مراحل گرفتن مدرک آیلتس چیست؟

مراحل گرفتن مدرک آیلتس

معمولا، آینده دانشجویان بین‌المللی به کسب نمره‌ی قابل قبول در آزمون آیلتس (IELTS) بستگی دارد، زیرا بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان برای پذیرش داوطلبان، از آن‌ها مدرک آیلتس درخواست می‌کنند. اگرچه مدرک آیلتس فقط دو سال اعتبار دارد، اما واقعیت این است که با گرفتن این مدرک، مهارت شما در زبان انگلیسی به سطح پیشرفته‌ای می‌رسد و برای شما مزایای زیادی دارد، بخصوص اگر قصد دارید در یک محیط چند فرهنگی کار کنید. در ادامه با مراحل گرفتن مدرک آیلتس آشنا شوید.

صرفنظر از اهداف یا منافع آینده، شاید شما شخصا علاقه‌ داشته باشید که در مورد مراحل گرفتن مدرک آیلتس اطلاعات بیشتری کسب کنید. پس با ما همراه باشید تا با مراحل گرفتن مدرک آیلتس که شامل نحوه‌ی ثبت نام، آمادگی و آشنایی با چهار بخش این آزمون است، آشنا شوید.

مراحل گرفتن مدرک آیلتس از پنح مرحله‌ مهم و اساسی تشکیل می‌شود. این مراحل عبارتند از:

۱. ثبت نام و تصمیم‌گیری در مورد نوع آزمون

کارکنان مراکز آزمون معمولا اطلاعات مربوط به فرآیند ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس را در اختیار شما قرار می‌دهند. شما فقط باید فرم درخواست را پر کنید و دو عکس رنگی با پس زمینه‌ی سفید و کپی گذرنامه یا کارت شناسایی ملی خود را ارائه کنید.

معمولا مراحل گرفتن مدرک آیلتس با پیدا کردن نزدیک‌ترین مرکز آزمون، پر کردن فرم درخواست و ارسال آن از طریق ایمیل یا تحویل حضوری آغاز می‌شود. برای آگاهی از مراکز آزمون آیلتس در سراسر جهان کلیک کنید.

ثبت نام آنلاین از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

در برخی از مراکز می‌توانید از طریق سیستم ثبت نام آنلاین، برای آزمون ثبت نام کنید. اما باید با کارکنان مرکز موردنظر در مورد نحوه‌ پرداخت هزینه‌ی آزمون صحبت کنید.

با در نظر گرفتن مدت زمانی که برای آمادگی آزمون لازم دارید، مناسب‌ترین تاریخ را برای آزمون خود تعیین کنید. در برخی کشورها، مانند بریتانیا آزمون‌های آیلتس دو بار در ماه برگزار می‌شود، در حالی که سایر مراکز در سراسر جهان، آزمون را حتی چهار بار در ماه نیز برگزار می‌کنند.

اگر علاقه‌مند به ثبت نام در یک دانشگاه از یک کشور انگلیسی زبان یا مایل به تحصیل در یک رشته‌ی تحصیلی انگلیسی هستید، آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) برای شما مناسب است.

آزمون آیلتس عمومی (IELTS General Training) ، سطح زبان انگلیسی شما را در زمینه‌های روزمره اندازه‌گیری می‌کند و برای درخواست ویزا جهت مهاجرت و جستجوی کار در یک کشور انگلیسی زبان لازم است.

بیشتر بخوانید: ساختار آزمون آیلتس و سوالات آن‌ چگونه است؟

۲. آماده شدن برای آزمون آیلتس

یکی دیگر از مراحل گرفتن مدرک آیلتس آماده شدن برای آزمون است. برای کسب آمادگی در آزمون آیلتس، روش‌های زیادی از منابع کتابخانه‌ای گرفته تا طیف وسیعی از منابع اینترنتی‌، وجود دارد. می‌توانید در یک موسسه زبان انگلیسی، که شما را برای تمام بخش‌های آزمون آیلتس آماده می‌کند، دوره‌های آمادگی آزمون را بگذرانید یا این‌که هزینه نکنید و خودتان منابع آزمون را بخوانید و تمرین کنید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تفاوت ساختار آزمون IELTS آکادمیک و عمومی

آمادگی آزمون یکی از مراحل دریافت مدرک آیلتس

وب سایت شورای فرهنگی بریتانیا، منابع آزمون را به صورت رایگان در دسترس عموم قرار داده است که کمک می‌کند تا نسبت به سوالات آزمون دید کلی پیدا کنید. برخی از مراکز آزمون مانند شورای فرهنگی بریتانیا، به داوطلبان خود، بیش از ۳۰ ساعت آموزش رایگان نیز ارائه می‌دهند.

اینترنت پر از نمونه سوالات مربوط به بخش نوشتن آیلتس است که شما را با سوالات این بخش آشنایی می‌کند. مهارت‌های خواندن، صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی را تا می‌توانید با دوستان، همکاران یا با کمک اینترنت تمرین کنید.

۳. روز آزمون

اصلا نگران روز آزمون نباشید، زیرا کارکنان مرکز آزمون تلاش می‌کنند که فضای آرام و راحتی را برای شما فراهم آورند و آزمون بین‌المللی را به شکل استاندارد پیاده کنند. مرکز آزمون، اطلاعات مربوط به محل، تاریخ و ساعت آزمون را همراه با برخی از قوانین کلی در اختیار شما قرار می‌دهد.

روز آزمون آیلتس

فقط کارت شناسایی، خودکار ، مداد و یک بطری آب را می‌توانید همراه خود به داخل سالن آزمون ببرید. شرکت‌کنندگان به ترتیب حروف الفبا وارد سالن می‌شوند. برگزارکنندگان از هر داوطلب یک عکس می‌گیرند که پس از آزمون به مدرک آیلتس هر داوطلب الصاق می‌شود.

۴. پاسخگویی به سوالات آزمون

مهمترین مرحله از مراحل گرفتن مدرک آیلتس پاسخگویی به سوالات چهار بخش گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است. روز اول آزمون، شما به سوالات بخش‌های گوش دادن، خواندن و نوشتن پاسخ می‌دهید و سپس برای تعیین سطح در مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی جداگانه در قالب مصاحبه ارزیابی می‌شوید.

نکات مربوط به بخش گوش دادن

بخش گوش دادن حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد (به اضافه‌ی ۱۰ دقیقه برای ورود پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه). ابتدا شما دستورالعمل و نمونه سوال را می‌شنوید. سوالات بخش اول را می‌خوانید، سپس به صدای بخش یک گوش می‌دهید و پاسخ خود را در دفترچه‌ی ‌سوالات انتخاب می‌کنید. برای بخش‌های ۲، ۳ و ۴ نیز به همین روال است. سپس تمام پاسخ‌های خود را به پاسخ‌نامه انتقال می‌دهید.

گوش دادن یکی از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

بخش گوش دادن از چهار سری سوال تشکیل می‌شود:

۱. بخش اول، شما یک مکالمه دو نفره را که در مورد یک موضوع اجتماعی روزمره است، می‌شنوید. شما به درک ایده‌های اصلی، نگرش و اهداف مکالمه در این بخش نیاز دارید.

۲. بخش دوم، شامل گوش دادن به یک مجموعه مونولوگ با موضوعات اجتماعی روزمره است.

۳. در بخش سوم، یک مکالمه‌ی چهار نفره درباره‌ی یک موضوع آموزشی یا تحصیلی صورت می‌گیرد.

۴. در بخش چهارم، شما به یک مونولوگ در مورد موضوع علمی گوش می‌دهید. از شما انتظار می‌رود که در مورد این مونولوگ نظر تخصصی دهید.

در طول این بخش‌ها خوب تمرکز کنید و گوش دهید، زیرا هر فایل صوتی تنها یک بار پخش می‌شود. می‌توانید یادداشت‌های کوتاهی بردارید، و سپس بر اساس آن‌ها پاسخ سوالات را در پاسخنامه وارد کنید.

نکات مربوط به بخش خواندن

دستورالعمل‌های بخش خواندن روشن و آسان است. شما یک ساعت فرصت دارید و باید بخشی از یک مقاله را بخوانید و به سوالاتی که نیاز به پاسخ کوتاه دارند، سوالات چند گزینه‌ای و سوالات تکمیل جمله پاسخ دهید. سعی کنید پاسخ سوالات را مستقیما در پاسخ‌نامه وارد کنید و کمتر از پیش‌نویس استفاده کنید تا با کمبود زمان روبه‌رو نشوید. سوالات این بخش در آزمون آکادمیک با سوالات آزمون عمومی متفاوت است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
برای آمادگی در آزمون آیلتس چه کار باید کرد؟

خواندن از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

۱. بخش خواندن در آزمون آکادمیک

هر سه متن بخش خواندن آزمون اکادمیک از یک متن طولانی انتخاب شده است. متن از کتاب، مجله و روزنامه گرفته می‌شود و اغلب برای یک مخاطب غیر‌متخصص نوشته شده است. این متون درباره‌ی موضوعات آکادمیک مورد علاقه عموم است که معمولا موضوع این متون برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد آشنا هستند. این متن‌ها ممکن است شامل نمودارها، فلوچارت یا تصاویر نیز باشند. در صورتی که در متن‌ها اصطلاحات فنی و تخصصی وجود داشته باشد، یک لغت‌نامه ساده برای این اصطلاحات ارائه می‌شود.

۲. بخش خواندن در آزمون عمومی

قسمت اول حاوی دو یا سه متن نسبتا کوتاه است که هر متن آن از ۶ تا ۸ پاراگراف مرتبط به هم تشکیل شده است. به‌طور‌کلی موضوع متن‌های این بخش مربوط به زندگی روزمره در یک کشور انگلیسی زبان است. قسمت دوم شامل دو متن کوتاه است که بر مسائل مرتبط با شغل مانند تقاضا برای شغل، آموزش و غیره تمرکز دارد. بخش سوم شامل یک متن طولانی و پیچیده در مورد یک موضوع عمومی جذاب است.

نکات مربوط به بخش نوشتن

بخش نوشتن شامل دو قسمت است و حدود یک ساعت طول می‌کشد. سوالات این بخش در آزمون آکادمیک با سوالات آزمون عمومی، تفاوت دارد. مهم‌ترین نکته در بخش نوشتن آزمون آیلتس، خودداری از نوشتن پیش‌نویس یا چرک‌نویس و سپس انتقال آنها به پاسخ‌نامه است. در این صورت، ممکن است زمان کافی برای انتقال متن به پاسخ‌نامه پیدا نکرده و نمره خود را از دست دهید.

نوشتن از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

۱. بخش نوشتن در آزمون آکادمیک

در قسمت اول، یک نمودار، جدول، نقشه یا طرح هندسی ارائه می‌شود و از شما می‌خواهند که اطلاعات مربوط به آن نمودار، جدول، طرح یا نقشه را خلاصه کرده یا توضیح دهید. ممکن است لازم باشد بعضی از داده‌ها و نیز مراحل یک فرآیند مشخص را توصیف کنید. در برخی موارد، نیز ممکن است از شما بخواهند درباره نحوه کار کردن جسمی یا در مورد کیفیت یک شی یا چگونگی یک رویداد خاص توضیح دهید.

در قسمت دوم باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. مسائل مطرح شده در این بخش از موضوعات  جذاب عمومی هستند و به شکلی طراحی شده‌اند که به راحتی توسط داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در خارج از کشور و یا داوطلبان کار در زمینه‌های تخصصی مانند پزشکی، پرستاری، حقوق و یا حسابداری قابل درک باشد. پاسخ این قسمت از آزمون آکادمیک باید به شکل نیمه‌رسمی و بی‌طرف نوشته شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب ها برای آمادگی آزمون آیلتس کدام کتاب‌ ها هستند؟

۲. بخش نوشتن در آزمون عمومی

در قسمت اول، مسئله‌ای از زندگی واقعی را توصیف می‌کنند و از شما می‌خواهند نامه‌ای برای درخواست اطلاعات یا توضیح مسئله بنویسید. شما باید نامه را در قالب شخصی یا نیمه‌رسمی بنویسید. در قسمت دوم باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. این مقاله کمی آسان‌تر از قسمت دوم بخش نوشتن آزمون آکادمیک است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
آمادگی برای تافل در یک ماه با وبسایت مگوش (قسمت اول)

در پایان بهتر است برای بازبینی نوشته‌های خود چند دقیقه وقت بگذارید و اشتباهات احتمالی، از جمله غلط‌های املایی خود را اصلاح کنید.

نکات مربوط به بخش صحبت کردن

در اتاق مصاحبه معمولا داوطلب و ممتحن وجود دارند. این بخش از آیلتس شبیه یک آزمون شفاهی در دانشگاه است. اما استرس نداشته باشید زیرا مصاحبه‌کننده معمولا دوستانه و آرام با شما بحث و گفتگو می‌کنند.

صحبت کردن یکی از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

آزمون صحبت کردن ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و به سه قسمت تقسیم می‌شود:

۱. قسمت اول معرفی است حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد، که طی آن مصاحبه‌گر خود را معرفی می‌کند و از شما نیز می‌خواهد خودتان را معرفی کنید. او از شما در مورد موضوعات عمومی مانند: محل زندگی، خانواده، کار، تحصیلات و علایق شخصی سوال خواهد کرد. هدف از این کار افزایش احساس راحتی و کاهش استرس داوطلب است.

۲. قسمت دوم بیش از ۳ تا ۴ دقیقه طول نمی‌کشد. شما یک کارت حاوی موضوع دریافت خواهید کرد و مصاحبگر از شما می‌خواهد در مورد این موضوع خاص صحبت کنید. شما یک دقیقه برای آماده‌سازی فرصت دارید و باید نکات کلیدی را به بحث خود اضافه کنید. نهایتا شما برای ۱ تا ۲ دقیقه صحبت می‌کنید.

۳. قسمت آخر آزمون صحبت کردن، یک بحث ۴ تا ۵ دقیقه‌ای است. مصاحبه‌گر از شما می‌خواهد جزئیات بیشتری را در مورد موضوع موردنظر ارائه دهید. شما درباره‌ی مسائل و ایده‌های انتزاعی بحث می‌کنید. توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید به جزئیات بپردازد و پاسخ‌های دقیق و مرتبط به سوالات را بیان کنید و از دادن پاسخ کوتاه جلوگیری کنید.

مصاحبه‌گر تمام صحبت‌های شما را ضبط می‌کند و نمونه‌ای از آن برای بازبینی به مرکز آیلتس ارسال می‌شود.

۵. مراحل گرفتن مدرک آیلتس: نتایج

مراحل گرفتن مدرک آیلتس با کسب نمره عالی در آزمون پایان می‌یابد. معمولا نمرات نهایی خود را ۱۳ روز پس از آزمون و از طریق پست یا به صوت حضوری دریافت می‌کنید.

پس از آزمون، متوجه می‌شوید که آزمون آیلتس، اصلا آزمون پر استرسی نیست. طی کردن مراحل گرفتن مدرک آیلتس و دریافت آن باعث افزایش اعتماد به نفس شما برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارجی می‌شود و داشتن مهارت زبان انگلیسی در طول تحصیل نیز به شما کمک می‌کند.

در این مطلب هر آنچه باید در مورد آزمون آیلتس بدانید در اختیارتان قرار داد. اگر مایل به شرکت و پرداخت هزینه آزمون آیلتس هستید، نیک پرداخت در خدمت شما است.

6 comments on “مراحل گرفتن مدرک آیلتس چیست؟

  1. خیلی هیجان زده ام که برای این آزمون آماده شم خیلی جذاب و عالیه و خیلی کمک کنندست برای زندگی و ارتباط گرفتن تو دنیای بزرگ امروز..

    1. سلام،
      ما از هزینه آزمون اطلاعتی نداریم،
      هزینه آزمون توسط سایت های که آزمون برگزار می کنند منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *