کسب و کار

راهنمای گام به گام تنظیمات وردپرس

بعد از راه‌اندازی سایت وردپرسی، حتما عجله دارید تا اولین محتوای خود را منتشر کنید. اما بهتر است دست نگه دارید. پیش از شروع هر کاری باید تنظیمات وردپرس را انجام دهید تا تمامی بخش‌ها به درستی کار کند. در ادامه با نیک پرداخت، راهنمای گام به گام تنظیمات وردپرس را بخوانید.

افراد حرفه‌ای که سال‌ها است با سیستم مدیریت محتوای WordPress کار می‌کنند می‌دانند که بعد از بالا آمدن سایت باید تنظیمات عمومی و اولیه‌ وردپرس را انجام دهند اما افراد مبتدی یا کاربرانی که به تازگی با این سیستم آشنا شده‌اند، شور و اشتیاق زیادی برای انتشار اولین مطلب خود دارند ولی این کاربران باید بدانند که پیش از هر اقدامی باید تنظیمات وردپرس انجام شود.

زمانی که با گزینه‌های مختلف در بخش تنظیمات آشنا شوید خیالتان راحت می‌شود که با قسمت‌های مهمی از پلتفرم وردپرس آشنا شده‌اید و در هر زمان که بخواهید می‌توانید تنظیمات مورد نظر را به صورتی انجام دهید که سایت شما به بهترین شکل کار کند. اگر هنوز برای راه‌اندازی وبسایت خود انتخاب دامنه یا خرید هاستینگ را انجام نداده‌اید، نیک پرداخت می‌تواند در خدمت شما باشد.

در این مقاله  تنظیمات مرحله به مرحله وردپرس را آموزش می‌دهیم:

۱. صفحه تنظیمات عمومی (General Settings)

اولین بخش از تنظیمات وردپرس در واقع راحت‌ترین بخش است. در این قسمت می‌توانید اطلاعات پایه‌‌ سایت خود را مشاهده و ویرایش کنید. در دو فیلد اول می‌توانید عنوان و تگ‌لاین (شعار) سایت خود را وارد کنید.

تنظیمات وردپرس ۱

حتما بخش تگ‌لاین را پر کنید و پیشنهاد می‌کنیم در این بخش از کلمات کلیدی بهره بگیرید.

در قسمت بعدی دو آدرس URL را مشاهده می‌کنید:

تنظیمات وردپرس ۲

در فیلد اول WordPress Address  (آدرس وردپرس) را می‌بینید که در واقع محل نصب وردپرس است و فیلد Site URL (آدرس سایت) همان آدرس URL است که کاربران بعد از وارد کردن آن می‌توانند سایت را مشاهده کنند. در بیشتر مواقع ورودی‌های این دو فیلد یکسان است. با وجود این، در موارد اندکی ممکن است این دو گزینه را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: چطور می‌توانیم بهترین هاست را انتخاب کنیم؟

در بخش بعدی باید ایمیل مدیر سایت را وارد کنید. از آنجایی که اطلاعات مهم سایت شما به این ایمیل فرستاده می‌شود، در نتیجه از درستی آدرس پست الکترونیک وارد شده مطمئن شوید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۱۰ نکته طلایی برای موفقیت کسب و کار اینترنتی (قسمت دوم)

تنظیمات وردپرس ۳

در قسمت بعدی از تنظیمات وردپرس چک باکسی با عنوان Membership یا عضویت می‌بینید که اگر تیک آن زده شود، یعنی هر کسی امکان ثبت نام در سایت را دارد. ضمن این که در قسمت بعدی با انتخاب نقش کاربر جدید به عنوان Subscriber (مشترک) مشخص می‌کنید کاربری که به تازگی در سایت ثبت نام کرده است، صرفا به عنوان یک مشترک دسترسی‌های محدودی داشته باشد.

دیگر بخش‌های  صفحه‌ عمومی تنظیمات وردپرس مربوط به تنظیمات زبان سایت، مشخص کردن منطقه‌ زمانی، انتخاب نوع نمایش تاریخ، ساعت و روز شروع هفته است که به صورت دل‌خواه می‌توانید آن‌ها را تنظیم کنید.

تنظیمات وردپرس ۴

در پایان یادتان باشد که روی Save Changes (ذخیره تغییرات) کلیک کنید.

۲. صفحه تنظیمات نوشتن (Writing Screen)

همان طور که نام این بخش از تنظیمات وردپرس نشان می‌دهد، در این قسمت با تنظیمات مربوط به پست‌ها یا همان نوشته‌ها کار داریم.

تنظیمات وردپرس ۵

در فیلد اول می‌توانید دسته‌بندی پیش‌فرض نوشته‌های خود را مشخص کنید. در این بخش می‌توانید تعیین کنید که نوشته‌های شما به صورت پیش‌فرض اگر برای آن‌ها دسته‌بندی خاصی مشخص نشده بود، جزو نوشته‌های دسته‌بندی‌ نشده (Uncategorized) قرار بگیرند. ضمن این که اگر تمام نوشته‌های شما در یک موضوع یکسان باشد، می‌توانید مشخص کنید تمام پست‌ها به صورت پیش‌فرض در یک دسته‌بندی مشخص قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت با وردپرس چه مزایایی دارد؟

در فیلد بعدی از قسمت نوشتن در تنظیمات وردپرس می‌توانید فرمت محتوای خود را مشخص کنید. این بخش کاملا به نوع محتوای سایت شما بستگی دارد، ولی بیشتر کاربران آن را روی فرمت Standard (استاندارد) قرار می‌دهند اگر محتوای شما بیشتر ویدیویی است تا متنی، می‌توانید فرمت محتوا را ویدیو تعیین کنید.

در بخش بعدی چند گزینه وجود دارد که کمتر با آن‌ها سروکار خواهید داشت. این قسمت مربوط به فرستادن مستقیم نوشته‌ها و انتشار آن‌ها روی سایت از طریق ایمیل است که بیشتر برای نوشته‌های خیلی ساده‌ای کاربرد دارد که تمایل نداشته باشید برای بررسی آن‌ها هر بار وارد پیش‌خوان وردپرس شوید.

تنظیمات وردپرس ۶

در انتها بخش خدمات به‌روزرسانی به چشم می‌خورد که بهتر است آن را در همان حالت پیش‌فرض رها کنید.

در پایان یادتان باشد که روی Save Changes (ذخیره تغییرات) کلیک کنید.

۳. صفحه تنظیمات خواندن (Reading Screen)

در این بخش از تنظیمات وردپرس می‌توانید مشخص کنید نوشته‌های شما چگونه به مخاطبان نمایش داده شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
روی آوردن غول های صنعت خوراکی به سرمایه گذاری در استارتاپ ها

اول از همه باید صفحه‌ نخست سایت خود را تنظیم کنید. به‌طور پیش‌فرض صفحه‌ اولی سایت شما فهرستی از جدیدترین نوشته‌ها را نشان می‌دهد. شاید برای سایت‌های خبری یا وبلاگ‌ها این حالت خوب باشد ولی‌ بی‌تردید چنین صفحه‌ای برای یک سایت تجاری یا فروشگاه آنلاین مناسب نیست. برای چنین سایت‌هایی بهتر است از صفحات استاتیک استفاده شود.

تنظیمات وردپرس ۷

در این بخش می‌توانید مشخص کنید که آخرین نوشته‌ها نمایش داده شود یا یکی از صفحات استاتیک را انتخاب کنید. در قسمت بعدی از تنظیمات وردپرس می‌توانید تعداد نوشته‌های قابل نمایش در بلاگ را مشخص کنید. ضمن این که نمایش این نوشته‌ها می‌تواند براساس جدیدترین موارد یا دسته‌بندی‌های دیگری باشد که شما انتخاب می‌کنید.

یکی از مهمترین بخش‌های تنظیمات خواندن مربوط به انتخاب نوع نمایش نوشته‌ها است. شما می‌توانید در این بخش مشخص کنید که هر مطلب به صورت کامل یا به شکل خلاصه نمایش داده شود. این قسمت به‌ویژه برای کاربران RSS سایت اهمیت دارد.

تنظیمات وردپرس ۸

گزینه‌ آخر مربوط به ایندکس کردن سایت در موتور جستجوی گوگل است که این قسمت نباید هیچ‌گاه فعال باشد اگر هنوز مطمئن نیستید که سایت شما کامل است، تیک این گزینه را بزنید.

۴. صفحه تنظیمات گفتگو (Discussion Screen)

این قسمت از تنظیمات وردپرس مربوط به بخش نظرات کاربران است.

تنظیمات وردپرس ۹

از آنجایی که در بسیاری از موارداین قسمت باید به صورت اختیاری تنظیم شود و گاهی بعضی از گزینه‌ها نیاز به تخصص‌های لازم دارد، تنظیماتِ بیشترِ فیلدهای این قسمت را به صورت پیش‌فرض رها می‌کنیم. البته یکی از گزینه‌هایی که ممکن است در صورت آشنا نبودن شما را اذیت کند، فیلد Allow link notification from other blog (pingbacks and trackbacks) on new articles است.در صورتی که کسی از روشی به محتوای شما متصل شود، قسمت pingback در قالب یک نظر این موضوع را به شما اطلاع می‌دهد. از طرف دیگر trackback روشی است که نویسندگان دیگر می‌توانند بدون وارد کردن لینک مستقیم به شما اطلاع دهند که مطلبی مرتبط به محتوای شما نوشته‌اند.

همچنین تعداد زیادی گزینه در این بخش وجود دارد که می‌تواند برای کنترل هرزنامه‌ و اسپم‌ها در بخش نظرات مفید باشد. به عنوان مثال، می‌توانید از فیلد Comment Moderation برای وارد کردن فهرستی از کلمات و آدرس‌های URL استفاده کنید که می‌خواهید به طور خودکار حذف شوند.

تنظیمات وردپرس ۱۰

پیام‌هایی که شامل هرگونه محتوای مشخص شده باشند به جای این که مستقیم روی سایت قرار گیرند، نیاز به تأیید خواهند داشت. ضمن این که می‌توانید از طریق فیلد Comment Blacklist عبارات و کلمات ممنوعه را مشخص کنید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
راه‌های افزایش فالوور اینستاگرام - قسمت دوم

تنظیمات وردپرس ۱۱

در بخش Avatars از تنظیمات وردپرس می‌توانید تعیین کنید که کاربران بتوانند از آواتارهای مختلف برای خود استفاده کنند. ضمن این که امکان بهینه‌سازی چند گزینه‌ دیگر هم وجود دارد.

۵. تنظیمات صفحه رسانه‌ها (Media Screen)

فارغ از این که چه سایتی با چه محتوایی دارید، در نهایت باید برای مطالب خود انبوهی از تصاویر را در بخش Media Library (کتابخانه رسانه‌ها) بارگذاری کنید.

بخش Media از تنظیمات وردپرس به شما اجازه می‌دهد تنظیمات خاصی را برای اندازه‌ عکس‌های خود در نظر بگیرید.

تنظیمات وردپرس 12

می‌توانید به صورت پیش‌فرض، برای عکس‌هایی که قرار است در بخش نوشته‌ها یا برگه‌ها اضافه شوند اندازه‌های مختلفی را تنظیم کنید.

۶. صفحه تنظیمات پیوندهای یکتا (Permalinks Screen)

پیوندهای یکتا در واقع آدرس‌های URL هر کدام از نوشته‌های وردپرس است. برای تغییر نوع نمایش و ساختار این آدرس‌های URL، می‌توانید از بخش پیوندهای یکتا در تنظیمات وردپرس استفاده کنید.

تنظیمات وردپرس ۱۳

در این بخش می‌توانید مشخص کنید که لینک هر نوشته به صورت عددی شامل تاریخ و شماره پست منتشر شده، بر اساس تیتر مطلب، به صورت سفارشی و … درج شود.

۷. صفحه تنظیمات خصوصی (Privacy Screen)

این صفحه یکی از جدیدترین بخش‌های تنظیمات وردپرس است که از نسخه‌ 4.9.6 و بالاتر به این سیستم مدیریت محتوا اضافه شده است. همان‌طور که از نام این بخش مشخص است، در این قسمت می‌توانید سیاست‌گذاری‌های شخصی و خصوصی را برای سایت خود تنظیم کنید.

در این بخش دو گزینه وجود دارد که براساس آن می‌توانید با استفاده از برگه‌های موجود یا ایجاد یک برگه‌ جدید، سیاست خصوصی سایت خود را بسازید.

تنظیمات وردپرس 14

در غیر این صورت می‌توانید خودتان به صورت سفارشی برگه‌ مورد نظر را ایجاد کنید.

تنظیمات وردپرس 15

بعضی از اطلاعاتی که به صورت پیش‌فرض وارد شده‌اند، از جمله مواردی است که برای اطمینان کاربران از حفظ حریم شخصی باید به آن‌ها اطلاع داده شود. این بخش در واقع به حریم خصوصی مالک سایت و مجموعه‌ای از ضوابط و قوانین مربوط می‌شود.

با این که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای دوست‌دار کاربران مبتدی است، ولی ممکن است بعضی از تنظیمات این پلتفرم، کاربران جدید را دچار سردرگمی کند. حتی برخی کاربران حرفه‌ای و قدیمی این سیستم هم گاهی همه چیز را درباره‌ تنظیمات وردپرس نمی‌دانند.

بنابراین باید کمی زمان بگذارید تا بتوانید با گزینه‌های مختلف آشنا شوید. حتی اگر نیاز به تغییر تنظیمات همه‌ بخش‌های وردپرس ندارید، بهتر است حداقل یک بار با همه‌ قسمت‌ها کار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا