نیک پرداخت

عادت کردن به پس انداز در زندگی شخصی از چه نظر اهمیت دارد؟

کسانی که اهل برنامه‌ریزی مالی هستند تمایل دارند که برای اهداف مهم خود برنامه‌ریزی‌های اصولی داشته باشند. همه ما باید بدهی‌های خود را بپردازیم و برای شرایط اضطراری و دوران بازنشستگی خود پس‌انداز ثابت داشته باشیم. اما شاید صرفه‌جویی در برخی مسائل، بیهوده و بی‌معنی به نظر برسد. این موضوع دقیقا همان نکته‌ای است که باید در برنامه‌ریزی‌های مالی زندگی خود در نظر بگیرید. با نیک پرداخت همراه باشید تا با دلایل اهمیت عادت کردن به پس انداز آشنا شوید.

مزایای عادت کردن به پس انداز

عادت کردن به پس انداز در زندگی، ثمرات و مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.

۱. سلامت و ثبات مالی

پژوهشگرانی که درباره نقش صرفه‌جویی در سلامت مالی تحقیق کرده‌اند، می‌گویند عادت کردن به پس انداز و داشتن برنامه برای خرج کردن آن، بسیار مهم است. طبق گزارش مرکز نوآوری‌ خدمات مالی (Center for Financial Services Innovation)، افرادی که دارای برنامه‌ریزی برای پس انداز هستند، چهار برابر بیشتر از سایرین از سلامت مالی برخوردار هستند. این گزارش نشان می‌‌دهد که در این موضوع، عادت کردن به پس انداز مهم‌تر از سطح درآمد، سن یا سایر مشخصات جمعیت شناختی است.

۲. جلوگیری از بی‌پولی و ورشکستی در مواقع بحرانی

جلوگیری از بی پولی با عادت کردن به پس انداز

صرفه‌جویی در مقیاس کم می‌تواند به مردم کمک کند تا از هزینه‌های زیاد که منجر به بی‌پولی می‌شود، اجتناب کنند. داشتن پس انداز، می‌تواند در مواقع بحرانی مانند پرداخت قبض‌ها، دادن قرض طلبکاران، پرداخت اجاره و هزینه‌های بالای وام بانکی به کمک شما بیاید. در صورت بیکار شدن یا از دست دادن کار، این پس اندازها می‌تواند از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کند. صرفه‌جویی اندک برای داشتن یک پس انداز مالی کوچک در ثبات مالی خانواده بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: چگونه از اینترنت کسب درآمد کنیم؟

۳. افزایش انعطاف پذیری در شرایط مالی مختلف

جان تامپسون (John Thompson)، معاون ارشد و رئیس بخش تحقیقاتی مرکز نوآوری‌ خدمات مالی، می‌گوید: «انعطاف‌پذیری در شرایط مالی مختلف، یک عنصر مهم در سلامت مالی است». با کمک این عنصر، مردم در بحران‌های مالی کوتاه مدت، از خدمات مالی پرهزینه اجتناب می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
راه های افزایش فالوور در اینستاگرام - قسمت هفتم

۴. احساس رضایت و پیروزی

صرفه‌جویی به تنهایی برای از بین بردن هزینه‌های غیر منتظره، رضایت بخش نیست. احساس واقعی رضایت و برنده شدن زمانی حاصل می‌شود که با پس انداز خود به اهداف‌مان برسیم. هر بار که پاداش صرفه‌جویی خود را دریافت می‌کنیم، مغز ما هورمون دوپامین را ترشح می‌کند. این هورمون انسان را به تکرار تجربیات لذت بخش تشویق می‌کند.

احساس رضایت و موفقیت با عادت کردن به پس انداز

مایکل توماس (Michael Thomas)، مشاور مالی و از اساتید معروف روانشناسی دانشگاه اسپیر (Aspire) گرجستان می‌گوید: « یادآوری موفقیت‌های کوچک می‌تواند به اراده و پشتکار انسان در رویارویی با مشکلات کمک کند».

توماس معتقد است که یادآوری موفقیت‌های قبلی کمک می‌کند تا با افکار ناخودگاه منفی و تفکر مخرب خود در مواقع بحرانی مقابله کنیم. برای کسی که دارای برنامه‌ریزی مالی است، پول شوخی بردار نیست.

داشتن یک هدف در پس انداز

افرادی که تا کنون عادت به صرفه‌جویی نداشته‌اند اغلب اهداف بزرگ و بلندمدتی هم نمی‌توانند داشته باشند. عده‌ای پس از سه ماه پس انداز برای بازنشستگی یا موارد ضروری، ناامید می‌شوند.

تامپسون می‌گوید: «وقتی از صفر شروع می‌کنید، رسیدن به پس انداز مورد هدف به نظر سخت و غیر ممکن به نظر می‌رسد. چطور می‌خواهید این چالش دلهره‌آور را شروع کنید؟».

بدتر از این نداریم که یک انسان ولخرج بخواهد همزمان برای بازنشستگی، شرایط اضطراری و چندین هدف دیگر پول پس انداز کند. پژوهشگران دانشکده مدیریت دانشگاه روتمن تورنتو (University of Toronto’s Rotman) دریافتند که احتمال موفقیت افرادی که تنها یک هدف را در صرفه‌جویی دنبال می‌کنند، بسیار بیشتر از افرادی است که چندین هدف مختلف را همزمان در پیش می‌گیرند. آن‌ها دریافتند که افراد با اهداف چندگانه هنگامی که در معرض خطر قرار می‌گیرند، تمام اهداف خود را کنار می‌گذارند و ناامید می‌شوند.

بیشتر بخوانید: راه های کسب درآمد از اینترنت را می شناسید؟

هدف گذاری شخصی

ویکی ژو (Vicki Zhou) مدیرعامل و مدیر اجرایی وب سایت سرمایه‌گذاری دیجیتال Wise Banyan می‌گوید: «اجازه دهید تا مردم اهداف خود را مشخص کنند تا به صرفه‌جویی عادت کنند. بیش از ۵۰ درصد از مشتریان ما پس از آن که به آن‌ها اجازه دادیم، نقاط عطف و اهداف خود را مشخص کنند، برنامه‌های اتوماتیک پس انداز را تنظیم کردند».

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
درآمدتان را ۶ برابر کنید!

نقش هدف گذاری شخصی در عادت کردن به ئس انداز

ژو می‌گوید: «هنگامی که شما اهداف را خودتان تعیین می‌کنید، راه‌هایی که برای پس انداز به آن‌ها فکر می‌کنید، تغییر می‌کنند». این بدان معنا نیست که مردم فقط باید در تفریحات خود صرفه‌جویی کنند و سلامت مالی بلند مدت خود را نادیده بگیرند. اما صرفه‌جویی در تفریحات و سرگرمی‌ها، یک انگیزه قوی است.

تامسون می‌گوید: «چیزی که ما شما را به آن تشویق می‌کنیم، عادت به پس انداز کردن است. این مطلب به این معنا نیست که صرفه‌جویی برای شرایط اضطراری و بازنشستگی مهم نیست، بلکه در کنار این اهداف، عادت کردن به پس انداز نیز مهم است».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا