ارز دیجیتالبیت کوینکسب و کار

با فین تک یا تکنولوژی مالی آشنا شوید

فین تک یا Fintech مخفف واژه Financial Technology یا تکنولوژی مالی است. فینتک توصیفی برای تکنولوژی جدیدی است که به دنبال بهبود اتوماسیون و امکان استفاده گسترده از خدمات مالی است. در اصل با استفاده از فینتک شرکت‌ها، صاحبان کسب و کار و مشتریان می‌توانند تراکنش‌های مالی خود را با استفاده از الگوریتم‌های تخصصی این تکنولوژی، در رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند خود بهتر مدیریت کنند.

در ابتدای ظهور فین تک در قرن ۲۱، این اصطلاح فقط برای تکنولوژی مورد استفاده در قسمت بک‌اند سیستم‌های پایه مخصوص موسسات مالی و اعتباری به کار برده می‌شد. اما از همان ابتدا خدمات فین تک به سمت مصرف‌‌کنندگان سوق پیدا کرد و در ادامه هم این روند ادامه یافت. تکنولوژی مالی، شامل توسعه و استفاده از رمزنگاری ارزها مانند بیت کوین است. این بخش از تکنولوژی مالی ممکن است بیشتر به صورت تیتر اخبار دیده شود.

امروزه فین تک به تمام بخش‌های اتوماسیون و غیر اتوماسیون سیستم‌های مالی گسترش پیدا کرده است. پیشرفت‌های مالی، پیشرفت دانش مالی، مشاوره و آموزش‌هایی مانند ساده کردن مدیریت ثروت، وام دادن و قرض گرفتن، مدیریت سرمایه در خرده‌فروشی، جذب سرمایه، انتقال یا پرداخت پول، مدیریت سرمایه‌گذاری و خیلی از موارد دیگر، پیشرفت خود را مدیون فین تک هستند. فین تک همچنین بخش‌هایی از توسعه و طریقه استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیت کوین را هم در برمی‌گیرد. این بخش از فین تک احتمالا بیشتر از همه در معرض دید است اما حجم عظیم پول‌های موجود در جهان هنوز در سیستم بانکداری سنتی جهان در گردش است که ارزشی معادل ۸ تریلیون دلار سرمایه در بازار دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش که موجب رشد تجارت الکترونیک شما می‌شوند

فین تک به بیانی ساده‌تر

به طور کلی، فین تک می‌تواند تمام نوآوری‌هایی که مردم به وسیله آن، تراکنش‌ها و معاملات مالی را انجام می‌دهند، شامل شود؛ از اختراع ارز دیجیتال گرفته تا حسابداری‌های دوطرفه. از زمان انقلاب اینترنت و اینترنت همراه، فین تک رشدی بی‌سابقه را تجربه کرده است. ردپای این تکنولوژی که زمانی مختص سیستم‌های کامپیوتری شبکه‌های مالی و پولی بود، در حال حاضر در بسیاری از زمینه‌های فناوری مربوط به حوزه مالی و تجاری دیده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
راه‌ های افزایش فالوور اینستاگرام - قسمت چهارم

تکنولوژی مالی در عصر حاضر تعریفی است شامل انواع فعالیت‌های مالی، مانند انتقال پول از طریق تلفن همراه، جذب سرمایه برای راه‌اندازی کسب و کار یا مدیریت سرمایه‌گذاری‌ بدون کمک یا مداخله شخص دیگر. طبق آمار EY’s 2017 Fintech Adoption Index، یک سوم افراد تحت بررسی حداقل از دو سرویس فین تک در زندگی خود استفاده می کنند که این آمار رو به افزایش است.

کسب و کار اینترنتی - فین تک

فین تک در عمل

شناخته‌شده‌ترین حوزه‌های Fintech، برای شروع یک کسب و کار، ویژگی‌های یکسانی دارند. آنها خدمات سریع و بهتری را ارائه می‌دهند تا بتوانند جای سرویس‌دهندگان سنتی را بگیرند. به عنوان مثال شرکت Affirm قصد دارد تا با استفاده از تکنولوژی مالی با وام‌هایی کوتاه مدت برای خریدهای اینترنتی، شرکت‌های تامین کننده کارت‎های اعتباری را از فرایند خرید آنلاین حذف کند. اگر هم نرخ بالا باشد، این شرکت ادعا می‌کند که راهی برای خریداران فقیر یا بدون اعتبار ارائه می دهد که در آن برای آن‌ها یک سابقه اعتباری ایجاد می‌کند.

به طور مشابه Better Mortgage تلاش می‌کند تا روند رهن خانه را تا جای ممکن آسان کند و حتی دلال‌های سنتی را در فرآیند رهن خانه حذف کند. شرکت‌های دیگری نیز هستند که از این قبیل خدمات ارائه می‌دهند. اگر برخی از جنبه‌های زندگی مالی برایتان ناخوشایند است، احتمالا فین تک راه حلی برای شما سراغ دارد.

فین تک در عمل

چشم‌اندازهای رو به رشد فین تک یا تکنولوژی مالی

اپلیکیشن موبایلی خرید و فروش سهام Robinhood هزینه ای برای معاملات دریافت نمی‌کند و سایت های وام دهنده همکار به همکار مانند بازار Prosper،Lending Club و OnDeck برای کاهش نرخ‌های بازپرداخت با باز کردن رقابت برای دادن وام به نیروهای گسترده در بازار فعالیت می کنند. ارائه دهندگان وام های تجاری مانند Kabbage، Lendio، Accion و Funding Circle (در میان دیگران) با راه اندازی و ایجاد کسب و کار آسان، سیستم عاملی را برای محافظت سریع از سرمایه در گردش ایجاد کرده ‌اند.
Oscar که یک استارتاپ بیمه آنلاین است. در ماه مارس امسال، ۱۶۵میلیون دلار کمک مالی دریافت کرد. چنین هزینه‌های مالی غیر معمول نیست و اغلب برای راه اندازی استارتاپ‌های فینتک در سطح جهانی رخ می دهد. بانک های سنتی با توجه پیشرفت‌های موجود برای شبیه شدن یه شرکت های رقیب، سرمایه‌گذارهای هنگفتی انجام داده اند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۷ نکته که به کسب درآمد اینترنتی بیشتر کمک می‌کند


فین تک و فناوری های نو

فناوری‌های نو مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، باعث شده بتوان از تجزیه و تحلیل رفتاری افراد برای پیش بینی نحوه تجارت و بازاریابی براساس اطلاعاتی که نیازمند هوش هستند استفاده کرد. Fintech همچنین یک آداپتور سخت افزاری برای سرویس مشتریان خودکار هم دارد. امکاناتی نظیر Chatbots و هوش مضنوعی برای کمک به مشتریان و نیز کاهش هزینه های کارکنان است که از همین فناوری استفاده می‌کند.

فین تک و تکنولوژی‌های نو

چشم‌انداز فین تک

با توجه به برآوردهای CB که ۲۶ شرکت پیشتاز فین تک با ۸۳/۸ میلیارد دلار ارزش را بررسی کرده است، استارتاپ‌های فین تک در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۱۷/۴ میلیارد دلار کمک دریافت کرده‌اند و این مبلغ تا اواخر سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا خواهد کرد. آمریکای شمالی بیشترین تعداد استارتاپ‌های فینتکی را دارد و آسیا در رده دوم قرار دارد.

بیشتر بخوانید: ۸ روش آسان برای کسب درآمد با PayPal

برخی از فعال‌ترین زمینه‌های نوآوری تکنولوژی مالی

برخی از فعال‌ترین زمینه‌های تکنولوژی مالی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ارز رمزنگاری شده و پول دیجیتال
 • فناوری بلاک چین اتریوم (Ethereum)
 • قرارداد هوشمند (Smart Contract) که از برنامه‌های کامپیوتری (اغلب با استفاده ازبلاک چین) برای عقد قرارداد بین خریداران و فروشندگان استفاده می‌کند
 • بانکداری باز (Open Banking) مفهومی که در بلاک چین قرار دارد و معتقد است که باید اشخاص ثالث به داده‌های بانکی دسترسی داشته باشند، جهت ساخت برنامه‌های کاربردی که یک شبکه متصل از موسسات مالی را برای شرکت‌های ثانویه ایجاد می‌کند.
 • فناوری بیمه (Insurtech) که به دنبال استفاده از تکنولوژی برای ساده‌سازی و بهینه‌سازی صنعت بیمه است.
 • فناوری رگولاتوری (Regtech) که به دنبال کمک به شرکت‌های خدمات مالی با قوانین مطابق با صنعت است به‌ ویژه آن‌هایی که مبارزه با پولشویی را پوشش می‌دهند و پروتکل‌های مشتری خود را می‌دانند و با تقلب مبارزه می‌کنند.
 • Unbanked/underbanked خدماتی که به دنبال خدمت به افراد محروم و کم‌درآمد است که توسط بانک‌های سنتی یا شرکت‌های خدمات مالی به طور متداول نادیده گرفته می‌شوند.
 • امنیت سایبری با توجه به گسترش جرایم سایبری و ذخیره‌سازی اطلاعات، امنیت سایبری و تکنولوژی مالی در هم امیخته شده‌اند.


کاربران فین تک

چه کسانی از تکنولوژی مالی استفاده می کنند؟

 •  B2B برای بانک‌ها
 • مشتریان کسب‌وکار
 • B2C برای کسب‌وکارهای کوچک
 • مصرف‌کنندگان

استفاده گسترده از تلفن همراه، امکان استفاده از این تکنولوژی را برای هر چهار دسته تسهیل کرده است. برای مصرف‌کنندگان، مانند بیشتر تکنولوژی‌ها، هر چقدر جوان‌تر باشید احتمال آگاهی شما بیشتر است که می‌توانید با دقت فین تک را درک کنید. درحقیقیت تکنولوژی مبتنی بر مصرف‌کننده، به طور عمده برای هزاران هدف قرار داده شده است. با توجه به اندازه‌های بزرگ و افزایش درآمد درباره توان آن بسیار صحبت شده است.

بیشتر بخوانید:  کریپتوتب افزونه‌ ای برای استخراج بیت‌ کوین

کلام آخر

برخی از دنبال‌کنندگان فین تک بر این باورند که این تمرکز بر روی هدف‌ها، بیشتر مربوط به اندازه بازار است تا توانایی استفاده از آن. تکنولوژی مالی تمایل به ارائه محصولات کمی به مصرف‌کنندگان مسن‌تر دارد، زیرا نمی‌تواند مشکلات آن‌ها را حل کند. در تجارت و پیش از ظهور فین تک، صاحبان کسب‌وکار برای تامین مالی مطمئن جهت راه‌اندازی کسب‌وکار خود، به بانک می‌رفتند و بسیاری از کارها را از طریق مراجعه به شعبه‌های فیزیکی انجام می‌دادند اما در حال حاضر فین تک تلاش می‌کند که مراجعه‌های حضوری را تا حد امکان کم کند و خدمات مالی را بر اساس تکنولوژی‌های جدید تغییر دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا