کسب و کار

شرکت های موفق جهان چگونه بر دنیا تاثیر می‌گذارند؟ (قسمت اول)

شرکت های موفق جهان چگونه بر دنیا تاثیر می‌گذارند؟ آیا تا به حال در مورد تأثیراتی که یک شرکت دارویی می‌تواند روی جامعه انسانی داشته باشد، فکر کرده‌اید؟ شرکتی مانند نستله چه کمک‌هایی به کاهش فقر کرده است؟ آیا شرکتی مانند نایکی، مخرب محیط زیست است یا حافظ آن؟ به طور کلی آیا شرکت های موفق دنیا به پشتوانه نفوذ خود توانسته‌اند گامی برای بهبود وضعیت زندگی در دنیا بردارند؟ در این مقاله در نیک پرداخت قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

تغییر دادن جهان، آرزویی است که هر کسی در سر دارد اما تا کنون به جز عده‌ای اندک با تلاش و پشتکار زیاد نتوانستند جامعه بشری را تکان دهند. افرادی مانند تیم برنرز، سازنده شبکه گسترده و جهانی اینترنت، ملکوم مک لین سازنده کشتی‌های تجاری نوین یا حتی جورج لوکاس که توانست فیلم جنگ ستارگان را بسازد، همان اندک افرادی هستند که جهان و زندگی انسان‌ها را تغییر داده‌اند؛ اما در این میان شرکت‌های بزرگی هم بودند که توانستند جهان را با تغییر روبه‌رو کنند. شرکت‌هایی که با محصولات، خدمات و حتی ایده‌های خود به میلیاردها انسان روی کره زمین، زندگی جدید بخشیدند.

مقاله پیش روی شما، اولین قسمت مقاله مربوط به معرفی شرکت های موفق جهان و تاثیر آن‌ها بر بهبود زندگی مردم دنیا است. در این قسمت از مقاله شرکت های موفق جهان مانند گلاکسواسمیت‌کلاین، آی دی ای تکنولوژی و گیلیاد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

شرکت داروسازی گلاکسواسمیت‌کلاین (GlaxoSmithKline)

گلاکسواسمیت‌کلاین، یکی از شرکت های موفق جهان در توسعه همگانی پیشرفت‌های علمی، تأثیر اجتماعی و سودآوری است. گلاکسواسمیت‌کلاین با واگذاری مالکیت فکری داروسازی خود در کشورهای فقیر، باعث شده است که قیمت دارو به واسطه عدم وابستگی به یک شرکت خاص، کاهش پیدا کند. واگذاری مالکیت فکری برای هر شرکتی می‌تواند همراه با ضرر و زیان باشد اما گلاکسواسمیت‌کلاین اعلام کرده که در بازار فعالیت خود در طی سال‌های اخیر هیچ کاهش درآمد و سودی نداشته است. شرکت توانسته است با گذشت زمان حسن نیت و همچنین بازار پایداری برای فروش محصولات خود به دست آورد.

ویتی به مجله فورچون (Fortune) می‌گوید:

گلاکسواسمیت‌کلاین قدمتی ۳۰۰ ساله دارد. ما همیشه به موفقیت، نه فقط در یک یا دو سال آینده، بلکه در ده، پانزده، بیست و حتی چهل سال آینده فکر می‌کنیم.

آخرین رکوردی که گلاکسواسمیت‌کلاین از خود به جای گذشته است، مربوط به سال ۲۰۱۶ و افزایش ۴ درصد ارزش سهام آن، هم‌زمان با فروش یک میلیارد دلاری محصول جدید این شرکت بود.

خدمات بشردوستانه گلاکسواسمیت‌کلاین

ماه مارس این شرکت پیرو سیاست دسترسی بیماران به دارو اعلام کرد به زودی دیگر هیچ مالکیت و حقی بر روی داروهایی که در کشورهای فقیر و کم درآمد وجود دارند و تولید می‌شوند نخواهد داشت. با این وجود شرکت همیشه در کنار سازنده‌های دارو همان مناطق حضور مستمر خواهد داشت. بر اساس اعلام این شرکت در حدود ۲۰ درصد از سود به دست آمده از کشورهای کمتر توسعه پیدا کرده، دوباره به عنوان کمک هزینه برای پیشرفت خدمات درمانی، آموزش کارکنان بهداشتی و توسعه زیرساخت‌های همان کشور بازگردانده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
راه های افزایش فالوور در اینستاگرام - قسمت هشتم

مثال بارز این فعالیت‌ها مربوط به همکاری با صندوق نجات کودکان بود. در این فعالیت، به داروسازان کشورهای مشمول برنامه‌های این صندوق، در مورد نحوه صحیح واکسیناسیون کودکان و همچنین نظارت بر شرایط گوناگون همانند سوء تغذیه آموزش داده می‌شود. برنامه سلامتی ViiV متعلق به شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین است که در ماه ژوئن، قراردادی مهم با دولت بوتسوانا در مورد تهیه دارو Tivicay که بخشی از برنامه ملی این کشور برای تست و درمان افراد مبتلا به ویروس HIV بود، بسته شد. این شرکت در طول سال‌های اخیر وظیفه تامین دارو و واکسن‌های مهم از جمله واکسن مالاریا را در جهان بر عهده گرفته است، بیماری که می‌توانست بیش از پنج دهم یک میلیون نفر را در سال به کام مرگ بکشاند.

گلاکسواسمیت‌کلاین همچنین بخشی از درآمد خود را به ساخت و توسعه داروهای مختلف برای رفع مشکلات سلامتی رایج اختصاص می‌دهد. ژل آمبیپرو (Umbipro) نتیجه یکی از تحقیقات و تلاش‌های این شرکت است. این ژل برای درمان عفونت ناشی از افتادن بند ناف نوزادان به کار می‌رود که می‌تواند در سال جان هشتاد و پنج هزار کودک را در بدو تولد نجات دهد.

بیشتر بخوانید: خدمات مستر کارت چگونه دنیا را تغییر داد؟

شرکت جنرال الکتریک (General Electric)

یکی دیگر از شرکت های موفق جهان شرکت جنرال الکتریک بیش از یک دهه از تأسیس تشکیلات دوست‌دار محیط‌زیست و انرژی‌های تجدیدپذیر Ecomagination می‌گذرد و این زیرمجموعه تابع توانسته است تولیدات تکنولوژی پاک خود را دو برابر کند و درآمد سالانه بیست میلیارد دلاری از تولید و فروش محصولات محیط‌زیستی داشته باشد. با گذشت یازده سال از تأسیس، Ecomagination نشان داده است که فقط یک رابط و تولید کننده صرف نیست. شرکت جنرال الکتریک در سال ۲۰۱۵، هفده میلیارد دلار سرمایه برای توسعه و تحقیق در زمینه تکنولوژی‌های پاک روی Ecomagination سرمایه‌گذاری کرد. این در حالی است که درآمد جنرال الکتریک در همان سال دویست و سی و دو میلیارد دلار بود.

شرکت های موفق جهان جنرال الکتریک

سال گذشته، بخش حمل و نقل جنرال الکتریک، شروع به تولید نسل جدید از لوکوموتیوهای سری چهار تیر (Evolution Series Tier ۴ Locomotive) کرد که بر اساس گفته‌های خود شرکت، انتشار گازهای مخرب محیط‌زیست و آلوده کننده را تا حدود ۷۰ درصد نسبت به مدل‌های قبلی کاهش می‌دهد.

همچنین Ecomagination و شرکت مادر جنرال الکتریک، برای توسعه استفاده از انرژی‌های نو بادی، دست به ساخت و راه اندازی مزرعه توربین بادی که می‌تواند ۲۰ درصد انرژی خودش را از باد تأمین کند، زده است. مجموعه دیگر جنرال الکتریک با عنوان Predix بر روی نحوه عملکرد این توربین‌ها نظارت دارد تا بتواند راهکارهایی در مورد افزایش بازده تولید انرژی و استهلاک کمتر ارائه دهد. شرکت وابسته Ecomagination در طول سال‌های گذشته توانسته است همکاری منسجمی با شرکت‌های دیگر همانند آلستوم داشته باشد. Ecomagination در تلاش است تا بتواند هر چه بیشتر استفاده از انرژی‌های نو را در میان دیگر شرکت‌ها و صنایع وارد کند تا بتواند کمکی در جهت حفظ محیط‌ زیست کرده باشد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تاثیر بازاریابی احساسی در خرید مردم چگونه است؟ | قسمت دوم

شرکت گیلیاد (Gilead Sciences)

شرکت گیلیاد یکی از شرکت های موفق جهان است که کمتر اسم آن را شنیده‌ایم. دلالی دارو در کشورهای مختلف می‌تواند تبعات و آسیب‌های زیادی به جامعه وارد کند. این دلالی دارو در سطح خیابان صورت نمی‌گیرد، بلکه توسط شرکت‌های تولید کننده دارو به وجود می‌آید. در این میان شرکت‌های دارویی به مانند گیلیاد به وجود آمده‌اند که تولید داروهای مختلف به مانند کنترل کننده هپاتیت ث را به واسطه گران بودن ماده سوفوسبیوویر که بهانه خوبی برای افزایش قیمت توسط دلالان بود را با قیمتی پایین‌تر تولید و عرضه کنند. هر عدد از قرص‌های دارای سوفوسبیوویر با دلالی به قیمت هزار دلار به فروش می‌رسد.

شرکت های موفق جهان گیلید

اما در هند، بر اساس گزارش شرکت داروسازی گیلیاد، توزیع ۲۸ روزه این دارو هزینه‌ای در حدود ۱۰۰ دلار دارد. این کاهش هزینه به این دلیل است که شرکت با یازده تولید کننده دارو گیاهی در هند برای تأمین منابع تولید ماده شیمیایی گران‌قیمت برای داروی هپاتیت ث همکاری می‌کند. تولیدات حاصل از مواد اولیه هندی می‌تواند جان انسان‌های زیادی در ۱۰۱ کشور دیگر را نجات دهد. در مصر، کشوری که بیشترین آمار مبتلایان هپاتیت ث را دارد، هزینه درمان با استفاده از داروهای مشابه با همان ترکیب گران‌قیمت به ۱ درصد هزینه سابقش کاهش پیدا کرده است.

رویکردی مشابه برای داروهای بیماران HIV نیز در گیلیاد وجود دارد که باعث شده است داروهای HIV متعلق به این شرکت افزایش چشم‌گیری داشته باشد. درواقع، سال ۲۰۱۶ که دهمین سال تولید دارو HIV گیلیاد و کسب مجوزهای لازم برای توسعه جهانی آن بود، اعلام شد که تا کنون به لطف داروهای گیلیاد ده میلیون انسان در کشورهای فقیر و فاقد زیرساخت‌های لازم و بهداشتی، از مرگ نجات پیدا کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: کدام شرکت های معتبر دنیا بیشترین درآمد را نسبت به تعداد کارمند دارند؟

شرکت نستله (Nestlé)

نستله بی‌نظیر است. این شرکت که از جمله شرکت های موفق جهان محسوب می‌شود، رتبه یک در فروش آب‌های بسته بندی شده در جهان کسب کرده است. قدمت شرکت سوئیسی محبوب به ۱۵۰ سال می‌رسد و در طول این سال‌ها خدمات ارزنده‌ای به بشریت کرده است. استفاده از منابع محلی برای تولید محصولات، ایجاد یک اقتصاد رو به رشد و همچنین کمک به معیشت کشاورزان کم درآمد در ۵۰ کشور، می‌تواند اصلی‌ترین کمک نستله به مردم باشد. این شرکت برای ریشه کن کردن برده‌داری و استفاده از کودکان در مشاغل سخت منابع مالی زیادی هزینه کرده است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
چگونه می توانید یک کسب و کار در حوزه مد راه اندازی کنید

شرکت های موفق جهان شرکت نستله

بر اساس شعار ۱۶ ساله شرکت «مواد مغذی، سلامتی و خوشی» در تلاش است تا با استفاده از برنامه‌های خاص خود چاقی، شکر و نمک را از هزاران محصول تولیدی خود حذف کند و به جای آن‌ها از مواد مغذی‌تر استفاده نماید که این روزها در مناطق فقیرنشین و کم درآمد تبدیل به یک نیاز حیاتی شده است. برای مثال در کشورهای آفریقایی با اضافه کردن آهن بیشتر به محصولات نستله مخصوص این ناحیه، به درمان کم‌خونی کمک می‌شود. همچنین نستله در نظر دارد که با همکاری دیگر شرکای خود بتواند زنجیره تأمین مواد غذایی با ویژگی‌های سلامتی به مراتب بهتر و بیشتر توسعه و گسترش دهد، مانند: برنج‌های ارگانیک و غنی ‌شده.

با توجه به این که نستله یکی از تأمین‌کنندگان بزرگ مواد غذایی و نوشیدنی در دنیا است، ذره‌ای تغییر در آن می‌تواند جامعه وسیعی را تحت تأثیر قرار دهد.

نایکی (Nike)

نایکی بدون شک یکی از شرکت های موفق جهان است. مارک پارکر، مدیر عامل شرکت نایکی یک سؤال مشترک از همه اعضای تیم خود دارد این که، آیا آن‌ها می‌توانند درآمد شرکت را با حفظ و رعایت همه اصول تولید محصول پاک و بدون آسیب رساندن به محیط زیست، دو برابر کنند؟ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده لوازم ورزشی که سابقه تولید محصولات تجدیدپذیر و بازیافتی آن به سال ۱۹۹۱ برمی‌گردد، این روزها گام اساسی و محکمی برای تولید محصولات بازیافتی برداشته است.

شرکت های موفق جهان نایکی

بر اساس آخرین گزارشی که از نایکی منتشر شده است، بیش از ۷۱ درصد تولیدات کفش و برخی پوشاک این شرکت، از مواد Nike Grind ساخته شده‌اند. این مواد همگی نتیجه بازیافت محصولات پیشین شرکت بوده‌اند. Grind ماده اصلی تشکیل دهنده کفش‌های بسکتبال و منسوجاتی به مانند کاموا است. همچنین از این ماده برای پوشاندن قسمت عظیمی از سطوح ورزشی شامل مسیرهای دو، مواد پایه زمین‌های فوتبال و جایگزین پلاستیک استفاده می‌شود. این در حالی است که سری خط تولید کفش محبوب Flyknit که در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد، کاملاً نوآورانه و محیط زیست دوست است.

مهندسان توانستند در تولید این کفش ضایعات آن را به میزان ۶۰ درصد در هر کفش کاهش دهند. ضایعاتی که باعث شده در تولید کفش به روش سنتی، از سال ۲۰۱۲ تا کنون دو میلیون پوند ضایعات پارچه‌ای حذف شود. هدف نایکی این است که بتواند در سال ۲۰۲۰ به تأمین ۱۰۰ درصدی پنبه پایدار از ضایعات برسد. هنوز هیچ شرکتی به اندازه نایکی نتوانسته است استفاده از مواد ضایعاتی را در برنامه کاری خود و خط تولید پیاده‌سازی کند.

 

همراه ما باشید تا در قسمت پایانی با سه شرکت موفق و موثر در زندگی بشری آشنا شوید.

امید جعفری

امید هستم. حرفه ام نوشتن، اموختن و اموزش دادن است. خوشحالم و به خود می بالم که شما مخاطب من هستید. من را یا Og2ek جستجو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا