خبر

نرخ آزمون آیلتس به بیش از 6 میلیون تومان رسید

نرخ آزمون آیلتس مبلغ 6 میلیون و 150 هزار تومان اعلام شد. بنا به گفته سخنگوی سازمان سنجش، مراکز برگزار کننده آزمون‌های بین المللی وظیفه تعیین هزینه ثبت نام را بر عهده دارند.

سازمان سنجش تنها مرجع صادر کننده مجوز برگزاری آزمون

به گزارش نیک پرداخت، سازمان سنجش تنها مرجع صادرکننده مجوز فعالیت جهت برگزاری آزمون های بین المللی در ایران است و فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده اند فاقد اعتبار و غیرقانونی است.

بر اساس بخشنامه پنجم آبان ماه، سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان نهاد ناظر برگزاری آزمون‌های بین‌المللی، نرخ جدید ثبت‌نام آزمون آیلتس را به مبلغ ۶ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۴۰ تومان محاسبه و به مراکز برگزاری آزمون ابلاغ کرده است.

نرخ آزمون آیلتس با افزایش ناگهانی همراه بود

بر اساس این گزارش طبق مصوبات سازمان سنجش هزینه آزمون آیلتس هر چند وقت یکبار افزایشی می شد که آخرین افزایش آن 14 مرداد 99 بود که از مبلغ 3 میلیون و 50 هزار تومان به یکباره به 4 میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافت.

حال از مرداد امسال طی دو ماه و نیم که از ابلاغ افزایش این آزمون می گذرد، اعلام جدید سازمان سنجش با افزایش یک و نیم میلیونی متقاضیان این آزمون را بهت زده کرده و مشخص نیست این افزایش قیمتها تا پایان سال به کجا برسد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
بسته سیاستی بازگشت ارزهای صادراتی تشریح شد

جالب است بدانید که این رقم در سال 1390 به مبلغ 700 هزار تومان بوده است و اکنون با توجه به اینکه ارز دولتی به این آزمون اختصاص داده نمی شود، قیمت آن به این مبلغ رسیده است. به این هزینه ها هزینه پست کارنامه را نیز اضافه کنید تا ببینید که رقم چشمگیری می شود. حال اگر فردی در آزمون رد شود، مجبور است که دوباره این هزینه را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید: قانون گذاری ارز دیجیتال در آسیا؛ از آغوش باز تا تحریم سخت‌گیرانه

عودت مابه التفاوت وجه در صورت کاهش یا افزایش نرخ ارز

وجه واریزی از سوی داوطلبان برای ثبت‌نام در آزمون آیلتس، به صورت علی الحساب بوده و این بدان معناست که چنانچه قبل از برگزاری آزمون تغییر قابل اعتنایی (افزایش یا کاهش) در نرخ ارز از سوی بانک مرکزی و سایر شاخص‌های اقتصادی اعلام شود، مابه التفاوت نرخ قطعی ثبت‌نام از داوطلبان اخذ و یا به آنان عودت داده خواهد.

واکنش داوطلبان شرکت کننده

تعداد زیادی از داوطلبان ثبت‌نام‌کننده در این آزمون انتقاداتی را نسبت به این نرخ اعلام کردند.

در این زمینه فاطمه زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش گفت: آزمون‌هایی مانند آیلتس بین‌المللی هستند و هزینه ثبت‌نام توسط این مراکز تعیین می‌شود. با توجه به نرخ دلار، این هزینه‌ها نوسان دارد که برای آزمون آیلتس امسال نرخ ۲۵۰ دلار در نظر گرفته و مصوب شد.

منبع: برات نیوز

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا