خبر

فروش ارز به ازای کارت ملی متوقف شد

فروش ارز به ازای هر کارت ملی و «بدون» ارایه مدارک مثبته مورد نظر بانک مرکزی اگرچه از صبح دیروز چهارشنبه ۱۹شهریورماه متوقف شده، اما فروش ارز برای مصارف ۲۳گانه مصوب، همچنان ادامه دارد.

به گزارش نیک پرداخت، اگر طی روزهای گذشته به صرافی‌ها مراجعه کرده باشید می‌بینید که برخی مردم با مراجعه به صرافی‌ها تلاش داشتند تا به خاطر آربیتراژ به وجود آمده بر اثر نرخ ارز در صرافی‌های بانکی با بازار آزاد، از مزیت ارائه کارت ملی برای دریافت ۲۲۰۰ دلار با نرخ بانکی استفاده کرده و سودی اندکی را به جیب بزنند.

فروش ارز بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی

اما سیاستگذار با ورود به بازار و ساماندهی این موضوع، به صرافی‌ها دستور داده تا از صبح امروز، روند فروش ارز به ازای کارت ملی را متوقف کرده و صرفاً بر اساس دستورالعمل‌های مشخص بانک مرکزی، اقدام به تأمین ارز مورد نیاز متقاضیان واقعی نمایند.

بر این اساس، پرداخت ارز در صرافی‌های بانکی و غیربانکی با نرخ تعیین شده از سوی بانک مرکزی، تنها بر اساس جدول ۲۳ گانه‌ای است که بانک مرکزی از گذشته به صرافی‌ها به عنوان مبنایی در فروش ارز ابلاغ کرده بود، همچنان در حال انجام است و فقط سرفصل «سایر» که براساس آن متقاضی صرفاً با ارائه کارت ملی بدون ارائه اسناد مثبته اقدام به خرید ۲۲۰۰ دلار می‌کرد، متوقف شده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فاندامنتال چیست؟ راهنمای تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

سود مردم با استفاده از سرفصل سایر

جالب است بدانید که بیش از ۹۰ درصد افراد حاضر در صفوف، تلاش دارند براساس سرفصل «سایر» صرفاً با ارائه کارت ملی و بدون ارائه اسناد مثبته سایر سرفصل‌ها، اقدام به خرید ارز کرده و از آربیتراژ بوجود آمده، سود ببرند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
زمانی برای استراحت بازار سرمایه

فروشندگان ارز در صرافی‌ها می‌گویند که سرفصل سایر صرفاً به منظور پوشش بیشتر تقاضاهای واقعی ارز در نظر گرفته شده بود که هم اکنون به دلیل عملیات سفته‌بازی و سوداگرانه‌ای که دلالان بر مبنای آن در بازار آزاد انجام داده و بازار را ملتهب کرده بودند، حذف شده است.

آنها می‌گویند که بنا به سیاست‌های بانک مرکزی، این سرفصل حذف شده و سایر مصارف تعیین شده در جدول ابلاغی گذشته، ملاک عمل و فروش ارز در صرافی‌ها خواهد بود. معاملات ارز اشخاص توسط صرافی‌ها در سیستم‌ها و سامانه‌های مربوطه ثبت و به نهادهای نظارتی و سایر دستگاه‌های تصمیم گیر از جمله سازمان امور مالیاتی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارسال می‌شود.

منبع: مهر

خوش حال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا