کسب و کار

۱۰ نکته طلایی برای موفقیت کسب و کارهای اینترنتی (قسمت اول)

امروزه کسب و کارهای اینترنتی جای فروشگاه‌های فیزیکی را برای فروش محصول گرفته‌اند، شما هم یک سایت برای فروش محصولات خودت ساختی؟ سایتت یکم گیج کننده نیست؟ چطور می خواد پیدات کنه؟ چطور پول پرداخت کنه؟ وای چرا درگاه پرداختت مشکل داره؟ و هزاران چرای دیگر. راه‌حل این مشکلات چیست و چطور می‌شود یک سایت فروش کارآمد و بدون مشکل ساخت.

تبریک میگویم که بالاخره توانستید، کسب و کار آنلاین و رویایی که در سر داشتید را عملی کنید. رسیدن از خرده فروشی جواهرات دست‌ساز، مجسمه و وسایل خانگی به یک فروشنده آنلاین مسلما از شما انرژی زیادی گرفته است.  عجله نکنید. درست است که اکنون سایت فروش دارید اما این سایت از نظر کارایی و توان فروش به مشتری کارآمد است؟ مشتریان و مخاطبان چگونه و چطور می‌توانند شما و سایت اینترنتی فروش محصولاتتان را پیدا کنند؟

همراه ما در نیک پرداخت باشید تا در دو قسمت جداگانه ۱۰ مورد از نکات مهم موفقیت کسب و کارهای اینترنتی را با هم مرور کنیم. لیست ما از اهمیت کم به اهمیت زیاد ترتیب بندی شده است هر چند همه موارد اهمیت خاص خودشان را دارند.

۱. شناسایی مخاطب هدف و جذب آن

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی، دست و پا کردن محصولات، چیدن آن‌ها در سایت به منزله جذب خود به خود مشتری نیست. مردم قرار نیست به دنبال شما در دنیای بی در و پیکر اینترنت باشند، وظیفه شما است که آن‌ها را پیدا کنید و به سمت فروشگاه خودتان بکشانید. بدون اینکه تحقیق کنید مخاطب هدف شما چه کسی است و چه کسی از شما دوست دارد خرید کند، هیچ فروشگاه اینترنتی را به راه نیندازید. اگر شما ندانید که مخاطب هدف شما چه کسی است یا بازاری داشته باشید که هیچ مخاطب هدفی نداشته باشد، کل دنیا و بازاریاب‌های برتر آن هم نمی‌توانند به شما کمکی در فروش کنند.

کسب و کارهای اینترنتی

پس باید قبل از اینکه سرمایه‌گذاری زیادی روی سایت کنید، مخاطب را بیابید. این کار از طریق شبکه‌های اجتماعی که اکنون در دسترس همه است و رایگان هم خدمات می‌دهد، می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات پیدا کردن مخاطب باشد. البته گزینه‌های دیگری به مانند تبلیغات در جایی که بدانید مخاطب هدف شما آن را خواهد دید مهم است. سعی کنید سئو سایت خودتان را بهینه کنید تا مخاطبان به راحتی بتوانند شما را پیدا کنند. این فقط شروع کار بود. به سراغ قدم بعدی بروید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
معرفی و بررسی چند قالب جدید وردپرس

 

۲. کیفیت سایت فروش

ما از زمانی که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را دیده‌ایم، صبر و قرار خودمان را از دست داده‌ایم و در برابر هر ناملایماتی واکنش نشان می‌دهیم. اگر سایت فروش شما ناکارآمد باشد یا مشکلات زیادی همانند لینک‌های نامعتبر، سید خرید نامناسب، نقشه دسترسی گمراه کننده، بدون جاذبه تصویری و موارد دیگر داشته باشد، حق بدهید که مخاطب از دستتان ناراحت شود و به سراغ سایت دیگر برای خرید برود. داشتن فروشگاه اینترنتی به خودی خود دوباره عرض می‌کنیم که مشتری جلب نمی‌کند. سایت شما باید یک طراحی دقیق و کاربرپسند داشته باشد. همچنین جذابیت بصری می‌بایست چاشنی کار شود. اگر قرار است که کار شما فروش گوشی همراه باشد، عدم بارگذاری صحیح صفحه روی گوشی همراه یک ضعف برای کسب و کار شما به حساب می‌آید.

اگر برای راه‌اندازی سایت فروش کسب و کارهای اینترنتی خود، نیاز به تهیه هاست، دامنه یا سرور هستید، پیشنهاد نیک پرداخت به شما خرید از بازارهای رقابتی بین‌المللی است.

صرف نظر از اینکه شما چقدر زمان صرف بهینه‌سازی رابط کاربری سایت خود کرده‌اید، اگر مردم به سختی آدرس سایت شما را به یاد بیاورند، انگار هیچ کاری نکردید. چرا که مشتری بعد از یک بار خرید، به ندرت تاریخچه مرورگر خودش را برای آدرس دادن به دوست خودش چک می‌کند. پس عنوانی برای سایت فروش انتخاب کنید که مخاطب آن را به راحتی در خاطر داشته باشد. برای انتخاب یک نام و عنوان مناسب برای سایت فروش شاید لازم باشد هفته‌ها به خود وقت بدهید و فکر کنید، چرا که این قسمت از فروشگاه اینترنتی تاثیر به سزایی در موفقیت کسب و کارهای اینترنتی شما دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش که موجب رشد تجارت الکترونیک شما می‌شوند

۳. کمک گرفتن از مارکت پلیس (Marketplace)

اگر همه سرمایه و پول خودتان را صرف راه‌اندازی سایت و سرپا کردن کسب و کارهای اینترنتی خود کرده‌اید و اکنون سرمایه زیادی در دست ندارید که طراحی سایت، رابط کاربری، درگاه آنلاین و هزاران مشکل دیگر را حل کنید، به شما توصیه می‌کنیم به جای دست و پا گم کردن، یک مارکت پلیس (Marketplace) معتبر پیدا کنید و از آن به عنوان واسطه برای فروش فعلی محصولات خودتان استفاده کنید. به جای اینکه مشتری با چهره درهم از شما خرید کند، محصولات شما را از یک مارکت پلیس دیگر با صورت خندان خرید خواهد کرد. شما هم در این میان می‌توانید هزینه کنید و سایت را سر و سامان دهید. از جمله مارکت پلیس‌های ایرانی دیجیکالا، بامیلو، ایسام، پلیس زوزا، هونریا و ایران بازار است. احتمالا ثبت‌نام و فروش کالا در این مارکت ها رایگان نیست و درصدی از هزینه فروش صرف خدمات به شما خواهد شد که به نظر عادلانه می‌رسد.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
۸۰ ایده استارتاپ برای کسب درآمد (قسمت چهارم)

بزرگ‌ترین نقطه ضعف استفاده از یک مارکت پلیس، عدم توانایی شما در مدیریت طراحی آن و برند خودتان است. ارتباط مشتری با شما از طریق مارکت پلیس محدود خواهد شد و باید بدانید که این مارکت ها چگونه و چطور عمل می‌کنند. علاوه بر این مورد اگر کالای شما آن چنان گران نباشد، هزینه خدمات ممکن است همه آنچه که دوست داشتید سود کنید را از شما بگیرد. پس هر چه زودتر سایت خودتان را سرپا کنید تا از کنار به بازار نگاه نکنید.

۴. شیوه پرداخت اینترنتی کارآمد در کسب و کارهای اینترنتی

این مورد احتمالا مهم‌ترین بخش از سایت و کسب و کارهای اینترنتی برای مخاطب بعد از جذب و انتخاب کالا از طرف او باشد. اگر سیستم پرداخت الکترونیکی مناسب و کارآمدی نداشته باشید، تمام هر آنچه که برای طراحی و انتخاب عنوان سایت صرف کرده‌اید را به آب خواهید داد. مشتری که با درگاه اینترنتی و روند سخت پرداخت مواجه شود، به احتمال زیاد از خرید کردن پشیمان خواهد شد. این را به شما اطمینان می‌دهم که این کار را انجام می‌دهد بدون آنکه نگران مشکلی باشد، چرا که برای مشتری، هزاران فروشگاه همانند شما برای خرید کردن با درگاه مطمئن و بهتر وجود دارد.

دو روش پیش روی شما قرار دارد، استفاده از پرداخت رابط و استفاده از درگاه‌های اینترنتی. بر اساس بودجه و توانایی مخاطب و راحتی او در پرداخت کردن یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید. پرداخت رابط استفاده از درگاه‌های شخص ثالثی است که این کار را به جای شما انجام می‌دهند و مشتری بعد از ثبت سبد کالا برای پرداخت به یکی از این درگاه‌ها هدایت می‌شود. گزینه بعدی استفاده از درگاه اینترنتی مستقیم و بدون رابط است. بیشتر سایت‌های فروش علاقه زیادی به این پرداخت دارند. در این حالت مشتری بعد از خرید، مستقیم به سایت یکی از بانک‌ها متصل می‌شود و خرید می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
طراحی سایت با وردپرس چه مزایایی دارد؟

شیوه‌های پرداخت غیر آنلاین را ذکر نکردیم، چرا که عمدتا پرداخت‌های امروزی به صورت آنلاین انجام می‌شوند و عنوان ما درگاه پرداخت آنلاین بود اما می‌توانید شیوه پرداخت درب منزل را به عنوان یک روش پرداخت دیگر در گوشه ذهن خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته که به کسب درآمد اینترنتی بیشتر کمک می‌کند

۵. بهبود امنیت سایت و پرداخت

فرض کنیم که شما همه موارد مهم برای کسب و کارهای اینترنتی را به خوبی انجام داده باشید. یک سایت زیبا به همراه رابط کاربری فوق‌العاده، محصولات عالی با قیمت‌های مناسب و مشتریان پایدار داشته باشید؛ اما آن‌ها از شما دوباره خرید نمی‌کنند یا شاید نمی‌توانند خرید کنند! بگذارید به یک مشتری نگاه کنیم.. او وارد فروشگاه می‌شود، به راحتی وسایل را انتخاب کرده در سبد خرید خود می‌گذارد، به سوی پرداخت می‌رود اما.. به جای شما، دزدی با نقاب سیاه پیش روی آن‌ها ایستاده است. پس دوباره سبد را می‌گذارد از آن سایت خارج می‌شود. همان‌طور که در قسمت شیوه پرداخت اینترنتی کارآمد اشاره کردیم، دو گزینه پیش روی شما است. در مورد گزینه ایجاد درگاه مستقیم، شما می‌بایست ایمنی درگاه را فراهم کنید و از آن محافظت کنید تا مشتری دچار ضرر و زیان نشود و این کار از طریق SSL امکان‌پذیر است.

بهبود امنیت سایت و پرداخت

SSL یا امنیت لایه انتقال، پروتکل است امنیتی برای انتقال داده‌ها در اینترنت برای مقاصدی چون کار کردن با پایگاه‌های وب، پست الکترونیکی، نمابرهای اینترنتی و پیام‌های فوری اینترنتی. استفاده از این پروتکل به مخاطب این اطمینان را می‌دهد که کسی قرار نیست نقاب به صورت از آن‌ها دزدی کند؛ اما چطور مشتری این ویژگی را تشخیص می‌دهد؟ وقتی آدرس سایت شما و درگاه پرداخت به این پروتکل مجهز شده باشد، آدرس سایت به جای http با https شروع خواهد شد. مشتریان زرنگ این را می‌فهمند و به زودی به دیگر مشتریان هم آن را انتقال می‌دهند.

در این قسمت برخی از مشکلات بزرگی که وب سایت فروش شما می‌تواند با آن درگیر شود را مشاهده کردید. قسمت دوم همین مقاله، به صورت حرفه‌ای‌تر به بررسی مشکلات و نواقصی که احتمالا کسب و کارهای اینترنتی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، خواهد پرداخت. همراه ما در قسمت دوم مقاله باشد.

امید جعفری

امید هستم. حرفه ام نوشتن، اموختن و اموزش دادن است. خوشحالم و به خود می بالم که شما مخاطب من هستید. من را یا Og2ek جستجو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا