کسب و کار

۱۰مهارت لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی (قسمت اول)

ممکن است گزارش‌های مختلفی درباره افرادی که با راه اندازی کسب و کار اینترنتی ثروتمند شدند، در تلویزیون یا اینترنت دیده باشید. روز به روز تعداد این کسب و کارها افزایش می‌یابد. شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که آیا واقعا ما هم می‌توانیم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی اقدام کنیم؟

با وجود اینکه تعداد محدودی از کارآفرینان انفرادی اینترنتی، نیرومند و قوی هستند، اطلاعات مالیاتی نشان می‌دهد که اکثر کسب و کارهای انفرادی آنلاین به درآمدزایی می‌رسند. طبق آمار، آن‌ها حدود ۲/۴ میلیون دلار در سال درآمدزایی دارند. طبق گزارش‌های فوربس (Forbes) عمدتا عامل درآمدزایی شرکت‌ها، توانایی آن‌ها در جذب مشتریان دور دست و بین‌المللی است.

گام های راه اندازی کسب و کار اینترنتی

بیشتر بخوانید: کسب درآمد از طریق تهیه کاپ کیک و فروش آن

با وجود تمام این آمارهای امیدوارکننده، راه اندازی کسب و کار اینترنتی به مهارت‌های خاصی نیاز دارد. برخی از این مهارت‌ها مانند برنامه ریزی دقیق، اجرای اثربخش و مهارت‌های فردی در تولید یک محصول مطلوب، مربوط به مرحله قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی می‌باشند. اما علاوه بر این توانمندی‌ها،‌ مهارت‌های دیگری نیز در ارتباط با مرحله راه اندازی کسب و کار اینترنتی مورد نیاز هستند. خبر خوب این است که خود اینترنت اکثر ابزارهای و اطلاعات لازم را برای موفقیت شما فراهم می‌کند.

مهارت‌های مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی عبارتند از:

۱. ایجاد یک طرح کسب و کار

اگر شما یک ایده فوق‌العاده عالی داشته باشید، به یک غول دیجیتالی تبدیل می‌شوید و می‌توانید با چند کلیک ساده، حتی بدون تغییر لباس خواب خود، کسب و کار را آغاز نمایید. شاید شما فکر کنید که طرح کسب و کار، یک سند کتبی که مفهوم کسب و کار، پتانسیل‌های بازار، استراتژی‌های رشد و توسعه، خطرات بالقوه و نیازهای سرمایه‌ای شما را مانند دفترچه‌های کاغذی و فایل‌های منسوخ شده و قدیمی توصیف می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
چگونه با دورکاری در منزل درآمد خوبی داشته باشیم؟

ایجاد یک طرح کسب و کار اینترنتی

اما، حقیقت این است که در جهان درهم پیچیده و نامنظم آنلاین، مهمترین اصل برای تبدیل ایده به یک مدل کسب و کار قابل اعتماد، نظم و سازماندهی است. اگر این اصل مهم به کار گرفته نشود؛ هنگامی که شما به طور ناگهانی نیازی را فضای اینترنتی کشف می‌کنید، ممکن است هیچ ایده‌ای برای تامین این تقاضا نداشته باشید و در نهایت فرصت بازار را از دست ‌بدهید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته طلایی برای موفقیت کسب و کارهای اینترنتی (قسمت اول)

شما به متخصص حرفه‌ای برای موفقیت در نوشتن یک طرح اساسی خوب، نیاز ندارید. با جستجو در  گوگل می‌توانید برنامه‌های کاربردی مختلفی را برای طراحی کسب و کار خود بیابید.

۲. افزایش سرمایه

شما برای شروع کار به پول نیاز دارید. این پول، هزینه خرید مواد اولیه محصولات و موارد ضروری مانند تبلیغات آنلاین را پوشش می‌دهد. بنابراین برای شروع، باید از سرمایه مورد نیاز برآورد دقیقی داشته باشید. شما به مرور می‌توانید از کار روزانه خود به اندازه کافی پول بدست آورید، زیرا با توجه به نظرسنجی اخیر Intuit، چهل درصد از کل کسب و کارهای کوچک با سرمایه کمتر از ۵۰۰۰ دلار و ۶۵ درصد از کسب و کارها با کمتر از ۱۰٬۰۰۰ دلار شروع به کار کرده‌اند.

افزایش سرمایه در کسب و کار اینترنتی

اگر شما رویاهای تجاری گران قیمتی را در سر دارید و جیبتان خالی است، نا امید نشوید. این روزها می‌توانید به یک سایت عمومی سرمایه‌گذاری مانند Fundable که از ۳۳۷٬۰۰۰ استارت‌آپ، حمایت مالی می‌کند یا به بانک‌های حامی کارآفرینی برای دریافت وام مراجعه کنید. در این مورد، توانایی شما در فراهم آوردن یک طرح متقاعد کننده برای فروش ایده کسب و کار خود، مهمترین عامل موفقیت است.

۳. طراحی یک وب سایت

اگر فروشگاهی در یک خیابان شهری داشته باشید، به تابلو جذاب و نمایشگر در ویترین خود نیاز دارید تا عابران پیاده را به سمت فروشگاه بکشانید. دنیای آنلاین تقریبا به همین منوال است، با این تفاوت که عابران خیلی سریع‌تر عبور می‌‌کنند. مجله Entrepreneur برآورد کرده است که اگر شما حدود پنج ثانیه توجه مخاطب را به خود جلب کنید، می‌توانید محصول خود را به او بفروشید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
استفاده از شبکه های اجتماعی برای نوجونان مزایایی هم دارد؟

طراحی یک وب سایت

خبر خوب این است که شما می‌توانید با کمک سایت‌هایی مانند Lifehacker.com، رایگان طراحی سایت بیاموزید و برای خود یک وب سایت زیبا را طراحی کنید. کافیه کمی در HTML و CSS تسلط داشته باشید تا سایت خود را از ابتدا طراحی کنید یا با یک تقلب کوچک برای طراحی سایت خود از قالب‌های آماده بهره ببرید.

وب سایت شما علاوه بر این که باید روی صفحه کامپیوتر، نمایش خوبی ارائه دهد، باید برای صفحه‌ نمایش‌ موبایل و تبلت نیز مناسب باشد. آمار ارائه شده توسط Shopify نشان می‌دهد که بیش از نیمی از بازدیدهای انجام شده از فروشگاه‌های اینترنتی به وسیله گوشی‌های تلفن همراه انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: درآمد اینترنتی بدون سرمایه چگونه ممکن است؟

بنابراین مطمئن شوید که طراحی وب سایت شما پاسخگو است و می‌تواند صفحه نمایش بزرگ و کوچک هر مشتری را پذیرا باشد. وب سایت‌هایی مانند Mofuse به شما کمک می‌کنند تا نسخه‌های موبایلی وب سایت خود را ایجاد کنید.

۴. تامین منابع اولیه برای محصول خود

اینترنت، فضایی برای تبادل الکترونیکی منابع و محصولات است؛ بنابراین کافی است شما محصولی متفاوت‌تر را برای فروش ارائه دهید. چه شما یک مشاور ارائه‌دهنده خدمات باشید و چه یک تولیدکننده، باید برای ارائه محصول یا خدمات خود، منابع مناسبی را بیابید. برای این کار می‌توانید از وب سایت‌های فروش اجناس ارزان قیمت یا بازار محصولات دست دوم استفاده کنید و منابع خود را تامین و با ترکیب یا تعمیر آن‌ها، محصول جدیدی را عرضه نمایید. این همان استراتژی است که سوفیا آمروسو (Sophia Amoruso)، موسس Nasty Gal، به کار گرفت و در طی ۴ سال توانست سالیانه ۲۴ میلیون دلار درآمد کسب کند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
در مورد مزایای کسب و کارهای خانگی چه می دانید؟

منبع یابی برای محصول

همچنین شما می‌توانید کالایی را از یک وب سایت خارجی مانند Alibaba و IndiaMart بخرید و سپس با پرداخت هزینه حمل و نقل آن، محصول را در کشور خود بفروشید. البته اگر این روش برای شما صرفه اقتصادی داشته باشد. آخرین پیشنهاد، خرید محصولات به قیمت درب کارخانه و فروش آن با کمی سود از طریق وب سایت خود است. در این روش شما به عنوان یک رابط، نه ‌تنها باید خرید محصول از تولیدکننده را مدیریت کنید بلکه باید حواستان به هزینه‌های حمل و نقل نیز باشد. در این روش می‌توانید از وب سایت‌هایی که خدمات حمل و نقل کالا را ارائه می‌کنند، کمک بگیرید؛ زیرا معمولا قیمت این وب سایت‌ها پایین‌تر هستند.

۵. جمع آوری اطلاعات کسب و کار

کلمه «اطلاعات» شاید کمی شوم و اسرار آمیز به نظر برسد، اما ما در مورد جاسوسی و یا سرقت اسرار تجاری صحبت نمی‌کنیم. منظور ما از جمع‌آوری اطلاعات، انجام تحقیق برای کشف چالش‌هایی است که رقبا و بازار به وجود می‌آورند. هدف از این کار یافتن راه‌هایی برای غلبه بر این چالش‌ها است. برای مثال اگر بخواهید یک ایستگاه فروش همبرگر بزنید اگر بدون این که جایابی نمایید مکانی را انتخاب کنید، ممکن است با رقبایی روبه‌رو شوید که از شما بسیار قدرتمندتر هستند.

جمع آوری اطلاعات کسب و کار

به طور مشابه، می‌توانید از گوگل برای شناسایی رقبای فروشگاه آنلاین خود استفاده کنید و وب سایت‌های آن‌ها را بررسی نمایید تا بتوانید راهی مناسب برای رقابت با آن‌ها بیابید. ببینید آن‌ها از کدام روش‌های تعیین قیمت استفاده می‌کنند، گزینه‌های حمل و نقل‌شان چیست و از چه ابزارهایی برای تبلیغ بهره می‌برند؟ اگر می‌خواهید بهتر رقبای خود را بیابید، می‌توانید از خدمات ارائه شده توسط سایت‌هایی مانند SpyFu و Opensite Explorer استفاده کنید و کلمات کلیدی مناسب را برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو بیابید.

برای خواندن ادامه این مقاله، با نیک پرداخت همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا