‌کنید نیز در این امر تأثیرگذار است.

بر اساس راهنمای تحصیل در آلمان ، رشته‌های علوم انسانی شاخه‌های بسیار متنوعی دارند. رشته‌های شاخه تجارت شرایط، تغییرات و اتفاقات مربوط به فعالیت کمپانی‌ها را بررسی می‌کنند. رشته‌های تحصیلی شاخه اقتصاد نیز به مطالعه موضوعات اقتصادی جهان و تأثیر آن بر جوامع می‌پردازد. همچنین تلاش می‌کنند تا ریشه مشکلات اقتصادی را شناخته و راه‌کارهایی برای مقابله با آن‌ها بیایند.

با این حال می‌توان گفت دروسی که در سال‌های ابتدایی رشته‌های شاخه اقتصاد و تجارت تدریس می‌شوند، تا حدودی یکسان هستند. تعداد زیادی از دانشجویان خارجی دروسی را انتخاب می‌کنند که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. البته اگر قصد دارید زبان آلمانی را فراگیرید بهتر است از این کار خودداری کنید.

بازار کار وسیع رشته‌ های اقتصادی در آلمان

راهنمای تحصیل در آلمان در رشته اقتصاد

بررسی‌های راهنمای تحصیل در آلمان نشان می‌دهد که امروزه فرصت‌های شغلی برای کارشناسان اقتصادی بازار وسیعی دارد. از مراکز سلامتی و درمانی گرفته تا بخش‌های مدیریت فرهنگی به فعالیت کارشناسان اقتصادی وابسته‌اند. بنابراین بازار کار برای رشته‌های تحصیلی شاخه‌های اقتصاد بسیار داغ است. کارشناسان اقتصاد در مشاغل گوناگونی فعالت می‌کنند. برای مثال در مشاغلی چون مدیر تولید کارخانه‌ها، بخش منابع انسانی شرکت‌های بزرگ، مدیریت بخش‌های فروش و تبلیغات می‌توانیم فارغ‌التحصیلان رشته‌های اقتصاد را مشاهده کنیم.

همچنین کارشناسان اقتصادی می‌توانند بصورت دورکار یا تمام وقت فعالت کنند. بسیاری از رشته‌های تحصیلی شاخه اقتصاد ترکیبی از موضوعات دیگر به همراه اقتصاد هستند. از این میان می‌توان مدیریت حمل و نقل، اقتصاد ورزش، مدیریت کنترل سلامت و مدیریت اجتماعی را نام برد. اشخاصی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند وارد بازارهای کاری مرتبط با رشته خود شوند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا و پرداخت هزینه‌های مرتبط

کمپانی‌های بزرگ بسیاری با شهرت جهانی در آلمان فعالیت می‌کنند. از این میان می‌توان BMW و زیمنس را نام برد. علاوه بر این ، آلمان مهد شکل گیری کمپانی‌های کوچک و کتوسط دیگری است که به دنبال استخدام اقتصاددانان با تحصیلات عالیه هستند. این کمپانی‌ها بیشتر به دنبال استخدام افرادی هستند که تجربه کار بین‌المللی را داشته باشند. نتیجه این امر را می‌توان به وضوح در آمار دانشجویان رشته‌های مدیریت اقتصاد بین‌الملل مشاهده کرد. امروزه بیش از ۱۰ درصد دانشجویان، رشته مدیریت اقتصاد بین‌الملل را به عنوان رشته تحصیلی خود برمی‌گزینند. این رقم دو برابر تعدادی است که در رشته اقتصاد تحصیل می‌کنند.

رشته‌های دانشگاهی مربوط به امور مالی و بانکی نیز طرفداران بسیاری دارند. در این رشته‌های تحصیلی شیوه‌های آماری و ریاضی برای بررسی امور اقتصادی جامعه استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در آلمان در رشته‌ های علوم انسانی

رشته‌ های علوم اجتماعی

راهنمای تحصیل در آلمان در رشته علوم اجتماعی

علوم اجتماعی علم بررسی عواملی است که روی زندگی انسان تأثیر می‌گذارند. از این عوامل می‌توان اقتصاد، فرهنگ و سیاست را نام برد. تحصیل در شاخه‌هایی از علوم اجتماعی مانند علوم سیاسی و جامعه شناسی این فرصت را در اختیار فرد قرار می‌دهد تا دانش خود را در زمینه‌های مختلفی گسترش دهد. از رشته‌ها تحصیلی مرتبط با علوم اجتماعی می‌توان تدریس، روان شناسی، اقتصاد، مردم شناسی و تاریخ را نام برد.

اهمیت مشخص کردن گرایش تحصیلی

بررسی‌های تجربی بخش مهمی از فعالیت‌های رشته علوم اجتماعی است. برای مثال مصاحبه با افراد جامعه، برگذاری همه پرسی، مشاهده و بررسی‌های حرفه‌ای، ابزار جامعه شناسان برای جمع‌آوری اطلاعات هستند. مباحث ریاضی نیز در این رشته اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند. می‌توان گفت آمار ابزاری حیاتی برای بررسی‌های جامعه شناسی است. در این رشته فرد آموزش می‌بیند تا مشاهدات را جمع‌آوری کرده و از آن‌ها نتیجه‌گیری کند.

پیدا کردن شغل مناسب برای فارغ‌التحصیلان این رشته از آن حیث دشوار است که نقش کارکنان آن مانند بسیاری از رشته‌های دیگر مشخص نیست. با این وجود طبق راهنمای تحصیل در آلمان بازار کار برای تحصیل کنندگان رشته‌های علوم اجتماعی وسعت بسیاری دارد. از جمله این مشاغل می‌توان کارشناس اجتماعی در بخش تبلیغات و فروش کمپانی‌ها، احزاب سیاسی، انجمن‌های گوناگون و همچنین بخش‌های مدیریتی را نام برد. بخاطر داشته باشید هرچه در انتخاب گرایش و زمینه فعالیت آینده خود سریع‌تر تصمیم‌گیری کنید، شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.

تحصیل در رشته حقوق

راهنمای تحصیل در آلمان در رشته حقوق

در ترم اول تحصیلی رشته حقوق در دانشگاه‌های آلمان، ابتدا سیستم سه گانه‌ی قضایی این کشور آموزش داده می‌شود. این سیستم از سه بخش قانون شهروندی، قانون مجازات و قانون عمومی تشکیل شده است. بعد از ترم‌های نخست، دانشجو موظف است یکی از شاخه‌های رشته حقوق مانند قوانین کسب و کار را برای ادامه تحصیل انتخاب کند. طبق راهنمای تحصیل در آلمان تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه‌ای این کشور حدود ۸ تا ۱۰ ترم طول می‌کشد. گاهی نیز زمان بیشتری برای فارغ‌التحصیلی در این رشته‌ها لازم است. محصلان این رشته باید متن‌های سنگین بخوانند و نوشتن به شیوه‌ی رسمی و قضایی را فرا گیرند.

فعالیت در سمت وکلای قضایی یا قاضی دادگاه در گرو فراگیری دو سیستم‌ قضایی مختلف آلمان بصورت کامل است. اگرچه زمینه‌های دیگری نیز برای فعالیت فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد. حدود ۴۰ درصد از افراد با مدرک حقوق از دانشگاه‌های آلمان از طریق کسب و کار شخصی زندگی می‌کنند. از این میان می‌توان شغل‌هایی مانند مشاور حقوقی، وکیل مستقل و همچنین دبیر بیمه را نام برد.

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت ویزا برای ادامه تحصیل در آلمان

راهنمای تحصیل در آلمان در رشته حقوق برای دانشجویان خارجی

راهنمای تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی رشته حقوق

دانشجویان رشته حقوق موقعیت تحصیل و اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان را دارند. در بیشتر این دانشگاه‌ها مباحث حقوقی بصورت ترکیبی با دروس مدیریت بازرگانی تدریس می‌شوند. دانشجویان حقوق کاری در آلمان بازار کار گسترده‌ای دارند.

حتی اگر مدرک کارشناسی در رشته حقوق داشته باشید طبق راهنمای تحصیل در آلمان، دانشگاه‌های این کشور مقصد مناسبی برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد هستند. به این صورت در طی این دوره تحصیلی با سیستم قانونی کشور آلمان آشنا شده و می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیلی در این کشور مشغول به کار شوید. اگر قصد بازگشت به کشور خود را داشته باشید مدرک تحصیلی‌تان باز مورد قبول خواهد بود و به استخدام شما کمک خواهد کرد.

در نهایت اگر تصمیم خود را گرفتید و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید و در پرداخت هزینه‌های خود دچار مشکل شده‌اید، نیک پرداخت با خدماتی مانند خدمات پرداخت دانشجویی در خدمت شما است.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام وقت بخیر من ۳۰ سال دارم و ارشد جزا و جرم شناسی حقوق دانشگاه ملی دارم و در حال گراندن دوره ایتلس هستم ولی از زبان المانی چیزی نمیدونم قصد دارم ارشدحقوق در المان تحصیل کنم.چقدر شرایط قبولی دارم و چه گرایشهایی برای من مناسب هستن ؟ ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا