خبر

بانک مرکزی در مهار نرخ ارز موفق بوده است؟

با کاهش نرخ ارز و تغییر سیاست‌های بانک مرکزی به نظر می‌رسد که این بانک در جهت مهار نرخ ارز گام‌هایی مانند بازگشت نرخ سود بین بانکی به روزهای قبل از کرونا را برداشته است. اما باید دید این گام‌ها تا چه حد موفق عمل کرده‌اند.

به گزارش نیک پرداخت، یوسف کاووسی مدیرکل ارزی سابق بانک مرکزی علت کاهش نرخ دلار طی روزهای گذشته را سیاست های بانک مرکزی می داند که سعی کرده تا رشد پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند و همچنین نرخ سود سپرده قانونی بانک ها را به حالت قبل از کرونا بازگرداند.

مهار نرخ ارز با تغییر سیاست بانک مرکزی

کاووسی اعتقاد دارد زمانی که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، بانک مرکزی تصمیم گرفت شرایطی را فراهم کند تا بانک‌ها بتوانند به مشاغل و افراد آسیب دیده از کرونا تسهیلات با سود کم پرداخت کنند. این روش بعد از اینکه نسبت سپرده قانونی بانک‌ها را کاهش دادند در دستور کار قرار گرفت تا پول در گردش افزایش یابد و تا بانک ها بتوانند از این طریق به افراد آسیب دیده از کرونا تسهیلات پرداخت کنند.

نتیجه منفی نرخ سود بانکی روی تورم

وی توضیح داد: در حال حاضر با با گذشت ۶ ماه از سال، مشخص شده است که نتیجه این اقدام تاثیر منفی روی بازار داشته زیرا سبب افزایش افسارگسیخته تورم در کشور شده است. بانک مرکزی با تغییر سیاست خود، سپرده قانونی و نرخ سود بین بانکی را به ایام قبل از کرونا بازگردانده است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
آیا پرداخت سود بانکی در ایران منشا تورم است؟

بیشتر بخوانید: راه‌ اندازی قرارداد سپرده اتریوم ۲ در روزهای آینده

وی افزود: در گذشته اگر بانکی برای ارائه تسهیلات با کمبود نقدینگی مواجه می‌شد می‌توانست در بازار بین بانکی با دریافت تسهیلات با سود ۱۰ درصد مشکل خود برطرف کند، اما در حال حاضر نرخ این سود  تا ۲۰ درصد در بازار بین بانکی افزایش یافته است و تامین نقدینگی توسط بانک‌ها در بازار بین بانکی با این نرخ مقرون به صرفه نیست.

دلایل کاهش و مهار نرخ ارز

مدیرکل ارزی سابق بانک مرکزی اظهار داشت: این موضوع سبب می‌شود تا پایه پولی که قدرت خلق نقدینگی آن ۸ برابر شده بود ضعیف شود و رشد نقدینگی در مسیر نزولی قرار بگیرد. کاهش نقدینگی باعث کاهش تورم می‌شود و به دنبال کاهش تورم، از میزان تقاضا برای دلار کاسته می‌شود که این موضوع یکی از عوامل کاهش نرخ ارز است.

وی بیان کرد: بانک مرکزی توانسته با بازارسازی نرخ درهم در بازار حواله را کاهش دهد، این موضوع هم متاثر از بازگشت ارز حاصل از صادرات و بازارگردانی بانک مرکزی در بازار هرات، سلیمانیه و اندکی هم استانبول بوده است؛کاهش نرخ حواله درهم سبب اُفت قیمت دلار در بازار می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا