آزمون بین المللی

۵ ترس عمده داوطلبان آزمون آیلتس و راه‌های مقابله با آن را بشناسید

با توجه به میزان اهمیت نمره‌ی آزمون آیلتس (IELTS‌) در اخذ پذیرش‌های دانشجویی، این آزمون به یکی از مهم‌ترین آزمون‌ها تبدیل شده است. به ندرت پیش می‌آید کسی به آزمون دادن علاقه‌مند باشد. آزمون‌ها سطح توانایی فرد را مورد بررسی قرار می‌دهند و ضعف‌ها و ایرادهای فرد را مشخص می‌کنند. به همین دلیل، موجب ایجاد استرس و دلهره در بسیاری از افراد می‌شوند. ممکن است استرس به حدی باشد که باعث از بین رفتن قدرت تمرکز و تفکر فرد شود.

بیشتر بخوانید: مراحل گرفتن مدرک آیلتس چیست؟

دغدغه‌ی این روزهای بسیاری از افراد، شرکت در آزمون آیلتس و کسب نمره‌ی قابل قبول در آن است. بخش‌های زیادی از آزمون آیلتس می‌تواند نگران کننده باشد، مگر این‌که بدانید چگونه آن‌ها را اداره کنید. مردم از ناشناخته‌ها می‌ترسند و راه حل این موضوع آشنایی با تمام جنبه‌های ترسناک آزمون آیلتس است. برای غلبه بر این ترس‌ها، بخش‌های دلهره‌آور آزمون آیلتس را شناسایی کنید و آمادگی خود را برای این آزمون، افزایش دهید.

۱. اگر از پاسخ دادن به سوالی در بخش Listening جا بمانم، چه کار کنم؟

این ترس، مربوط به «از دست دادن قدرت تمرکز» است. تقریبا تمام داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس، می‌ترسند جواب سوالی را از دست بدهند یا نتوانند با فایل صوتی پخش شده، هماهنگ شوند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
آمادگی برای آزمون آیلتس و ساختار این آزمون

آزمون آیلتس لیستنیگ

برای این‌که بر این ترس غلبه کنید، فقط یک راه حل وجود دارد، تمرین کردن. تمرین کردن، اعتماد به نفس را بالا می‌برد و به شما یاد می‌دهد که اگر یک یا دو سوال را از دست دادید، چگونه تمرکز خود را دوباره بدست آورید؛ به عبارت دیگر یاد می‌گیرید که چگونه خود را مدیریت کنید و به سوالات دیگر پاسخ دهید. با تمرین کردن، نقاط ضعف خود را شناسایی می‌کنید و مشخص می‌شود که کدام بخش‌ها برای شما دشوارتر است و معمولا در کدام سوالات نمرات خود را از دست می‌دهید. با تمرکز بر روی نقاط ضعف و رفع آن‌ها می‌توانید نمره خود را بهبود ‌ببخشید و ترس خود را از بین ببرید.

۲. اگر در آزمون وقت کم بیاورم، چه کار کنم؟

بیشترین و متداول‌ترین ترس در بخش‌های Writing و Reading آزمون آیلتس، «عدم پاسخگویی به تمام سوالات آزمون در زمان مقرر» یا به عبارتی «کم آوردن زمان» است. بهترین راه حل برای مقابله با این ترس، کنترل زمان و مدیریت دقیق آن است. سوالات و متون بسیاری در آزمون وجود دارد، تحت هیچ شرایطی اجازه ندهید که یک متن خاص، قسمت اعظمی از وقت شما را به خود اختصاص دهد.

کم آوردن زمان در آزمون آیلتس

یکی از روش‌های مدیریت زمان، تکنیک «تقسیم و حل» یا «Divide and Conquer» است؛ این تکنیک، روش اصلی حل مسائل در زبان‌های برنامه‌نویسی است. در ابتدای هر بخش، زمان خود را بر اساس تعداد سوالات تقسیم‌بندی کنید و سپس پاسخگویی به آن‌ها را آغاز نمایید، متن‌ها را بخوانید و جواب دهید. تحت هر شرایطی به زمان‌بندی خود پایبند باشید؛ حتی اگر به چند سوال یک متن پاسخ نداده‌اید، هم‌چنان طبق زمان عمل کنید و به متن بعدی بروید. این روش، یک سیستم کنترل ریسک است که با آن به بیشتر سوالات پاسخ می‌دهید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
آمادگی برای آزمون تافل در یک ماه با وبسایت مگوش (قسمت سوم)

۳. اگر در بخش‌ Writing هیچ چیزی برای نوشتن نداشته باشم، چه کنم؟

این ترس مربوط به «انسداد فکری نویسنده» است. بیشتر داوطلبان با دیدن عنوان یا موضوعی که برای نوشتن درباره‌ی آن ایده‌ای ندارند، مضطرب می‌شوند. راحت‌ترین راه برای غلبه بر این ترس، خواندن مقالات بسیار و ایده گرفتن از آن‌ها است. حقیقت این است که ارزیابان آزمون آیلتس، به منبع نوشته شما اهمیتی نمی‌دهند بلکه به طرز نوشتن متن توجه می‌کنند و در نهایت، به نحوه‌ی نگارش شما امتیاز می‌دهند.

انسداد ذهنی داوطلب در آزمون آیلتس

۴. اگر در بخش Speaking مطلبی را اشتباه بگویم، چه کار کنم؟

این ترس، مربوط به «بیان ایده‌های نادرست» است. برخلاف طرز فکر بسیاری از افراد، هیچ ایده‌ای نمی‌تواند کاملا درست یا غلط باشد. تا زمانی که داوطلب درباره‌ی موضوعی صحبت می‌کند و نظراتش را به شکل منطقی بیان می‌نماید، هیچ ایده‌ای نمی‌تواند به نمره‌اش صدمه بزند. پس ترس را کنار بگذارید و هر ایده یا نظری دارید مطرح کنید.

ترس از بیان ایده‌ی نادرست در آزمون IELTS

۵. اگر در بخش Speaking هیچ حرفی برای گفتن نداشته باشم، چه کار کنم؟

این ترس مربوط به «برقراری ارتباط با مصاحبه‌کننده» است. به طور کلی، بخش اسپیکینگ آزمون، باعث دلهره و استرس داوطلبان می‌شود؛ زیرا افراد در این بخش، زمان زیادی برای فکر کردن ندارند. برای از بین بردن ترس این بخش از آزمون، باید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. این کار تنها با تمرین مداوم و حرف زدن با دیگران در زمینه‌های مختلف امکان‌پذیر است. با بهبود این مهارت، صحبت کردن و جمله‌سازی در این بخش راحت‌تر می‌شود و بهتر می‌توانید با مصاحبه‌کننده ارتباط برقرار کنید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
آزمون آیلتس ؛ انواع کاربردها و نحوه‌ی رتبه‌بندی هر آزمون

برقراری ارتباط با مصاحبه‌کننده در آزمون IELTS

برخی از افراد به خاطر ضبط شدن صدایشان در این بخش، استرس می‌گیرند. فرد باید بداند که ضبط کردن صدا، جهت ارزیابی مصاحبه‌کننده است نه داوطلب! زیرا در برخی موارد، داوطلب از نمره‌ی خود ناراضی است و تقاضای بازبینی و تجدید نظر در نمره را دارد که این کار فقط از طریق شنیدن مکالمه ضبط شده امکان‌پذیر است.

در پایان لازم است تاکید کنیم ما انسان‌ها، از ناشناخته‌ها می‌ترسیم و زمانی که با مسائل و شرایط آشنا می‌شویم، احساس امنیت و آرامش می‌کنیم. پس تا می‌توانید با ساختار آزمون آیلتس و شرایط آن آشنا شوید تا ترس‌های ناشی از آزمون مانع رسیدن شما به موفقیت نشود. اگر هنوز در این آزمون ثبت نام نکرده‌اید، برای این کار روی خدمات پرداخت نیک پرداخت حساب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا