دورکاری

فرسودگی شغلی دورکاری را جدی بگیرید و آن را مدیریت کنید

فرسودگی شغلی، یکی از موضوعات بسیار مهمی است که مستقیما روی سبک زندگی، انگیزه‌ها، توانایی ادامه کار افراد و … تاثیر می‌گذارد. همه افراد گاهی اوقات خسته می‌شوند و در مقاطعی از زمان، دوست دارند که دیگر کار نکنند؛ مثلا احساس می‌کنند وزنه‌ای سنگین روی سینه‌شان قرار گرفته و برای رهایی از فشار و استرس‌های شغلی به تعطیلاتی درست و حسابی نیاز دارند. کسانی که به طور فریلنسر یا دورکار به فعالیت مشغول هستند نیز دچار فرسودگی شغلی دورکاری می‌شوند. اجازه بدهید، در این زمینه بهتر و دقیق‌تر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

فرسودگی شغلی چیست و چه معنایی دارد؟

استرس فرسودگی شغلی دورکاری

فرسودگی شغلی به حالتی از خستگی جسمی و روحی گفته می‌شود که به خاطر استرس و فشار مداوم در افراد رخ می‌دهد. این اصطلاح در علم مکانیک هم برای ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، اگر موتور یک هواپیما برای مدتی طولانی بدون رسیدگی‌های لازم به کار خود ادامه دهد، بعد از مدتی به فرسودگی دچار خواهد شد. انسان‌ها هم مانند موتور هواپیما و سایر ابزارها دچار فرسودگی می‌شوند. زمانی که فردی، یک‌تنه و با کار کردن شبانه‌روزی سعی در رشد در مسیر شغلی و حرفه‌ای خود دارد، از بیرون به شدت تلاشگر و پویا به نظر می‌رسد. البته واقعا هم چنین فردی پرتلاش و فعال است. اما باید پذیرفت که هر تلاش بی‌وقفه و بدون استراحت، در نهایت منجر به فرسودگی و خستگی می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۸۰ ایده استارتاپ برای کسب درآمد (قسمت اول)

شاید این فرسودگی در ظاهر قابل مشاهده نباشد، اما در آخر فرد به نقطه‌ای می‌رسد که دیگر ادامه کار برایش مقدور نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: پورتفولیو فریلنسینگ تا چه اندازه در پیشرفت شما موثر است؟

درباره فرسودگی شغلی به این نکات توجه کنید

فرسودگی شغلی دورکاری - نکات مهم

  • علائم فرسودگی شغلی و اختلال استرسی پس از حادثه، به هم شباهت دارند. در اختلال استرسی پس از حادثه، فرد بعد از تجربه استرس یا یک رویداد ناخوشایند، دچار ترس و درماندگی شدید می‌شود و مشکلات بیشتری را در زمینه استرس تجربه خواهد کرد.
  • براساس آمارها، بسیاری از افراد کارآفرین موفق، دچار اختلالاتی روانی می‌شوند و فرسودگی شغلی به سراغشان می‌آید.

باید بپذیرید که فرسودگی شغلی، موضوعی طبیعی است و اگر به درستی مدیریت و کنترل نشود، ممکن است برای هر فردی رخ دهد. احتمال رخداد این موضوع برای افرادی که به صورت دورکاری فعالیت می‌کنند و باید زمان، حجم کار و همه چیز را به تنهایی مدیریت کنند، بیشتر است.

تفاوت استرس عادی با فرسودگی شغلی دورکاری چیست؟

فرسودگی شغلی دورکاری - اضطراب

  • استرس با فرسودگی فرق دارد. فرسودگی زمانی ایجاد می‌شود که استرس به طور مداوم و سایه به سایه، زندگی شما را تعقیب کند
  • وقتی فردی دچار استرس می‌شود، یعنی بیش از حد توجه خود را به موضوعی استرس‌زا معطوف کرده و نگرانی‌هایش بیشتر از حد طبیعی است اما در فرسودگی، فرد آنقدر تحت فشار قرار می‌گیرد که سعی می‌کند از موضوع استرس‌زا فرار کند
  • استرس باعث تحریک بیشتر احساسات می‌شود اما فرسودگی، فرد را بی‌حس و بی‌تفاوت می‌کند
  • استرس، انرژی فرد را کاهش می‌دهد در حالی که فرسودگی، انگیزه، امید و خوش‌بینی را از بین می‌برد
  • آثار استرس به شکل جسمانی ظاهر می‌شوند. مثلا: سردرد، تهوع و… اما آثار فرسودگی به شکل روانی و روحی نمود پیدا می‌کند، مانند افسردگی، عصبانیت، تغییر خلق‌ و خو و…
بیشتر بخوانید: چگونه پروژه دورکاری در داخل یا خارج کشور پیدا کنیم؟

روش‌های مقابله با فرسودگی شغلی دورکاری چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، دورکاری فشار زیادی روی فرد ایجاد می‌کند. زیرا مسئولیت تمام ابعاد یک شغل، فقط بر عهده شخص فریلنسر قرار می‌گیرد. در این صورت، احتمال این که فرسودگی شغلی دورکاری زندگی فرد را تحت‌الشعاع قرار دهد، بسیار زیاد می‌شود. در ادامه ۴ روش را جهت مقابله با فرسودگی شغلی دورکاری معرفی می‌کنیم.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
فریلنسر ایرانی هم می‌ تواند مانند فریلنسر بین المللی همیشه در سفر باشد؟

۱. توجه زیاد به آرامش و تسکین فردی

فرسودگی شغلی دورکاری - استراحت

یکی از روش‌های مثبتی که مانع از شکل‌گیری احساسات ناخوشایند فرسودگی در فرد می‌شود، توجه به آرامش و تسکین فردی است. وقتی کار می‌کنید و زیاد اطرافتان را شلوغ کرده‌اید؛ باید اوقاتی از روز را به خود اختصاص دهید و در آن زمان‌ها، تمام تلاش خود را برای باز کردن دریچه‌های آرامش به مغز و قلب خود به کار گیرید. اجازه ندهید که استرس‌ها و مشغله‌های روزمره، بخش استراحت و مدیتیشن روز شما را خراب کنند. ورزش کنید یا از هر روش دیگری که موجب تسکین روحتان می‌شود، نهایت استفاده را ببرید. اگر می‌بینید که احساس خوبی ندارید، سریعا علت را جویا شوید. باید بدانید که دلیل شکل‌گیری احساسات مختلف در وجودتان چیست و چرا احساسات منفی در وجودتان پا می‌گیرند. در این صورت، امکان یافتن راه حل برای مشکل بیشتر می‌شود.

۲. اولویت‌بندی در زندگی

مهمانداران هواپیما، همیشه در قسمت آموزش حرکات اضطراری به مسافران می‌گویند که ابتدا باید ماسک اکسیژن خود را کار بگذارند و بعد به دیگران کمک کنند. این جمله و ترفند بسیار درست و منطقی به نظر می‌رسد و در سایر زمینه‌های زندگی هم کاربرد دارد. اولویت‌بندی در هر کاری، یکی از اصول موفقیت است. در زندگی حرفه‌ای نیز باید خودتان را در درجه نخست قرار دهید. زمانی که پروژه‌ها، کارفرمایان و کاربران مختلف را در درجه اول بگذارید، امکان رسیدگی به روح و روانتان را از دست خواهید داد. فرسودگی شغلی دورکاری زمانی ایجاد می‌شود که هر پروژه‌ای را سریعا قبول می‌کنید و کلی کار روی هم تلنبار می‌کنید. در این صورت، هیچ زمانی برای رسیدگی به خود و برنامه‌های زندگی شخصی‌تان نخواهید داشت. پس بهتر است در زندگی کاری و حرفه‌ای، خود را در اولویت قرار دهید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
فریلنسینگ بین المللی موفق و ۱۰ نکته عملیاتی برای رسیدن به آن! (قسمت دوم)

۳. حفظ ارتباط با دیگران

فرسودگی شغلی دورکاری - استراحت

منزوی و تنها نباشید. سعی کنید با سایرین در ارتباط باشید. این ارتباطات انسانی، باعث کاهش فشارها و استرس‌های زندگی می‌شود و شما را دلگرم‌تر می‌کند. با کاربران و کارفرمایان خود هم رابطه‌ای صادقانه برقرار کنید و از آنها ضرب‌الاجل‌های معقول و منطقی دریافت کنید.

۴. استراحت و بازیابی کافی

اگر دچار فرسودگی شغلی دورکاری شده‌اید باید حتما زمانی را به استراحت کردن اختصاص بدهید. این استراحت کردن باعث بازیابی نیرو و قوتتان می‌شود. فقط باید دقت کنید که به اندازه کافی استراحت داشته باشید و چنانچه هنوز خستگی‌تان کاملا در نرفته و احساس نشاط به وجودتان بازنگشته است، به سر کار بازنگردید. فراموش نکنید که یک تنه و بی‌استراحت کار کردن، عواقب سنگینی از نظر جسمی و روحی به شما تحمیل خواهد کرد. اگر به استراحت و زندگی شخصی‌تان به قدر کافی بها ندهید، به نقطه‌ای خواهید رسید که درمان و رفع آن بسیار دشوار و سخت می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا