خبر

فعالان بورس پیشنهاد بهبود بازار سرمایه را مطرح کردند

این روزها بازار با مکانیسم خاصی همراه است که باید طبق همین مکانیسم در حرکت باشد، هر چه قوانین جدید به بازار وارد شود شاهد تاثیر منفی آن در بازار و خروج بازار از حالت تعادل خواهیم بود.در همین راستا فعالان بازار سرمایه پیشنهاد خود را برای بهبود بازار سرمایه به مجلس و سازمان بورس ارائه داده‌اند.

به گزارش نیک پرداخت جلال روحی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می‌گوید: بازار دیروز در حالی معاملات خود را آغاز کرد که تا حدودی فعالین بازار درگیر برخی از مسایل مانند اعلام خبر تحریم بانک‌ها و افزایش قیمت دلار بودند که این مسایل از ابتدا همیشه بر روند معاملات بازار تاثیرگذار بوده است. در ابتدا بازار، معاملات خود را منفی آغاز کرد و در محدوده بالای ۶ هزار واحد منفی شد اما بعد از انجام بخشی از معاملات بازار و پیش روی به سوی تعادل، سمت تقاضا قوی‌تر و نقدینگی وارد بازار شد.

ارزش معاملاتی که نصف شد

روحی به ارزش معاملات در بازار اشاره کرد و گفت: اکنون ارزش معاملات در بازار در مقایسه با دو ماه گذشته نصف شده است، میزان معاملات بازار در اوج شکوفایی به صورت روزانه ۲۰ هزار میلیارد تومان بود در حالی که اکنون این عدد به حدود ۱۰ هزار میلیادر تومان رسیده است. شاخص بورس بعد از ورود به سقف خود که عدد دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد بود وارد روند اصلاحی شد و تا کانال یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحد کاهش یافت. این کانال حمایت خوبی برای روند معاملات بازار بود، در آن ناحیه فشار فروشی در بازار ایجاد نشد و شاخص بورس با ریزش و از دست دادن سطح حمایتی همراه نبود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
2.8 برابر شدن ارزش ETF دارا یکم

شاخص هم وزن در نقطه حمایتی خوبی قرار دارد

وی افزود: شاخص هم‌وزن در وضعیت فعلی در نقطه حمایتی خوبی قرار دارد و اکثر شرکت‌ها از نظر قیمتی و حجم معاملات در این نقطه قابل توجه هستند و مورد اقبال بازار قرار گرفته‌اند. امروز از مجموع ۶۴۳ نمادی که در بازار مورد معامله قرار گرفت، ۲۳۶ سهم به ارزش سه هزار میلیارد تومان دارای صف خرید بودند که بالغ بر ۳۷ درصد تعداد کل نماد را شامل می‌شدند. از طرف دیگر شاهد صف فروش ۱۶۹ سهم به ارزش سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان معادل ۲۷ درصد نمادهای مورد معامله دیروز بودند.

حرکت به سمت سهام کوچک

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که سهام کوچک و متوسط بازار به تعادل نرسند بازار همچنان ترس از معاملات دارد اما زمانی که وضعیت سهام شرکت‌ها در بازار مشخص شود سهامداران اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار خواهند کرد و اقبال بازار به سمت سهام کوچک و متوسط خواهد رفت.

روحی با تاکید بر اینکه نکته مهمی که این روزها در بازار شاهد هستیم رشد شاخص هم‌وزن در کنار شاخص کل است که این موضوع جزو موارد مثبت در بازار تلقی می شود، گفت: دیروز رشد شاخص هم‌وزن بیش از شاخص کل بوده که این موضوع نشان‌دهنده اقبال بازار به سمت سهام کوچک است و به همین  دلیل در بازار امروز تعداد سهم‌هایی که صف فروش بودند نسبت به روزهای گذشته کاهش پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: کشف مظنونین هک کوکوین و بازپس‌گیری ۲۰۴ میلیون دلار ارز دیجیتال

پیشنهاد بهبود بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه فعالان بازار سرمایه پیشنهاد خود را برای بهبود بازار سرمایه به مجلس و سازمان بورس ارائه داده اند، گفت: بحث کنونی این است که بازار با مکانیسم خاصی همراه است که باید طبق همین مکانیسم در حرکت باشد، هر چه قوانین خلق الساعه‌ای به بازار وارد شود شاهد تاثیر منفی آن در بازار خواهیم داد که این امر باعث خروج بازار از حالت تعادل می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تعداد کارت‌های بانکی دارای تراکنش در شبکه پرداخت اعلام شد

وی با تاکید بر اینکه افرادی که وارد بورس می‌شوند بازار را بر مبنای یک استراتژی و شرایط حال بررسی و اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار می‌کنند، افزود: هر گونه تصمیم‌گیری افراد برای سرمایه‌گذاری در بازار بر روند معاملات تاثیرگذار خواهد بود و باعث ورود شوک به این بازار می‌شود.

روحی گفت: باتوجه به اینکه قیمت دلار بر روی قیمت حدود ۳۰ هزار تومان تثبیت شده است برخی از شرکت‌ها مانند پتروشیمی و فلزی که صادرات محور هستند و با صادرات خوبی هم همراه هستند منفی معامله شدند و بازار با ترس به آنها نگاه می‌کند. این موضوع نشان‌دهنده آن است که بازار هنوز به بلوغ کامل نرسیده است و بازار بیشتر به سمت سهم‌هایی می رود که اصلاح خوب قیمتی و زمانی داشته‌اند.

منبع: ایرنا

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا