خبر

آیا رشد بازار سرمایه و بورس حباب است؟

این روزا شاهد ورود شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد هستیم که نشان دهنده این است که رشد بازار سرمایه بر مدار صعود با قدرت ادامه دارد. صعودی که روزبه شریعتی، کارشناس بازار سرمایه بر این باور است تا زمانی که نرخ دلار افزایشی باشد، این صعود هم ادامه‌ دارد که در این صورت نمی توان ثابت کرد صعود بازار سرمایه حباب است.

روند صعودی با افزایش قیمت دلار ادامه دارد

به گزارش نیک پرداخت و به نقل از ایسنا، این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه روند صعودی بازار تا زمانی که قیمت دلار رو به افزایش است، می تواند ادامه دار باشد، اظهار کرد: اگر قیمت دلار ۱۰ درصد رشد می کند، ماحصل این موضوع بدون افزایش قیمت بهای تمام شده شرکت‌ها، مخصوصا شرکت‌های تولیدی، رشد نکند و نرخ فروش ۱۰ درصد افزایش پیدا کند، سودشان نسبت به حاشیه سودی که دارند می تواند بسیار تغییر کند.

بیشتر بخوانید: دستمزد هنگفت برادر نخست وزیر کانادا در قبال سخنرانی درباره بلاکچین

نحوه دو برابر شدن سود یک شرکت

روزبه شریعتی ادامه داد: به طور مثال اگر یک شرکت حاشیه سود ۱۰ درصدی داشته باشد و اگر دلار ۱۰ درصد رشد کند و ماحصل آن باعث افزایش ۱۰ درصدی نرخ فروش شرکت بدون افزایش نرخ بهای تمام شده شود، می تواند سود این شرکت را دو برابر رشد دهد. او تاکید کرد تا زمانی که بازار ارز تلاطم داشته باشد، روی بازار سرمایه تاثیرگذار است و افزایش قیمت دلار هر درصدی که باشد می‌تواند روی نرخ فروش و درامد شرکت‌ها تاثیر داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
رتبۀ اول پرداخت الکترونیک سامان کیش در رشد سهم بازار تراکنش‌ها

آیا رشد بازار سرمایه حباب است؟

شریعتی در پاسخ به اینکه صعود بازار سرمایه حباب است، نیز اظهار کرد: اینکه بازار سرمایه حباب است یا خیر موضوع پیچیده‌ای است. حتی اگر بازار در شرایط پایین‌تر از ارزش ذاتی هم نباشد، جایگرین فعال و مناسب برای آن وجود ندارد و اینکه بازار با توجه به تورم انتظاری مثبتی که در آینده دارد قیمت‌گذاری می‌کند.

قیمت دلار و شرایط حسابرسی شرکت‌ها: دو عامل رشد بازار سرمایه

وی با اشاره به گزارش‌های حسابرسی شرکت‌ها و فصل مجامع، اظهار کرد: یک هفته تا ۱۰ روز آینده گزارش‌های حسابرسی شرکت‌ها و فصل مجامع است و تراکم مجامع وجود دارد و دلیل اصلی اینکه بازار مورد اقبال سهم های بزرگ بوده قیمت دلار و شرایط خوب گذشته حسابرسی برخی از شرکت ها است. این کارشناس بازار سرمایه همچنین معتقد است باید منتظر ETF هم باشیم. باید دید ساز و کار فروش به چه شیوه‌ای است، زیرا ساز و کار اصلی روی شرکت‌های ETF محور است.

منبع: ایسنا

خوشحال می‌شویم که سوالات و نظرات‌‌تان را درمورد این مطلب در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا