دورکاریکسب و کار

روش هایی برای پیشگیری از فرسودگی شغلی- قسمت دوم

یکی از مشکلاتی که اغلب کارمندان و حتی فریلنسرها با آن روبه‌رو هستند، فرسودگی شغلی است. اگر انگیزه و توان کافی برای کار کردن ندارید نشان می‌دهد که دچار فرسودگی شغلی شده‌اید. در قسمت اول این مقاله، ۴ روش را که به پیشگیری فرسودگی شغلی کمک می‌کند معرفی کردیم، در قسمت دوم این مقاله از نیک پرداخت می‌توانید روش‌های دیگر پیشگیری فرسودگی شغلی را مطالعه کنید.

۵. مرخصی بگیرید

اگر از کار خسته هستید، ممکن است زمان استراحت رسیده باشد. در تعدادی از کارآفرینان مورد علاقه‌ام دیدم که گفتند بعد از این که پروژه‌های بزرگ را راه‌اندازی کردند می‌خواهند به تعطیلات بروند و من نمی‌توانم آن‌ها را سرزنش کنم آن‌ها این حق را دارند.

پیشگیری فرسودگی شغلی - مرخصی

بهترین روش برای این که عادتان را کنار بگذارید، این است که زنگ تفریح داشته باشید تا بتوانید به کار با یک دورنمای جدید و طرز فکری روشن برگردید.

به تعطیلات بروید یا حداقل یک روز در هفته را برای خودتان خالی کنید، که بتوانید خوشگذرانی کنید. برای آخر هفته به بیرون از شهر بروید، به سفری بروید که در ارتباط با طراحی کنفرانس باشد یا برنامه‌ریزی داشته باشید یک روز را با کسانی که دوست دارید سپری کنید.

۶. محدودیت‌هایی را ایجاد کنید

برای پیشگیری فرسودگی شغلی بهترین راه این است که با کار فریلنسینگ خود، به عنوان یک تجارت واقعی رفتار کنید. به عبارت دیگر برای خود ساعت کاری مشخص کنید. شما آزاد هستید در هر جایی که دوست دارید و مایلید کارتان را انجام دهید اما اگر تمام طول هفته، هر روز و در هر مکانی به کار مشغول باشید، به سرعت خسته و فرسوده می‌شوید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
راه های افزایش فالوور اینستاگرام - قسمت پنجم

پیشگیری فرسودگی شغلی - ایجاد محدودیت

زمان و روزهایی را مشخص کنید که برنامه‌ریزی کردید تا کارهای خودتان را انجام دهید. اگر زمان شما برای این که یک پروژه را انجام دهید خیلی محدود است، کارهایتان را اولویت‌بندی کنید تا بتوانید آن‌ها را سر وقت تحویل بدهید. اما اگر محدودیت زمانی ندارید، کارتان را تمام کنید و از یک روز بدون استرس لذت ببرید.

۷. به خودتان شک نکنید

بسیاری از فریلنسرها (به طور کلی مردم) از مشکل عدم اعتماد به‌ نفس رنج می‌برند. طبیعی است زمانی که فریلنسرهای تازه کار یا هر شخص دیگری شروع می‌کنند تا در یک زمینه کاری جدید کار و فعالیت داشته باشند، به توانایی‌ها و تجربه‌های خودشان شک کنند.

پیشگیری فرسودگی شغلی - اعتماد به نفس

همه ما از آسیب‌پذیر بودن در بعضی از راه‌ها می‌ترسیم ترس از شکست، عدم پذیرش، و یا چیزهای دیگری که ممکن است به آن فکر کنید. هیچ‌کس دوست ندارد ضعیف به نظر برسد. حقیقت این هست که همه ما انسانیم.

به‌جای این که تمرکز کنید که اشتباهات خودتان را بپوشانید یا این که خودتان را از دیگران پنهان کنید، چه می‌شود اگر به اشتباهاتتان کمی توجه نشان دهید؟ اشتباه کنید، از آنها درس بگیرید، نترسید از این که بخواهید تجربیات خودتان را با دیگران در میان بگذارید. ممکن است دیگران از تجربیات شما سود ببرند. به‌صورت همزمان، دیگران می‌توانند در سطح انسانی با شما ارتباط برقرار کنند.

پیشگیری فرسودگی شغلی - برنامه ریزی

مطمئن باشید که اگر ترس‌هایتان را کنار بگذارید و از نقطه تمرکزتان یک قدم جلوتر بروید، نتایج خوبی به‌دست می‌آورید.
اگر در حال مبارزه با فرسودگی فریلنسینگ هستید، می‌توانید در همین لحظه این کار را کنار بگذارید، یک دفترچه یادداشت بردارید و چیزی را روی آن بنویسید یا ویرایشگر متن مورد علاقه‌تان را بازکنید و کارهای زیر را انجام بدهید:

  • دقیقاً بنویسید روی چه پروژه‌هایی کار می‌کنید؟چه چیزی باعث می‌شود نتوانید آن‌ها را تمام کنید.
بیشتر بخوانید:چگونه زمان خود را برای فریلنسر شدن بهینه سازی کنیم؟
  • این لیست را از مهم‌ترین تا کم‌اهمیت‌ترین اولویت‌بندی کنید.
  • پروژه و کارها را به صورت کوچک تقسیم‌بندی کنید، البته بیشتر کارهایی که قابل‌دستیابی هستند.
برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
انتخاب ساختار قانونی برای کسب و کار - قسمت اول

با توجه به این موارد، به راحتی می‌توانید به دنبال برنامه‌هایتان باشید و دلیلی وجود ندارد که نتوانید پیشرفت کنید.

اطلاع دارم که چقدر برای شما سخت می‌شود اگر انگیزه نداشته باشید یا احساس کنید که فرسوده شده‌اید، بنابراین به دنبال شروع کارهای کوچک‌تر باشید. بعدازاینکه ۵ دقیقه گذشت، شما در مرکز کارخواهید بود و به سمت پیشرفت حرکت خواهید کرد. همراه با پیشرفت‌های رضایت‌بخش انگیزه هم به‌دست می‌آید. این انگیزه خود راهی برای پیشگیری فرسودگی شغلی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا