کسب و کار

استفاده از شبکه های اجتماعی برای نوجونان مزایایی هم دارد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهند که شبکه های اجتماعی مزایایی برای نوجوانان دارند. مرکز تحقیقاتی Pew که تاکنون بر استفاده‌ی نوجوانان از شبکه‌ های اجتماعی و تلفن‌های همراه هوشمند نگاهی داشته است، در طی نظرسنجی‌های جدید خود تعدادی از تاثیرات مثبت شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان را به اشتراک می‌گذارد.

در حالیکه این کاربران جوان شبکه‌های اجتماعی به وجوه منفی آن مثل غرق‌شدن در درگیری‌ها، فشار برای انتشار محتوایی برای گرفتن لایک و نظر یا برای ساختن وجهه‌ای خوب میان دیگران اشاره می‌کنند، تعداد بیشتری از نوجوانان از فواید مشارکت در شبکه‌های اجتماعی اطلاع داده‌اند.

این مرکز ۷۴۳ نوجوان بین سنین ۱۳ تا ۱۷ سال را از ۷ مارس تا ۱۰ آوریل امسال مورد بررسی قرار داده‌ است. بیشتر از ۸۰ درصد نوجوانان مورد بررسی گفته‌اند که شبکه های اجتماعی به آن ها کمک می‌کند تا بیشتر احساس در تماس بودن با دوستانشان کنند.  بیشتر از دو سوم آن‌ها گفته‌اند که شبکه های اجتماعی باعث می‌شوند تا با گروه‌های متنوعی از مردم در ارتباط باشند و این شبکه‌ها باعث می شوند احساس کنند که سیستم حمایتی در زمان‌های بحرانی زندگی خود دارند.

همچنین ۶۶ درصد اعلام کرده‌اند که شبکه‌ های اجتماعی به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا از حوادث و دغدغه‌هایی که برای آن‌ها مهم است حمایت کنند. ۶۸ درصد از این نوجوانان گفته‌اند که شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند که در جامعه احساس مقبولیت کنند.

شبکه های اجتماعی و نوجوانان

هنگامی که از آن‌ها خواسته شد میان گزینه‌های «مشمول شدن» یا «محروم شدن»، «ناامن» یا «مطمئن»، «جعلین» یا «معتبر»، «خجالتی» یا «برونگرا» انتخاب کنند، بیشتر نوجوانان گزینه های مثبت را انتخاب کرده‌اند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
چگونه زمان خود را برای فریلنسر شدن بهینه سازی کنیم؟

به هرحال در کنار فوایدی که شبکه های اجتماعی ارائه می‌دهند، بیشتر نوجوانان مورد تحقیق مخالف این بودند که در این بسترها می‌توانند اطلاعات قابل اطمینانی پیدا کنند. تنها ۳۷ درصد گفته‌اند که شبکه‌ های اجتماعی منابع مناسبی برای پیدا کردن اطلاعات قابل اعتماد هستند. و تنها ۷ درصد اعلام کرده‌اند که این منابع در این زمینه به آن‌ها کمک بسیاری کرده است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش استفاده از استوری‌ اینستاگرام برای کسب‌ و‌ کار تجارت الکترونیک

فیس بوک در سال گذشته نگاهی بر تاثیرات مثبت و منفی شبکه‌های اجتماعی انداخت. نتیجه این بررسی‌ها نشان می‌داد زمانی که افراد از شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده می‌کنند، در مقابل اینکه تنها به صورت منفعلانه محتوایی را بخوانند، فایده‌ی بیشتری از شبکه های اجتماعی به دست می‌آورند.

گزارش‌هایی که از این گروه نوجوانان نیز به دست آمده به نظر می‌رسد که حداقل تا قسمتی با این یافته‌ها مطابقت داشته باشد. البته استفاده از شبکه‌های اجتماعی مضراتی نیز دارد. گروه‌های حامی والدین و کودک اظهار کرده‌اند نگرانی‌هایی در رابطه با چگونگی تاثیرات این شبکه‌ها بر رشد کودکان دارند. اما به هرشکل خوب است بدانیم پدیده‌ای که اینگونه فراگیر و تبدیل به عادت روزمره ی زندگی همه ما شده است، لزوما اتفاق زیان‌باری نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا