کسب و کار

۱۰ روش استفاده از استوری‌ اینستاگرام برای کسب‌ و‌ کار تجارت الکترونیک

امروزه شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام، تأثیرات مثبتی را روی فروش آنلاین و کسب‌وکار الکترونیک گذاشته‌اند. خیلی از صاحبان این کسب‌ و کارها، از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که در این بین، استوری‌های اینستاگرام برای رشد فروش آنلاین هم مؤثر هستند. در این مطلب از سایت نیک پرداخت روش‌هایی را برای استفاده از استوری‌ اینستاگرام در کسب‌وکار تجارت الکترونیک، آورده‌ایم.

استوری اینستاگرام برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ در دسترس قرار گرفت و در زمانی کوتاه بسیار محبوب شد. این امکان برای تجارت الکترونیک بسیار ارزشمند است، چون در بالای صفحه کاربر ظاهر می‌شود که پتانسیل بالایی برای بازدید صفحه فراهم می‌کند.

استفاده از استوری‌ اینستاگرام، یک راه بسیار عالی برای مشارکت با مشتریان موجود و بالقوه است. با کمی تحقیقات و تفکر جانبی، متوجه می‌شوید که استوری‌های اینستاگرام می‌توانند بازار فروش شما را به سرعت گسترش دهند. ضمن این که قابلیت دیده شدن را به برند شما اضافه می‌کند.

چه تعداد از مردم از اینستاگرام استفاده می‌کنند؟

اینستاگرام ۶۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد، درحالی‌که اسنپ چت در مقابل آن ۱۰۰ میلیون کاربر جذب کرده است. با این حال پتانسیل تجارت با هر دو پلتفرم گسترده است. با نمایش و ارائه شرکت‌تان به شیوه‌ای جذاب، سهم خود را از بین ۶۰۰ میلیون کاربر اینستاگرام به‌دست آورید.

ما قصد داریم راه‌هایی را که کسب‌‌وکارها از استوری‌ اینستاگرام برای ترویج برند خود استفاده کرده‌اند، بررسی کنیم.

مخاطبان اینستاگرام چه کسانی هستند؟

در حال حاضر افراد بسیاری مخاطب اینستاگرام هستند، کودکی که طرز استفاده از تلفن همراه هوشمند را یاد گرفته است تا افراد میانسال یا حتی کهنسالی که از تکنولوژی جا نمانده‌اند. بنابراین مشخص است که این پلتفرم مخصوص قشر خاصی از جامعه نیست و رای همه‌ نسل‌ها محبوب است. به این ترتیب اینستاگرام یک پلتفرم ایده آل برای کسب‌وکارها و تبلیغ نام تجاری است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش که موجب رشد تجارت الکترونیک شما می‌شوند

استوری اینستاگرم چیست؟

کمتر کسی است که با اینستاگرام و استوری آن آشنا نباشد. همان طور که می‌دانید استوری‌ اینستاگرام یک پست ۱۰ ثانیه‌ای است که پس از ۲۴ ساعت از زمان انتشار، غیر فعال می‌شود. به عبارت دیگر، این پست مجموعه موقتی از عکس‌ها و یا ویدیوهایی است که پس از یک روز از پلتفرم حذف می‌شوند.

استوری اینستاگرام چیست

با استفاده از ویژگی‌های استوری اینستاگرام می‌توانید متن، doodleها و ایموجی‌ها را به صورت دیجیتالی روی تصاویر اضافه کنید. استوری‌ اینستاگرام در قسمت بالای فید اینستاگرام ظاهر می‌شود و آن‌ را به مکانی عالی برای تعامل با کاربر تبدیل می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
چطور یک مهمانپذیر موفق راه اندازی کنیم؟

راه‌های استفاده از استوری اینستاگرام برای توسعه تجارت الکترونیک

سوال اینجاست که چطور از استوری‌ اینستاگرام برای کسب‌‌وکار تجارت الکترونیک خود استفاده کنیم؟ راه‌های زیادی وجود دارد که استوری‌ اینستاگرام برای کسب‌وکار تجارت الکترونیک مؤثر واقع شود. در ادامه مقاله با برخی از آن‌ها آشنا می‌شوید تا به افزایش فروش خود کمک بزرگی کرده باشید.

۱. با ایجاد محتوای خوب، تصویر مثبت از برند خود ایجادکنید

خطر سرویسی مانند استوری Instagram این است که موقتی بودن آن احتمالا سبب تولید محتوای کم کیفیت می‌شود. فقط به این دلیل که شما می‌توانید محتوای یک روزه تولید کنید، به این معنی نیست که شما باید همیشه استوری بگذارید.

حس مثبت استوری اینستاگرام

به یاد داشته باشید که شما با ایجاد یک پنجره، نام تجاری خود را به جهان معرفی می‌کنید. در مورد محتوای خود به خوبی فکر کنید و مطمئن شوید که از شرکت خود یک تصویر مثبت ارائه می‌دهید.

۲. همواره ترس از دست دادن مخاطب را داشته باشید

استوری یک روزه اینستاگرام همان چیزی است که امکان از دست دادن مخاطب را افزایش می‌دهد، بنابراین به همان میزان ترس از دست دادن مخاطب را نیز جدی بگیرید. جنبه «ماندگاری کوتاه‌مدت» این سرویس، می‌تواند به طور کامل با ارائه پیشنهادهای خاص، پست‌های مهمان و بسیاری از روش‌های هوشمندانه دیگر برای حضار شگفت‌آور باشد.

استوری اینستاگرام

ماهیت حساسیت زمانی استوری اینستاگرام، یک حس فوریت ایجاد می‌کند. بنابراین جذاب کردن استوری شما مهم است. از شکل موقتی آن استفاده کنید تا مخاطبان شما احساس کنند که شما فرصتی برای دیدن چیزی که دیگران از دست می‌دهند را ایجاد کرده‌اید.

به صورت زیرکانه به آن‌ها یک بینش دهید که چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید. یک Call To Action (دعوت از مخاطب برای انجام یک کار مثلا کلیک کردن) اضافه کنید. هرچه استوری‌های بیشتری ارسال شود، احتمال بیشتری وجود دارد که شما در بالاترین قسمت فید مخاطبین خود ظاهر شوید، بنابراین پست گذاشتن منظم هم مهم است.

برای حداکثرسازی اثربخشی، کمپین کوچک شما باید توجه مخاطب را به خود جلب کند و با یک (CTA) دنبال شود. ویژگی «swipe Up» استوری اینستاگرام، به فرد پست کننده اجازه می‌دهد که به مخاطبانش لینک مستقیم ارسال کند که پیاده‌سازی Call To Action را ساده و مؤثر می‌سازد.

۳. پیشنهاد ویژه ارائه دهید

استوری‌های اینستاگرام برای تجارت‌های الکترونیک، یک پلتفرم کامل جهت آگهی کردن پیشنهادهای ویژه حساس به زمان است. زمان در حال گذر است، پس از این ویژگی به نفع خود استفاده کنید.

تخفیف‌های روزانه، هفتگی یا ماهانه را که منحصر به مخاطبان استوری اینستاگرام شما است امتحان کنید. پیشنهاد می‌کنیم کاربران، تخفیف‌های محصولات شما را با استفاده از «swiping up» مشاهده کنند یا آن‌ها را به یک صفحه اختصاصی راهنمایی کنید.

این موارد ساده می‌تواند باعث افزایش چشمگیر مشارکت و تعامل مشتری با شرکت شما شود. مشارکت مستقیم باعث تشدید این احساس در مشتری خواهد شد که او بخشی از نام تجاری شماست و این احساس را در مشتریان ایجاد می‌کنید که آن‌ها هم در موفقیت شما سهیم هستند.

بیشتر بخوانید: انتخاب و خرید دامنه مناسب را چگونه انجام دهیم؟

۴. به طور مداوم ارزش ایجاد کنید

پیشنهادهای ویژه باید چیز ارزشمندی را ارائه دهند. تخفیف ناچیز محصول، مخاطبان را در بلند مدت جذب نمی‌کند. همچنین پیشنهادهای کم ارزش در ادامه منجر به عبور کاربران و نادیده گرفتن داستان‌های شما می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
افزایش فروش به کمک تبلیغ در google adwords (قسمت اول)

این بدان معنا نیست که شما فقط برای این که در معرض دید باشید، باید خودتان را ثروتمند نشان دهید. لازم نیست که پول اضافی خرج کنید.


خارج از چهارچوب اندیشیدن، بهترین سلاح بازاریاب است!


۵. اسرار‌ آمیز باشید

در طول سی سال گذشته کمپین‌های بازاریابی با شناخت دقیق مشتری بسیار پیشرفت داشتند. به عنوان مثال دو نمونه کمپین تبلیغاتی را به شما معرفی می‌کنیم.

First Direct یک بانک انگلیسی است که در سال ۱۹۸۹ راه‌اندازی شد. نخستین تبلیغات این شرکت با به هم زدن پخش تبلیغات معروف از سایر برندها، جو تبلیغاتی را ربود. تا به‌ حال هیچ‌کس اسم کتاب اول را نشنیده بود و تبلیغ، هیچ توضیحی در مورد آن‌چه آن‌ها انجام می‌دادند ارائه نکرد. آن‌ها کلمه «بانک» را در کل تبلیغات ذکر نکردند، اما این یک اشتباه نبود. آن‌ها حس کنجکاوی تماشاگران را تحریک کردند، همه می‌خواستند بیشتر بدانند. نتیجه تحریک حس کنجکاوی، به یاد ماندن برند و نام این بانک بود.

اسرارآمیز بود استوری اینستاگرام

Orange یک اپراتور تلفن همراه است که در سال ۱۹۹۳ در بریتانیا راه اندازی شد. آن‌ها برند خود را با یک کمپین بیلبوردی در سراسر کشور، بدون هیچ توضیحی در رابطه با کار خود و بدون ارائه هرگونه اطلاعات درباره خدمات خود، راه‌اندازی کردند. بیلبوردهای آن‌ها شامل یک تک کلمه چاپ‌شده در یک فونت نارنجی متمایز در یک پس زمینه مشکی ساده بود: گریه کن، بخند، حرف بزن، گوش کن.

این پوسترها آرم شرکت را در گوشه پایین به نمایش گذاشتند و با نام «Hutchison Telecom» که در یک قلم بسیار کوچک نوشته‌شده بود، به نمایش درآمد. پوسترها در اطراف ایستگاه‌های اتوبوس آویزان شده بودند، جایی که مردم درباره آن کاری را انجام دادند که فکر می‌کردند تبلیغات آن را می‌گوید. شروع به بحث و گفت‌وگو می‌کردند. انتشار دهان‌به‌دهان و شفاهی و کنجکاوانه مثمر ثمر واقع شد.
بدیهی است که در ابتدا First Direct و Orange، بودجه بازاریابی بسیار زیادی داشتند، اما آن چه که این مثال‌ها نشان می‌دهند این است که شما می‌توانید در زمانی که تبلیغات اسرارآمیز ایجاد می‌کنید، کنجکاوی را هم به وجود آورید.

در نظر بگیرید که چطور می‌توانید این معما را به استوری اینستاگرام خود تبدیل کنید. با یک تصویر، تحریک کنید و با این کار مخاطبان به‌طور فعالانه برای فهمیدن بیشتر در آن مورد تصاویر را با حرکت در استوری بعدی دنبال می‌کنند. هرچند معماگونه و اسرارآمیز بودن یک وسیله انفجاری است. دوام زیاد آن برای مدت زیاد مردم را خسته می‌کند؛ خیلی زود آن را کنار می‌گذارند و مکالمه خارج از پلتفرم شروع نمی‌شود. دادن اطلاعات کم و سرمایه‌گذاری در محیط بصری می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

۶. عدد ۳ جادویی است

قانون ۳ در سراسر جهان خلاقانه به نظر می‌رسد.

  • ارائه
  • تقویت
  • نتیجه مطلوب

به عنوان مثال اگر شما بالشتک‌های مبل را می‌فروشید تصویری از یک مبل قدیمی و نامحبوب را در داستان اینستاگرام خود ارائه کنید که کارکرده و آماده برای ضایعات است. آن استوری را با یک تصویر از نمونه جدید و شگفت‌آور از بالشتک‌های خود ادامه دهید تا آن‌ها را به نمایش بگذارند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
بازاریابی محتوا به کمک محتوای تولید شده توسط کاربر - قسمت اول

درنهایت، بالشتک خود را بر روی کاناپه در اولین تصویر استوری نشان دهید که مبل قدیمی چگونه با بالش‌های جدید شما به زندگی بازمی گردد.

۷. یک بخش مهمان بسازید

یک راه عالی برای رسیدن به استوری ۳ تایی این است که داستان اینستاگرام خود را برای یک مهمان که نماینده شرکت شما است، بازکنید. این می‌تواند عضوی از کارکنان باشد. در مورد روز کاری آن‌ها صحبت کند یا یک مشتری که نشان دهد چگونه محصول شما در روز آن‌ها تاثیر مثبت داشته است.

کنجکاوی مردم از پشت‌صحنه را به اشتراک بگذارید. بهتر است با توزیع‌کننده یا طراح خود کلیپ، فیلم بسازید. نشان دهید که چگونه آن‌ها به توسعه محصولاتی که در قفسه‌ها می‌رسند کمک می‌کنند.

یک روش عالی دیگر برای شخصیت بخشیدن به شرکت شما، قرار دادن یک چهره برای برند است. حتی کسب‌وکارهای بزرگ مانند لورئال از مزایای استوری اینستاگرام استفاده می‌کنند.

۸. کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید

کمپین‌ها مایل‌ها ادامه دارند و تولید تبلیغات ۱۰ ثانیه‌ای استوری اینستاگرام را بر عهده می‌گیرند. آن‌ها تصاویر باکیفیت بالا را جمع‌آوری می‌کنند، با فونت‌هایی با متن خاص ارتقا می‌دهند و در استوری اینستاگرام قرار می‌دهند. انجام این کار آسان است و شما به بودجه نیاز ندارید.
گرفتن چند عکس عالی و نورپردازی یک‌دست همیشه کلیدی برای کیفیت تصاویر است. دوربین گوشی موبایل شما به اندازه کافی خوب است پس نیاز به امکانات خاصی ندارید و به راحتی می‌توانید استوری اینستاگرام ایجاد کنید.

۹. ترکیب‌بندی خوب را در نظر بگیرید

به استوری اینستاگرام خود به عنوان صفحه‌ای از یک مجله نگاه کنید. سعی کنید ترکیب‌بندی آن را تا جای ممکن جذاب کنید. همپوشانی متن می‌تواند به‌سادگی و با استفاده از سرویسی مانند Canva انجام شود. امکان استفاده رایگان از این سرویس وجود دارد اما در صورتی که به امکانات بیشتر نیاز دارید می‌توانید از مستر کارت مجازی استفاده کنید.

تمپلیت استوری اینستاگرام

۱۰. برای تعطیلات هشتگ بسازید

هشتگ‌هایی که مربوط به کسب‌وکار شما است را ایجاد یا از آن استفاده کنید. کلید ایجاد یک برچسب به یادماندنی، آوردن کلمات هم آوا با یکدیگر است. شما می‌توانید با استفاده از این هشتگ‌ها یک گفتگو را در استوری اینستاگرام خود شروع کنید و مخاطبان خود را برای استفاده از این هشتگ‌ها نیز تشویق کنید.

اگر می‌خواهید هشتگ ها در ذهن مخاطبین شما به یادماندنی باشد، اطمینان حاصل کنید که با هشتگ‌ها هماهنگ باشید.

نتیجه‌گیری

به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر و منظم‌تر استوری‌ اینستاگرام را پست کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که راه را در جلوی صف فالوورهای خود بیابید. بازاریابی رایگان را هرگز نباید نادیده گرفت.

اگر استوری‌ اینستاگرام برای کسب‌وکار تجارت الکترونیک اداره می‌کنید، می‌دانید که بازاریابی چقدر می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. این یک روش رایگان برای قرار دادن محصول در مقابل مخاطبین شما است، بنابراین آن را به کار ببرید و آن‌ها را با برند خود آشنا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا