کسب و کار

روی آوردن غول های صنعت خوراکی به سرمایه گذاری در استارتاپ ها

در سال‌های اخیر کمپانی‌هایی مانند چیپوتله (CMG)، چوبانی، لندو لیک و پپسیکو (PEP) موفق شده‌اند تا با سرمایه گذاری در استارتاپ ها راه‌های جدیدی برای رشد سریع استارتاپ‌ها ابداع کنند. برنامه آلومینری چیپوتله پیشنهاد می‌کند تا استارتاپ‌ها برای این منظور از آموزش‌های ریچارد بلیاس، آشپز معروف و کیمبال ماسک، کارآفرین بزرگ (برادر الون ماسک، رئیس تسلا) بهره گیرند.

کمپانی‌های چوبانی و لندولیک همچنین برای کمک به استارتاپ‌های خود به هر یک مبلغی برابر با ۲۵ هزار دلار پرداخت می‌کنند. پپسی در جهت سرمایه گذاری در استارتاپ ها برای استارتاپ‌های خود مبلغ ۲۰ هزار دلار کمک هزینه درنظر گرفته و هر شش ماه به بهترین استارتاپ‌ خود ۱۰۰ هزار دلار به عنوان جایزه هدیه می‌دهد. هیچ‌کدام از کمپانی‌ها در استارتاپ‌ها سهام ندارند. و همگی غریب به اتفاق اظهار می‌کنند که این کمک‌ها بدون چشم داشت و تنها برای شکل‌گیری کسب و کارهای تازه انجام می‌گیرد. اما این تمام داستان نیست. درواقع کمپانی‌ها تلاش دارند تا توسط این برنامه‌ها از رقیبانشان در کیفیت و محبوبیت محصولات جلو بیفتند.

پیتر بودنیمر، مدیر برنامه کمک به استارتاپ‌های غذایی می‌گوید:

سیستم‌های غذایی با سرعت سرسام آوری در حال تغییر هستند. در گذشته کمپانی‌ها تعیین می‌کردند که مشتریان از چه محصولاتی استفاده کنند. امروزه اما کسب و کارهای کوچک مزه‌های جدید و متنوعی به مشترین عرضه می‌کنند و با سرعت بیشتری به تمایلات مصرف کنندگان پاسخ می‌دهند.

وی همچنین افزود:

در این میان کمپانی‌های بزرگ سعی دارند تا خود را با نیازهای بازار تطبیق دهند.

اهداف سرمایه گذاری در استارتاپ ها

آر.جی.هاتووی تحلیلگر Morningstar عقیده دارد:

بسیاری از کمپانی‌ها با سرمایه‌گذاری یا سهیم شدن در استارتاپ‌ها تلاش می‌کنند تا مطابق با تقاضای مصرف‌کنندگان پیش بروند.

یک کارآفرین واقعی باشید

مزه‌های جدید

کریس رابرت، افسر عامل ارشد شرکت لندولیک می‌گوید «سلیقه غذایی مردم در حال پیشرفت است. به طور کلی امروزه مردم به خوراک خود و طعم غذایشان اهمیت بسیاری می‌دهند و علاقه زیادی به امتحان کردن مزه‌های جدید دارند. بنابراین کمپانی‌ها باید یک قدم جلوتر بگذارند تا از بازار عقب نیفتند.» وی همچنین خطاب به کمپانی‌های تولید مواد غذایی افزود «موفقیت امروزتان در جذب مشتری نمی‌تواند تضمینی برای موفقیت فردایتان باشد.»

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۱۰مهارت لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی (قسمت اول)

یافتن راه حل‌های مناسب در موقعیت‌های گوناگون از فوایدی است که کار کردن سرمایه گذاری در استارتاپ ها برای کمپانی‌ها به ارمغان می‌آورند. کریس رابرت، آزمودن موفقیت یک محصول غذایی در بازار کشاورزان را بجای روش‌های نرمال، مثالی مناسب  برای این امر می‌داند. یکی دیگر از فواید کار کردن و سرمایه گذاری در استارتاپ ها گسترش محصولات کمپانی در بازار است که خود به خود کمک بزرگی به شهرت و موفقیت آن برند می‌کند. رابرت تمام این‌ها را کمک بزرگی برای کارخانه تولید لبنیات می‌داند «ایجاد استارتاپ‌های متعدد به رشد کمپانی لندولیک که تهیه کننده مواد لبنیاتی است کمک می‌کند زیرا شیر از مواد اولیه اصلی در تولیدات مواد غذایی است.».

ایده‌های خلاقانه را وارد بازار کنید

ایده‌های جدید

پپسی هم به دنبال راهی برای بهره بردن از استارتاپ‌ها است. این کمپانی در بخش آمریکای شمالی از برنامه اروپایی کمک به رشد استارتاپ‌ها که به تازگی راه اندازی شده استفاده می‌کند. دنیل گروبز، مدیر بخش سرمایه‌گذاری کمپانی پپسی، اذعان داشت «برنامه سرمایه گذاری در استارتاپ ها و کمک به رشد استارتاپ‌ها به این شرکت کمک می‌کند تا از نیازهای مشتریان مطلع شود. و این کمک بزرگی برای موفقیت شرکت است.»

بیشتر بخوانید: سایت های فریلنسر خارجی برای کسب درآمدی عالی را می شناسید؟

سال گذشته به سه ایده غذایی جدید، جایزه‌هایی از طرف اروپا اعطا شد. یکی از این جایزه‌ها به شرکتی تعلق گرفت که سبزیجات را بصورت دسته‌ای وارد بازار کرد. دیگری به کمپانی داده شد که شیره درخت را به‌عنوان محصولات خود به فروش رساند. و سومی نیز به یک کمپانی اعطا شد که اسنک‌هایی با استفاده از حشرات تولید کرد. در این میان جایزه اصلی از آن شرکت انگلیسی اربولوژی شد که اسنک‌، پودر و روغن‌های گیاهی جدیدی را وارد بازار کرد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
چگونه از طریق ایجاد وبلاگ غذا درآمد داشته باشیم؟

روحیه همبستگی را در خود تقویت کنید

داشتن روحیه همبستگی

کمپانی چیپوتله تمرکز خود را روی پیشرفت‌های تکنولوژی در کشاورزی و باغداری و همچنین پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای مواد غذایی دور ریختنی قرار داده است. کایتلین لیبرت، مدیر بخش پایداری کمپانی گفت «کمپانی ما اهداف بشردوستانه دارد. و تحقیقات و بررسی‌ها برای آینده صنعت مواد غذایی سود مالی برای شرکت به همراه ندارد.»

شرکت چوبانی همچنین امیدوار است تا با کمک برنامه‌هایش افراد بیشتری در جهان به غذای طبیعی دسترسی داشته باشند. پیتر مکگوینس، افسر ارشد تبلیغات چوبانی علت این امر را آن دانست که کمک کردن به کارآفرینان همواره از اهداف اصلی این کمپانی بوده است. وی همچنین گفت «مدیر عامل این کمپانی، همدی یولوکایا، خود یک کارآفرین است و قصد دارد بدون هیچ چشم داشتی به دیگر شرکت‌ها کمک کند.»

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید از سایت ‌های خارجی

کمپانی‌های مختلفی مانند کتل، فایر، بون بروت و شرکت میوه کلویی، که فراورده‌های میوه‌ای عرضه می‌کند، از کمپانی‌هایی هستند که از کمک‌های چوبانی بهره برده‌اند.

کمپانی چوبانی نگران این نیست که شرکت‌های دیگر مشتریانش را جذب خود بکنند. مک‌گوینس در این مورد می‌گوید «شرکت دیگری محصولات ما را در بازار عرضه نمی‌کند و شکل‌گیری دیگر شرکت‌ها که از تولیدات ما به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند کار ما را گسترش می‌هد. و اگر هم اینطور نشد باز ایرادی ندارد. زیرا ما روحیه همبستگی بالایی داریم.»

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا