خبر

ارائه سفته دیجیتال به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

وزارت اقتصاد در پی جبران خسارات ناشی از کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده، روش‌های جدید اقتصاد هوشمند مانند سفته دیجیتال و تسهیلات الکترونیکی را به این قشر ارائه می‌کند. طبق ماده ۴۴۹ لایحه قانون تجارت، وزارت اقتصاد ظرف سه سال موظف به راه اندازی سفته الکترونیک بود اما همه گیری ویروس کرونا این تحول را تسریع بخشید.

به گزارش نیک پرداخت و به نقل از ایسنا ، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد و دارایی از راه اندازی سفته دیجیتال وارایه تسهیلات الکترونیکی به کسب وکارهای آسیب دیده در زمان همه گیری ویروس کرونا خبر داد.

حرکت به سمت اقتصاد هوشمند با سفته دیجیتال

علی عبدالهی در این باره گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای چشم انداز و حرکت به سمت اقتصاد هوشمند، به دنبال تسهیل در ارایه خدمات، کاهش مراجعات حضوری و در نهایت تحقق دولت الکترونیک که از تاکیدات شورای عالی فضای مجازی کشور است، ارایه تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده به دنبال همه گیری ویروس کرونا را طبق مصوبه دولت وکمیته ملی مبارزه با کرونا در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

ارائه تسهیلات الکترونیک در کمتر از 24 ساعت

وی در مورد گزارش فرآیند و عملکرد تخصیص سفته الکترونیک و در راستای آن ارائه تسهیلات در کمتر از ۲۴ ساعت، ادامه داد: برای ارایه تسهیلات به متقاضیان باید در مرحله نخست احراز هویت صورت گرفته و پس امضای قرارداد فی مابین طرفین، تضامین ارایه شود که با توجه به فرایند طولانی و نیاز به مراجعات متعدد و همچنین مستند سازی مدارک، ارائه سفته الکترونیکی برای متقاضیان در نظر گرفته شد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
برگزاری مراسم جذب سرمایه در حوزه آب و انرژی

عبدالهی تاکید کرد: سفته زیر مجموعه خزانه داری و همچنین دارای حق تمبر سازمان امور مالیاتی است، با همکاری نهادهای مربوطه در حال حاضر این خدمت در اختیار بانک ملی قرار گرفته و صرفا گام اول آن، ارایه تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده از کروناست که در نهایت به کل متقاضیان تعمیم داده می شود. کسب و کارهای آسیب دیده که شامل بنگاه های بزرگ و صنوف کوچک است، پیشتر در سامانه کارای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده و لیست آنها به همراه میزان تسهیلات مورد نظر در اختیار بانک ها قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: استیبل کوین و ارز دیجیتال ؛ ارزهای ثابت می توانند جای ارزهای دیجیتال را بگیرند؟

چه بانک‌هایی سفته دیجیتال ارائه می‌کنند؟

 این خدمت معطوف به بانک ملی نیست و از هر بانک دیگری که تصمیم به ارایه تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا دارد، می تواند درخواست خود را به مرکز فناوری اطلاعات و توسعه هوشمند ارسال کند تا پس از بررسی زیرساخت های فنی آن شامل اتصال صحیح و چگونگی انجام فرآیند تخصیص و ابطال نسخه الکترونیکی سفته، این سرویس در اختیار آن قرار خواهد گرفت. در سیستم بانک ملی این شناسایی و احراز هویت چند لایه است یعنی بخشی از اطلاعات را از سامانه کارا، بخشی سامانه شاهکار و در نهایت اطلاعاتی هویتی از پیش ثبت شده از مشتریان در بانک ملی است.

منبع: ایسنا

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا