خبر

نحوه محاسبه نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی الکترونیکی

طبق بخشنامه ارسالی و اعلام بانک مرکزی تغییرات اعمال شده در کارمزد خدمات بانکی به بانک‌ها ابلاغ شده است و از آذر ماه نرخ کارمزد خدمات بانکی زیاد می‌شود که جزئیات آن برای ارائه خدمات مختلف به شرح زیر در ادامه اعلام شده است.

نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی الکترونیکی

به گزارش نیک پرداخت سرانجام بانک مرکزی در مقابل خواسته بانک ها مبنی بر افزایش کارمزد کوتاه آمد و این خواسته را در آذر ماه اجرایی می کند. آخرین مصوبه بانک مرکزی درخصوص تغییرات کارمزد خدمات بانکی به سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ برمی‌گردد و حالا طبق بخشنامه جدید قرار است از اول آذرماه امسال کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی تغییر کند.

کارمزد کارت به کارت

بر این اساس، کارمزد عملیات کارت به کارت به عنوان یکی از پرکابردترین خدمات بانکی از ۵۰۰ به ۶۰۰ تومان به ازای هر یک میلیون تومان افزایش یافت و در صورت افزایش هر یک میلیون تومان در فرایند کارت به کارت معادل ۲۴۰ تومان به این مبلغ افزوده خواهد شد.

رقم کارمزد خدمات بانکی برای اطلاع از موجودی

اما هزینه اطلاع از موجودی نیز افزایش خواهد یافت و با 20 تومان افزایش از 100 تومان به 120 تومان می رسد. با توجه به اینکه کارمزد خدمات بانکی هزینه‌های اسمی به منظور تنظیم و نگهداری حساب‌های مختلف و خدمات معاملات جزئی برای مشتریان خرده فروشی و تجاری است و براساس میزان هزینه تمام شده خدمت بانکی محاسبه می‌شوند؛ بررسی بخشنامه جدید بانک مرکزی بیانگر این است که هزینه اعلام مانده کارت و در صورت حساب ۱۰ گردش آخر معادل ۲۴۰ تومان و اعلام مانده کارت از طریق خودپردازها به قیمت ۱۲۰ تومان خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
پایان دوره دلالی در سهمیه ارزی به لطف مقررات جدید

این در حالی است که پیش از اعلام مانده کارت از طریق خودپردازها معادل ۱۰۰ تومان بوده است.  علاوه براین، کارمزد اعلام ۱۰ گردش آخر کارت شناسایی، صدور انواع کارت مغناطیسی و دریافت حضوری و غیرحضوری قبوض به ترتیب ۱۵۰، ۶۰۰۰، ۲۴۰۰ و ۱۲۰ تومان می‌شود.

نحوه محاسبه نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی الکترونیکی
هزینه اطلاع از موجودی نیز افزایش خواهد یافت و با 20 تومان افزایش از 100 تومان به 120 تومان می رسد

کارمزد وجه بین بانکی

کارمزد انتقال وجه بین بانکی ساتنا نیز ۲صدم درصد مبلغ تراکنش تا سقف ۲۵ هزار تومان کارمزد تغیین شده است. ساتنا سامانه‌ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش‌های بین بانکی و دستور پرداخت‌های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می‌دهد. در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می‌توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان) به حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک‌ها اقدام کنند.

کارمزد افتتاح حساب

هرچند برای افتتاح حساب و صدور دفترچه سپرده قرض الحسنه پس انداز کارمزدی تعیین نشده اما هزینه افتتاح حساب سپرده کوتاه مدت متمرکز ۵ هزار تومان و صدور هر جلد دفترچه صرفا برای حساب های کوتاه مدت نیز ۴۸۰۰ تومان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: خرید سهام وال استریت با بیت کوین ممکن شد؛ با بیت کوین سهام اپل بخرید!

هزینه صدور دسته چک

ضمن اینکه هزینه صدور دسته چک به ازای هر برگ چک ۲ هزار ریال به همراه هزینه تمبر چک خواهد بود؛ کارمزد رفع سوءاثر برای هر برگ چک ۱۲ هزار تومان تعیین شده است.

مشتریان بانک‌ها باید از آذرماه به ازای صدور دسته چک به ازای هر برگ معادل ۲۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنند که این رقم به اضافه هزینه تمبر محاسبه شده و پیش از این، کارمزد صدور دسته چک ۱۲۰ تومان بوده است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
اعلام مخفیانه اسامی شرکت‌های متخلف و مشمول مجازات گمرکی

از سوی دیگر، ارائه صورت حساب سال جاری هر صفحه ۶۰۰ و برای سال‌های گذشته به ترتیب ۶۰۰ و ۷۲۰ تومان هزینه دارد که این ارقام پیش از این، ۵۰۰ و ۶۰۰ تومان بوده‌اند.

بیشتر بخوانید: توقف فعالیت بورس و بانک‌ها در تعطیلی ۶ روزه تهران

هزینه درخواست ارسال پیامک

این افزایش مبالغ روی سرویس ارسال پیامک نیز تاثیرگذاشته است و هزینه ارسال پیامک برای اطلاع رسانی با گرفتن رضایت مشتری معادل ۳۰ تومان به اضافه هزینه پیامک و حق اشتراک سالیانه خواهد بود. در آخر لازم به ذکر است که افتتاح حساب از جمله خدمات بانکی بدون هزینه و کارمزد است.

منبع: ایسنا

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا