خبر

سرمایه گذاری در بورس ؛ شاخص بورس تا چه زمانی مثبت است؟

مدتی است که بازار بورس ایران، با رشد صعودی بالایی دارد که این امر، استقبال مردم و رفتارهای هیجانی آن‌ها را به همراه داشته است. از سوی دیگر برخی کارشناسان این رشد را کاذب می دانند و حضور مردم برای سرمایه گذاری در بورس را یک ریسک بزرگ می دانند. در ادامه با نیک پرداخت همراه باشید.

در ایران، چهار بازار مسکن، خودرو، ارز و بورس موردتوجه سرمایه‌گذاران قرار دارد. با توجه به محدودیت‌های وضع‌شده در بازار ارز و طلا، کاهش نرخ سود سپرده بانکی و در شرایطی که حجم نقدینگی به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسیده؛ سرمایه گذاری در بورس و هجوم سرمایه‌ها به سمت آن، کاملا قابل‌ پیش‌بینی است.

ورود این نقدینگی سرگردان به بازار سرمایه، یک فرصت استثنائی برای تأمین مالی شرکت‌ها و کمک به توسعه فرهنگ سهامداری در جامعه محسوب می‌شود اما از طرفی متولیان بازار و برخی از کارشناسان آن، نگران هستند که بازار از منطق سرمایه گذاری خود خارج‌ شود.

دلیل اصلی شاخصهای مثبت چیست؟

در بازار بورس، دو نیرو با هم رقابت می‌کنند:

  • نیروی اول؛ ارزش واقعی شرکت‌هایی است که به دلیل تقاضای بالا، با سود و ارزش غیرواقعی مواجه هستند که البته این سود کاذب، هر لحظه ممکن است از بین برود.
  • نیروی دوم؛ حمایت‌های دولت از بازار بورس است که مانع از کاهش شاخص‌های ارزیابی بورس می‌شود که با تشویق مردم برای تزریق سرمایه بیشتر، به بهانه عرضه سهام عدالت، شستا و … شاخص صعودی خواهد ماند.
برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۱۰ تیر؛ روز ملی صنعت و معدن

تا زمانی که نیروی دوم از نیروی اول قوی تر است، بورس همچنان رشد می‌کند. اما به محض ترکیدن این حباب، سرمایه‌ها مجددا به سمت بازار ارز و خودرو هجوم می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که به زودی، شاهد رشد واسطه‌گری در بازار ارز و خودرو خواهیم بود.

دلیل عمده رکود سرمایه گذاری در مسکن، ریسک نقدشوندگی آن است و سرمایه افراد به سختی نقد می‌شود اما امکان نقدشدن سهم‌ها در بورس، به‌سرعت امکان‌پذیر است و این امر باعث استقبال سهامداران از سرمایه گذاری در بورس شده است.

چگونه برای سرمایه گذاری در بورس سهام بخریم

چگونه برای سرمایه گذاری در بورس سهام بخریم؟

تحلیل بازارهای مالی، شامل تحلیل‌های بنیادی و تکنیکی است که هر کدام، رویکرد متفاوتی برای تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارد. استفاده از تحلیل‌های بنیادی و تکنیکی در تصمیم‌گیری خرید یا فروش سهام، نقش مهمی ایفا می کنند.

  • از تحلیل بنیادی برای پی‌بردن به ارزش ذاتی یک سهم استفاده می‌کنند.
  • اما تحلیل تکنیکی، برای یافتن زمان مناسب خرید یا فروش سهم، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای خرید سهم، باید از وضعیت اقتصادی کل کشور آگاه باشیم. مثلا در زمان بحران اقتصادی و بالابودن نرخ بیکاری که تمام سعی مردم در پرداخت بدهی‌های‌شان است؛ احتمالا صنایع غذایی، نفت و خرده‌فروشی مورد توجه قرار می‌گیرد. اما زمانی که اوضاع اقتصادی کشور رونق دارد و با کاهش نرخ بیکاری روبه‌رو هستیم؛ صنایع فناوری تأثیرگذار بر اوضاع کشور، برای سرمایه گذاری در بورس مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ذات بازار سرمایه حاکی از آن است که بازار بورس در کوتاه‌مدت، با افت و خیزهای زیادی روبه‌رو است که در آن، روند بورس همیشه نزولی یا صعودی نیست. سرمایه گذاران با مطالعه شرکت‌هایی که سوددهی بیشتری به نسبت رقبای خود دارند، از مزایای این بازار بهره می‌برند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
وعده تعدیل قیمت ارز از جانب سخنگوی دولت

ما در ماه ‌های آتی شاهد جنگ بین نقدینگی و چالش رکود در کسب و کار‌ها در پی شیوع ویروس کرونا هستیم. تغییر عادات مصرف مردم موجب شده که با پیدانشدن بازار جایگزین برای جذب نقدینگی، سرمایه‌های سرگردان به سمت بورس سرازیر شوند تا جنگ به‌نفع بازار سرمایه تمام شود.

براساس این گزارش، ما شاهد جنگ بین نقدینگی به عنوان محرک رشد بازار با چالش رکود در کسب و کار‌ها در پی شیوع  کرونا و تغییر عادات مصرف مردم در ماه ‌های آتی هستیم که موجب شده تا پیدا نشدن بازار جایگزین برای جذب نقدینگی، سرمایه‌های سرگردان به سمت بورس سرازیر و این جنگ به‌نفع نقدینگی و با رشد بازار سرمایه تدوام یابد.

بین کارشناسان بازار سرمایه، دو عقیده متفاوت وجود دارد:

  • عده‌ای معتقد هستند که بازار سهام، پس از فروش سهام دولت با افت مواجه خواهد شد.
  • برخی دیگر اعتقاد دارند که مسئله سقوط و صعود بازار سهام، ارتباطی با فروش سهام دولت ندارد و تنها ورود نقدینگی‌های جدید، باعث رونق بازار سهام می‌شود.

سرمایه‌گذاران بازار را بر اساس سوابق شرکت‌ها بررسی می‌کنند و به این ترتیب در فواصل کوتاه‌مدت، به سود واقعی می‌رسند.

منبع: برات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا