کسب و کار

شرکت های مهم دنیا چگونه باعث بهبود زندگی بشر شده‌اند؟ (قسمت دوم)

این مقاله قسمت دوم و پایانی مربوط به مقاله شرکت‌های موفق در تغییر جهان به جایی بهتر است. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، به سراغ قسمت اول این مقاله بروید تا بدانید شرکت‌هایی همانند نستله و نایکی چه خدماتی به جامعه بشری کرده‌اند. در این مقاله نیز سایر شرکت های مهم دنیا را که به بهبود اوضاع جهان کمک کرده‌اند معرفی می‌کنیم.

شرکت‌های بزرگ داروسازی، تولید محصولات غذایی و های‌تک، سهم عمده‌ای در پیشرفت زندگی بشری روی کره خاکی دارند. هر چند هر کدام از این شرکت‌ها به دنبال رسیدن به سود و پیشرفت خود هستند اما در کنار آن، آسایش و امنیت مردم مختلف از جمله کسانی که نیاز بیشتری به کمک کردن دارند را هم فراهم می‌کنند. شرکت‌های داروسازی بزرگی به مانند گلاکسواسمیت‌کلاین با کاهش سود خود بر روی داروهای انحصاری که در کشورهای فقیرنشین آفریقایی تولید می‌شود به سلامت جهانی کمک می‌کند و شرکتی مانند نایکی یا جنرال الکتریک با کاهش دادن سهم آلاینده‌ها و مشکلات محیط‌زیستی، زندگی را برای آیندگان ذخیره می‌کنند. به جز این شرکت‌ها، چند شرکت بزرگ دیگر هم در این زمینه‌ها فعالیت دارند که به ترتیب در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

شرکت های مهم دنیا که این مقاله وجود دارند مستر کارت، یونایتد تکنولوژیز و دو شرکت مهم در زمینه تولید آنزیم و انرژی پاک هستند.

مستر کارت MasterCard

یکی از شرکت های مهم دنیا، مستر کارت است. مستر کارت کار را برای سازمان‌های خیریه راحت کرده است تا کمک‌های خود را به دست کسانی که نیاز دارند برسانند و مطمئن شوند که این کمک‌های مالی در راه خیریه استفاده می‌شوند. به تازگی مستر کارت «شبکه کمک مستر کارت» (MasterCard Aid Network) را در ماه سپتامبر راه اندازی کرده است. این کارت‌ها شبیه به کارت‌های پلاستیکی هستند که شرکت از آن برای انتقال پول استفاده می‌کند اما پولی که داخل این کارت‌ها واریز می‌شود فقط در برخی از مکان‌ها قابل استفاده است از جمله برخی مغازه‌های خاص، امور پزشکی، پناهگاه‌ها، خرید مصالح و همچنین تأمین مواد تجاری. این سیستم می‌تواند به سادگی در دو یا سه روز، جای کپن‌های رایج در مناطق مختلف دنیا را که خدمات برابری با تقاضا ندارد، بگیرد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
کسب درآمد از طریق تهیه کاپ کیک و فروش آن

شرکت های مهم دنیا mastercard

این سیستم نیاز به اینترنت ندارد و تماما آفلاین اداره می‌شود. این مزیت می‌تواند کاربرد آن را در مناطقی که پناه‌جویان و قربانیان ناشی از فاجعه‌های طبیعی وجود دارند، بیشتر و بیشتر کند. ارائه این کارت‌ها هنوز در دست برسی و شناسایی مراکز مناسب برای استفاده از آن‌ها است تا در زمان بروز حادثه که کارت‌ها توسط خیریه‌ها شارژ شد، پول در جایی به غیر از امور خیریه مصرف نشود.

بیشتر بخوانید: با شرکت مستر کارت و داستان موفقیت آن آشنا شوید!

تا کنون، هفتاد و پنج هزار نفر از مردم و قربانیان زلزله در نپال و جنگ‌زده‌های یمنی با استفاده از این کارت‌ها کمک‌های نقدی که از سوی صندوق نجات کودکان، مرسی کورپس و ورد ویژن اینترنشنال شده است را دریافت کرده‌اند. شرکت مستر کارت سرمایه گذاری روی این پروژه را سودآور اعلام کرده است. سازمان ملل در ماه‌های اخیر چندین بار از مستر کارت به خاطر انجام کارهای انسان دوستانه و کمک کردن به انسان‌ها و قربانیان حوادث جنگ و بلایای طبیعی، تشکر و قدردانی کرده است.

یونایتد تکنولوژیز United Technologies

از زمانی که آسمان هم‌جایی برای گشت‌وگذار انسان‌ها شده است، دانشمندان به این فکر افتاده‌اند که ممکن است آسمان هم مانند زمین روزی مملو از آلودگی‌های سوخت هواپیما و دیگر آلاینده‌های آزاد شده در جو شود و دست به کار شده‌اند که از این اتفاق جلوگیری کنند. بر اساس آنچه که محققان دانشگاه ام آی تی در سال ۲۰۱۰ اعلام کردند، آلودگی موتورهای جت که شاید در نظر شما اندکی کمتر از یک ماشین باشد، در طول یک سال منجر به کشته شدن ده هزار نفر می‌شود.

شرکت های مهم دنیا United Technologies

این تعداد تقریبا ده برابر تعداد کشته‌های ناشی از حوادث هوایی است. این در حالی که است که آلودگی ناشی از جت‌ها و موشک‌ها تقریبا ۲ درصد از کل آلودگی هوا را تشکیل می‌دهند اما همین ۲ درصد تاثیر زیادی روی تغییرات آب و هوایی زمین دارد، چرا که تمام این آلودگی به صورت مستقیم وارد جو زمین و در لایه‌های بالاتر اتمسفر آزاد می‌شود. این مشکل زمانی حاد خواهد شد که بر اساس برآوردها تعداد پروازها تا سال ۲۰۳۰، ۷۷ درصد افزایش خواهد داشت و تعداد آن به چهل و شش هزار پرواز در سال خواهد رسید.

شرکت پرت اند ویتنی (Pratt & Whitney) که یکی از زیر مجموعه‌های بزرگ یونایتد تکنولوژیز و یکی از شرکت های مهم دنیا است، امسال از موتور جت هواپیمای تجاری پرده‌برداری کرد که از چندین لحاظ می‌تواند کمک نوینی به صنعت هوانوردی داشته باشد. در مقایسه با موتورهای جت متداول و مرسوم خود شرکت، این موتور تبدیل سوخت به کربن دی‌اکسید را ۱۶ درصد، انتشار ذرات آلوده کننده را ۵۰ درصد و خفگی موتور جت را به میزان چشمگیری کاهش داده است. برای هر هواپیما، این اعداد منجر به کاهش تولید سی و شش هزار متر مکعبی کربن دی‌اکسید در سال، صرفه‌جویی اقتصادی یک میلیون دلاری سوخت و کاهش پانصد هزار خفگی که صدای مهیب به گوش همسایگان فرودگاه می‌رساند، خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
چطور یک مهمانپذیر موفق راه اندازی کنیم؟

شرکت های مهم دنیا Pratt & Whitney

 

موتور جدید توربو فن دنده‌ای geared turbofan نام‌گذاری شده است. این نام‌گذاری به واسطه قرار دادن یک گیربکس دنده‌ای داخل موتور به عنوان تغییر دهنده سرعت موتور و همچنین تغییر جهت گردش فن و توربین است. یونایتد تکنولوژیز اعلام کرده است که مدت ۲۰ سال و مبلغ ده میلیارد دلار برای رسیدن به این موتور جت هزینه شده است. این موتور اکنون روی برخی از جت‌های متوسط و یکپارچه‌ای در خطوط اروپا و آسیا مورد استفاده قرار گرفته است. یونایتد تکنولوژی اعلام کرده است که چهل و یک هزار هواپیما، که متعلق به ۷۰ مشتری از ۳۰ کشور بودند در لیست انتظار این موتورها قرار دارند.

همکاری یونایتد تکنولوژی و جنرال الکتریک

یونایتد تکنولوژی و جنرال الکتریک از شرکت های مهم دنیا هستند که همکاری خود را در زمینه تولید موتور معمولی و کارآمدی با عنوان Leap آغاز کردند. اما یونایتد تکنولوژی معتقد است که استفاده از توربو فن و موتورهای قوی‌تر برای آینده حمل‌ونقل جهانی در مسیرهای طولانی‌تر لازم است. به جای دست روی دست گذاشتن، یونایتد تکنولوژی نسخه پیشرفته‌تری را برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی کرده است که با همکاری شرکت معروف رولز رویس در ساخت قسمت توربو موتورها، به سر انجام خواهد رسید. بر اساس آنچه که مدیران یونایتد تکنولوژی اعلام کردند، این موتور یک جهش فوق‌العاده خواهد بود.

نووزیمس Novozymes

اگر آنزیم‌ها را یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین قسمت‌های زندگی بشری به حساب آوریم، وجود شرکتی به نام نووزیمس که در کشور دانمارک پایه‌گذاری شده است نیز لازم و ضروری می‌شود. این شرکت یکی از شرکت های مهم دنیا است. نووزیمس به سایر صنایع کمک می‌کند که با استفاده از فرآیندهای بیولوژیکی به طریق آنزیمی فرآورده‌هایی سالم‌تر و دوست‌دار محیط‌زیست تولید کنند. برای مثال به جای پسماندهای زائد، غذای دام از کارخانه‌ها دفع شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۸۰ ایده استارتاپ برای کسب درآمد(قسمت ششم)

شرکت های مهم دنیا Novozymes

این کار فقط با حضور آنزیم و انجام فرآیندهای بیولوژیکی امکان‌پذیر است. این شرکت به طریق دیگری هم در حفظ محیط‌زیست تلاش می‌کند که شاید مهم‌تر هم باشد. با انجام فرآیندها به صورت بیولوژیکی مصرف آب در صنایع به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند و از سوی دیگر دفع مواد زائد به مانند کربن دی‌اکسید نزدیک به صفر می‌شود. نووزیمس در همکاری با دیگر شرکت صنایع غذایی مونسانتو در سال آینده، دست به تولید بذرهایی خواهند زد که میزان هدر رفت آن‌ها تقریباً به ۳ درصد برسد. با این کار تمام محصول در زمان برداشت مصرف می‌شود.

بر اساس گفته‌های مدیرعامل نووزیمس، اولین و مهم‌ترین معیار این شرکت رسیدن به توسعه پایدار و سودمند است. نووزیمس سعی دارد که با کاهش گرسنگان جهان و بهبود اوضاع آلودگی محیط‌زیست گامی بزرگ در جهت بهتر کردن جهان بر دارد. هدف آن‌ها رسیدن به نتایج بزرگ با تلاش‌های کوچک است.

فرست سولار First Solar

آخرین شرکت از مجموعه شرکت های مهم دنیا ، شرکت فرست سولار است. دو دهه است که این شرکت، تمام دنیا را با صفحات خورشیدی نازک و مخصوص خود به استفاده از نور خورشید تشویق می‌کند. سرعت تولید پنل‌های خورشیدی در این شرکت سرسام‌آور است. بر اساس گزارش‌هایی که منتشر کرده است، تعداد پنل های فروخته شده این شرکت می‌تواند چهارده گیگاوات انرژی تولید کند که برای روشنایی خانه‌های دو میلیون آمریکایی کافی است. با سپاس از مرکز توسعه و تحقیق فرست سولار، بزرگ‌ترین مزرعه پنل های خورشیدی، می‌تواند انرژی را با کمترین هزینه و بدون آلایندگی وارد خط برق امریکا کند. وجود این شرکت و تولید انرژی به صورت خورشیدی، نقطه عطفی برای ما است که امیدوار باشیم روزی فرا خواهد رسید که دیگر نیازی به سوخت‌های فسیلی و آلودگی محیط‌زیست نداشته باشیم.

شرکت های مهم دنیا First Solar

شرکت های مهم دنیا که در این مقالهمعرفی شده‌اند، تمام تلاش خود را دارند که تولیدات و خدمات آن‌ها جهت بهبود و افزایش کیفیت زندگی بشر باشد. اگر تمام شرکت‌های فعال در هر زمینه‌ای هدف خود را بر مبنای تولید محصولات مفید و ارائه خدمات به صورتی باشد که به محیط زیست یا زندگی افراد آسیب نرساند، زمین به جای بهتری برای زندگی تبدیل خواهد شد.

امید جعفری

امید هستم. حرفه ام نوشتن، اموختن و اموزش دادن است. خوشحالم و به خود می بالم که شما مخاطب من هستید. من را یا Og2ek جستجو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا