آزمون بین المللی

ساختار آزمون آیلتس و سوالات آن‌ چگونه است؟

اگر تصمیم گرفتید برای آزمون آیلتس ثبت‌ نام کنید، پیش از ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس باید برای این آزمون مهم آماده شوید. برای این کار شما باید با ساختار آزمون آیلتس و قالب تست‌ها آشنا شده و برخی از قوانین کلیدی را در ذهن داشته باشید. شما می‌توانید در مراکز زبان ثبت‌نام کنید و در دوره‌های خاص آمادگی آزمون آیلتس شرکت نمایید، اما ممکن است منابع آنلاین نیز مفید باشند. فراهم کردن مواد و منابع یادگیری آیلتس کمک خوبی برای درک ساختار آزمون آیلتس است.

ساختار آزمون آیلتس

سه نوع آزمون آیلتس وجود دارد: ‌آزمون آکادمیک، آزمون عمومی و آزمون مهارت‌های زندگی. ساختار آزمون آیلتس از هم متفاوت است. دو آزمون آکادمیک و عمومی، از چهار بخش تشکیل می‌شوند: گوش دادن (Listening)، صحبت کردن (Speaking)، خواندن (Reading) و نوشتن (Writing).

همه‌ی داوطلبان در این دو نوع آزمون، ‌سوالات مشترکی در بخش گوش دادن و صحبت کردن دارند، اما سوالات بخش‌های خواندن و نوشتن در این دو آزمون متفاوت است. در آزمون آکادمیک سوالات خواندن و نوشتن آسان‌تر از آزمون عمومی است. آزمون مهارت‌های زندگی آیلتس فقط شامل بخش‌های گوش دادن و صحبت کردن است، بنابراین زمان این آزمون کمتر از دو آزمون دیگر است.

ساختار آزمون آیلتس آکادمیک و آزمون آیلتس عمومی

ساختار آزمون آیلتس در بخش آزمون آکادمیک و عمومی نسبتا مشابه هم است. به طور کلی این دو آزمون از چهار بخش اصلی زیر تشکیل شده‌اند:

بخش گوش دادن یا شنیداری

گوش دادن یکی از بخشهای ساختار آزمون های آیلتس

بخش گوش دادن حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد (به اضافه‌ی ۱۰ دقیقه برای وارد کردن پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه).

ابتدا، شما دستورالعمل و نمونه سوال را می‌شنوید. ساختار آزمون های آیلتس در مهارت گوش دادن به این صورت است که شما ابتدا سوالات بخش اول را می‌خوانید، سپس به صدای بخش یک گوش می‌دهید و پاسخ خود را در دفترچه‌ی ‌سوالات انتخاب می‌کنید. برای بخش‌های ۲، ۳ و ۴ نیز به همین روال است. سپس تمام پاسخ‌های خود را به پاسخ‌نامه انتقال می‌دهید.

در این بخش ۴۰ سؤال به شکل‌های مختلف مانند، چند گزینه‌ای، تطبیق، تحلیل طرح، نقشه یا نمودار، فلوچارت، خلاصه‌سازی یا تکمیل جمله وجواب‌های کوتاه آورده می‌شود.

بخش گوش دادن از چهار سری سوال تشکیل می‌شود:

بخش اول، شما یک مکالمه‌ی دو نفره را که در مورد یک موضوع اجتماعی روزمره است، می‌شنوید. فهمیدن مکالمه آسان است اما شما به درک ایده‌های اصلی، نگرش و اهداف مکالمه نیاز دارید.

بخش دوم، شامل گوش دادن به یک مجموعه مونولوگ با موضوعات اجتماعی روزمره است. شما باید به جزئیات توجه داشته باشید. حتی ممکن است لازم شود احساسات فرد گوینده را از روی تن صدایش تشخیص دهید.

بخش سوم، یک مکالمه‌ی چهار نفره درباره‌ی یک موضوع آموزشی یا تحصیلی صورت می‌گیرد. در این بخش موضوع مکالمه ممکن است یک بحث گروهی بین دانشجویان در مورد پروژه دانشگاهیشان یا برنامه‌ریزی فعالیت‌های دانشجویان با استاد یا مربی‌شان باشد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
همه چیز درباره نمره آزمون GMAT

 بخش چهارم، شما به یک مونولوگ در مورد موضوع علمی گوش می‌دهید. از شما انتظار می‌رود که در مورد این مونولوگ نظر تخصصی دهید.

هر مکالمه یا مونولوگ فقط یک بار پخش می‌شود و ممکن است شامل صداهای افراد مختلف و با لهجه‌های متفاوت باشد. در‌حالی که با دقت گوش می‌دهید، مطمئن شوید که پاسخ خود را در دفترچه‌ی سوالات وارد کرده‌اید تا مبادا پاسخ سوالات را فراموش کنید.

بخش صحبت کردن یا گفتاری

صحبت کردن یکی از بخشهای ساختار آزمون آیلتس

آزمون صحبت کردن ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و ساختار آزمون آیلتس در مهارت صحبت کردن به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

۱. معرفی و مصاحبه حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد، که طی آن مصاحبه‌گر خود را معرفی می‌کند و از شما نیز می‌خواهد خودتان را معرفی کنید. او از شما در مورد موضوعات عمومی مانند: محل زندگی، خانواده، کار، تحصیلات و علایق شخصی سوال خواهد کرد. هدف از این کار افزایش احساس راحتی و کاهش استرس داوطلب است.

۲. بخش دوم بیش از ۳ تا ۴ دقیقه طول نمی‌کشد. شما یک کارت حاوی موضوع دریافت خواهید کرد و مصاحبگر از شما می‌خواهد در مورد این موضوع خاص صحبت کنید. شما یک دقیقه برای آماده‌سازی فرصت دارید. شما باید نکات کلیدی را به بحث خود اضافه کنید. نهایتا شما برای ۱ تا ۲ دقیقه صحبت می‌کنید. گاهی ممکن است مصاحبه‌گر از شما سوالاتی در مورد صحبت‌هایی که کردید، بپرسد.

۳. بخش آخر آزمون صحبت کردن، یک بحث ۴ تا ۵ دقیقه‌ای است. مصاحبه‌گر از شما می‌خواهد جزئیات بیشتری را در مورد موضوع موردنظر ارائه دهید. شما درباره‌ی مسائل و ایده‌های انتزاعی بحث می‌کنید. توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید به جزئیات بپردازد و پاسخ‌های دقیق و مرتبط به سوالات را بیان کنید و از دادن پاسخ کوتاه جلوگیری کنید.

بخش خواندن

خواندن یکی از بخشهای ساختار آزمون آیلتس

مدت زمان بخش خواندن ۶۰ دقیقه است. ساختار آزمون آیلتس در بخش خواندن شامل سه متن است که جمعا بین ۲۱۵۰ تا ۲۷۵۰ کلمه دارد. بخش خواندن ،مانند بخش گوش دادن، از ۴۰ سوال با فرمت‌های مختلف مانند، چند گزینه‌ای، تشخیص درستی (درست / غلط / ذکر نشده)،‌ تعیین دیدگاه یا ادعای نویسنده تشکیل شده است. همچنین ممکن است سوالاتی با فرمت تطبیق اطلاعات، تکمیل جملات، خلاصه‌سازی، جدول و فلوچارت نیز در این بخش آورده شود.در این بخش سوالاتی که فقط به پاسخ کوتاه نیاز دارند، مشخص می‌شوند. انتظار می‌رود در این سوالات مستقیما کلمات را از متن مورد نظر، بدون تغییر فرم آن‌ها شناسایی کرده و به پاسخ‌نامه انتقال دهید.

بخش خواندن در آزمون آکادمیک

هر سه متن قسمت خواندن آزمون اکادمیک از یک متن طولانی انتخاب شده است. متن از کتاب، مجله و روزنامه گرفته می‌شود و اغلب برای یک مخاطب غیر‌متخصص نوشته شده است. این متون درباره‌ی موضوعات آکادمیک مورد علاقه عموم است که معمولا موضوع این متون برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد آشنا هستند. متن‌ها از یک سبک توصیفی و واقعی که بیشتر محتوای بحث‌برانگیز و تحلیلی دارند، ‌تشکیل می‌شوند. این متن‌ها ممکن است شامل نمودارها، فلوچارت یا تصاویر نیز باشند. در صورتی که در متن‌ها اصطلاحات فنی و تخصصی وجود داشته باشد، یک لغت نامه ساده برای این اصطلاحات ارائه می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
راهنما و برنامه ریزی مطالعه ۲ ماهه آمادگی تافل (قسمت اول)
بخش خواندن در آزمون عمومی

بخش اول حاوی دو یا سه متن نسبتا کوتاه است که هر متن آن از ۶ تا ۸ پاراگراف مربوط  به هم  تشکیل شده است. به‌طور‌کلی موضوع متن‌های این بخش مربوط به زندگی روزمره در یک کشور انگلیسی زبان است. بخش دوم شامل دو متن کوتاه است که بر مسائل مرتبط با شغل مانند تقاضا برای شغل، آموزش و غیره تمرکز دارد. بخش سوم شامل یک متن طولانی و پیچیده در مورد یک موضوع عمومی جذاب است.

بخش نوشتن

نوشتن یکی از بخشهای ساختار آزمون های آیلتس

ساختار آزمون آیلتس در بخش نوشتن متفاوت است، اما کل زمان مجاز برای بخش نوشتن در هر دو آزمون آکادمیک و عمومی ۶۰ دقیقه می‌باشد. هر کدام از آزمون‌ها از دو قسمت تشکیل شده‌اند، که در قسمت اول شما ملزم به نوشتن حداقل ۱۵۰ کلمه هستید و در قسمت دوم نوشته‌ی شما باید حداقل ۲۵۰ کلمه باشد. پاسخ شما نباید شامل متن‌های پراکنده یا بی‌ربط باشد، زیرا این کار نمره‌ی شما را در این بخش کم می‌کند.

بخش نوشتن در آزمون آکادمیک

در قسمت اول، یک نمودار، جدول، نقشه یا طرح هندسی ارائه می‌شود و از شما می‌خواهند که اطلاعات مربوط به آن نمودار، جدول، طرح یا نقشه را  توصیف کنید یا خلاصه نمایید یا توضیح دهید. ممکن است لازم باشد بعضی از داده‌ها و نیز مراحل یک فرآیند مشخص را توضیح دهید.در برخی موارد، نیز ممکن است از شما بخواهند درباره‌ی نحوه‌ی کار کردن جسمی یا در مورد کیفیت یک شیء یا چگونگی یک رویداد خاص توضیح دهید.

در قسمت دوم باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. مسائل مطرح شده در این بخش از موضوعات  جذاب عمومی هستند و به شکلی طراحی شده‌اند که به راحتی توسط داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در خارج از کشور و یا داوطلبان کار در زمینه‌های تخصصی مانند پزشکی، پرستاری، حقوق و یا حسابداری قابل درک باشد. پاسخ این قسمت از آزمون آکادمیک باید به شکل نیمه‌رسمی و بی‌طرف نوشته شود.

بخش نوشتن در آزمون عمومی

در قسمت اول، مسئله‌ای از زندگی واقعی را توصیف می‌کنند و از شما می‌خواهند نامه‌ای برای درخواست اطلاعات یا توضیح مسئله بنویسید. شما باید نامه را در قالب شخصی یا نیمه‌رسمی بنویسید. در قسمت دوم باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. این مقاله کمی آسان‌تر از قسمت دوم بخش نوشتن آزمون آکادمیک است.

ساختار آزمون مهارت‌های زندگی آیلتس

آزمون مهارت‌های زندگی آیلتس، برای ویزای انگلستان و مهاجرت به این کشور، مناسب است. اگر شما مایل به مهاجرت یا گرفتن شهروندی انگلستان هستید باید این آزمون را بگذرانید. بر خلاف دو آزمون آکادمیک و عمومی، آزمون مهارت‌های زندگی در سطح A1 یا B1  تنها مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان انگلیسی شما را بر اساس چارچوب مرجع زبان‌های اروپایی (CEFR) ارزیابی می‌کند. آزمون مهارت‌های زندگی A1 برای درخواست ویزای انگلستان، مهاجرت خانوادگی و ویزای همسر یا ویزای زوجی، و آزمون مهارت‌های زندگی B1 برای گرفتن شهروندی یا حق اقامت دائم برگزار می‌شود. هدف از این آزمون تعیین این موضوع است که در زندگی روزمره شما در چه سطحی می‌توانید با دیگران به زبان انگلیسی ارتباط برقرار ‌کنید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
موضوع سوالات بخش اسپیکینگ آزمون تافل (قسمت اول)

مهارت‌های زندگی آیلتس در سطح «A1»، شانزده تا هجده دقیقه طول می‌کشد. به عنوان قسمتی از فرآیند درخواست ویزای انگلستان، مهاجرت خانوادگی، گرفتن شهروندی یا حق اقامت دائم، شما باید مهارت خود را در صحبت کردن به زبان انگلیسی و گوش دادن آن نشان دهید. شما به صحبت‌های مصاحبه‌گر گوش می‌دهید و سپس به سوالاتی که در مورد اطلاعات عمومی، احساسات و عقاید شما است، پاسخ می‌دهید و بعد از آن در مورد موضوعات آشنای روزمره (خانواده، کار، آموزش و پرورش، و غیره)  با مصاحبه‌گر گفت‌و‌گو می‌کنید.

مهارت‌های زندگی آیلتس در سطح «B1»، بیست و دو دقیقه طول می‌کشد. این آزمون نسبت به آزمون سطح A1،  موضوعات تخصصی‌تری، مانند بحث درباره‌ی آدام و رسوم، مقایسه آن‌ها و ایجاد ارتباط بین مباحث مطرح شده و پاسخگویی به یک یا چند نفر مطرح می‌شود.

دریافت نتایج آزمون آیلتس

نتایج آزمون های آیلتس

نتایج آزمون آکادمیک و آزمون عمومی ۱۳ روز پس از دادن آزمون اعلام می‌شود. شما می‌توانید نتایج آزمون خود را به صورت آنلاین بررسی کنید و گزارش آزمون خود را دریافت نمایید. در بعضی از مراکز حتی ممکن است شما را از طریق تلفن از نتایج آزمون مطلع کنند.

اگر شما از نتایج خود ناراضی باشید و بخواهید نمرات یک یا چند بخش از آزمون را مجددا بررسی کنند، باید مبلغی را پرداخت کنید. اگر نمره‌ی امتحان شما تغییر کرد و حق با شما بود این مبلغ برگرداننده می‌شود. تا شش هفته پس از تاریخ امتحان فرصت اعتراض وجود دارد.

مهارت‌های زندگی آیلتس فقط دو نتیجه دارد، قبول یا رد. نتایج آزمون معمولا ظرف ۷ روز پس آزمون در دسترس است و هر داوطلب یک نسخه از گزارش آزمون مهارت‌های زندگی آیلتس خود را دریافت می‌کند. داوطلبی که آزمون مهارت‌های زندگی A1  یا B1 را گذرانده، نمی‌تواند مجددا تا دوسال در این آزمون شرکت کند. اما اگر شخص در این آزمون رد شود، محدودیتی برای شرکت مجدد در این آزمون وجود ندارد.

اگر قصد ثبت نام در این آزمون را دارید نیک پرداخت خدمات پرداخت هزینه آزمون‌های بین المللی مانند پرداخت هزینه آزمون آیلتس، پرداخت هزینه آزمون تافل و پرداخت هزینه آزمون GRE را برای کمک به شما عزیزان ارائه کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا