آزمون بین المللی

نکاتی مهم برای روز امتحان آیلتس

مدرک آیلتس از جمله معتبرترین مدارک زبان انگلیسی در تمام دنیا است. افرادی که تقاضای دریافت مدرک آیلتس را دارند برای اخذ آن باید در آزمون آیلتس پذیرفته شوند، قبولی در این آزمون نیازمند مهارت و آموزش‌های خاصی است. برخی از دانشجویان برای اخذ اقامت برخی از کشورها و پذیرفته شدن در دانشگاه‌های آن کشور باید مدرک آیلتس داشته باشند. برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس می‌توانید از تیم حرفه‌ای نیک پرداخت کمک بخواهید. در این مطلب از وبلاگ نیک پرداخت هم به بیان نکاتی مهم برای روز امتحان آیلتس می‌پردازیم که امیدوار هستیم برای شما مفید باشد.

محل آزمون آیلتس

بهتر است روز پیش از امتحان خود، محل و ساعت امتحان را دوباره بررسی کنید و بدانید چقدر زمان لازم است تا سر وقت به محل آزمون برسید. همیشه بهتر است زودتر از شروع ساعت امتحان به محل مورد نظر بروید. در صورت امکان با دوستان خود قرار بگذارید سر ساعت مشخصی پیش از شروع امتحان در حوزه حضور داشته باشید. یک هفته پیش از امتحان خود را برای روز امتحان آیلتس آماده کنید. حتما بررسی کنید که حوزه امتحانی با محل تشکیل کلاس‌های شما متفاوت نباشد.

بیشتر بخوانید: برای آمادگی در آزمون آیلتس چه کار باید کرد؟

رسیدن به محل امتحان

رسیدن به محل امتحان

توجه به نکات زیر باعث می‌شود که استرس کمتری در زمان امتحان داشته باشید.
1. در مرحله اول دقت کنید که شرایط و قوانین امتحان را کاملا خوانده‌اید و از آن‌ها با خبر هستید. این شرایط و قوانین موارد مهمی را درباره روز امتحان آیلتس به شما خواهد گفت.
2. برای رسیدن به حوزه امتحانی خود باید زمانبندی داشته باشید. نه خیلی زود و نه خیلی دیر به حوزه برسید. زود رسیدن بیش از حد باعث خستگی شما و افزایش استرس می‌شود و در صورتی که دیر برسید باعث می‌شود اجازه حضور در امتحان از شما گرفته شود.
3. تلفن همراه خود و هر وسیله الکترونیکی دیگری که به همراه دارید را خاموش کنید. مسئولین ممکن است از شما بخواهند لوازم شخصی بجز خودکار و مداد و پاک کن را بیرون از محل امتحان قرار دهید. بهتر است تلفن همراه و اشیا با ارزش را با خود نبرید.
4. امتحان آیلتس از چهار قسمت  listening ،writing ،reading ،speaking تشکیل شده است که در عرض ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه بدون هیچ استراحتی و پشت سرهم از شما گرفته می‌شود.
5. حتما چیزی برای خوردن و نوشیدن با خود ببرید. اجازه گرفتن غذا از بیرون در حین امتحان آیلتس را نخواهید داشت. بهتر است اسنک های کوچک و سبک، نوشیدنی قندی با خود به همراه داشته باشید. بطری نوشیدنی شما نیز باید شفاف باشد و بسته و ظرف غذا نمی‌توانید با خود ببرید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
آمادگی برای امتحان تافل در یک ماه (قسمت چهارم)

مدارک شناسایی

زمانی که می‌خواهید وارد حوزه امتحان شوید، از شما کارت شناسایی می‌خواهند. دقت کنید که کارت ملی یا کارت شناسایی معتبر با خود داشته باشید. سندی که به شما داده می‌شود و اجازه ورود به حوزه امتحان و شروع امتحان را می‌دهد، نشان دهنده آن است که مدرک شناسایی شما معتبر بوده است. دقت کنید که هرگز نمی‌توانید با مدرک شخص دیگری کارت ورود به جلسه را دریافت کنید.
جالب است بدانید مسئولین برگزاری امتحان آیلتس پیش از صدور کارت ورود به جلسه برای شما، عکسی از داوطلب گرفته که روی فرم گزارش امتحانش ضمیمه می‌شود. در برخی از کشورها به دلیل افزایش امنیت امتحان و جلوگیری از تقلب، اثر انگشت داوطلب نیز بررسی می‌شود.

در خلال امتحان آیلتس

با توجه به نکات زیر در زمان برگزاری امتحان شما می‌توانید استرس خود را کاهش داده و شانس موفقیت در امتحان آیلتس را افزایش دهید. قوانینی که در این قسمت برای روز امتحان آیلتس گفته می‌شود کمک می‌کند تا در این روز موفق شوید.
۱. شما تنها اجازه بردن خوکار، مداد، پاک کن و کارت شناسایی و کارت ورود به جلسه را دارید. اجازه بردن کیف پول و جا مدادی با خود سر جلسه امتحان نخواهید داشت.
۲. اگر در زمان برگزاری امتحان لازم داشته باشید به دستشویی بروید یا احساس مریضی می‌کنید کافی است دست خود را بالا ببرید تا توجه مراقب و مسئول به شما جلب شود. دقت کنید با حرکت اضافی حواس سایر داوطلبین را پرت نکنید.
۳. اگر سوالی در زمان برگزاری امتحان دارید کافی است دست خود را برای کمک گرفتن از مراقب جلسه بالا ببرید.
۴. در زمان امتحان listening آیلتس دقت کنید که صدایی را که می‌شنوید به وضوح و کاملا واضح بشنوید در صورت بروز هر گونه مشکلی در هدست شما، دست خود را برای گزارش مشکل بالا ببرید. اگر مشکلی وجود داشت اصلا دچار استرس نشوید و با نهایت آرامش درخواست خود را به مراقب و مسئول بگویید. نگران وقت خود در زمان حل مشکل نباشید.
۵. دقت کنید که بعد از شنیدن قسمت listening، شما ۱۰ دقیقه زمان دارید تا پاسخ سوالات را در قسمت مشخص شده بنویسید. با شروع قسمت reading شما این فرصت ۱۰ دقیقه‌ای را نخواهید داشت پس دقت کنید که سوالات را در برگه‌های مخصوص هر قسمت با دقت بنویسید.
دقت کنید که حتما با امتحان‌های آزمایشی برای روز امتحان آیلتس آماده باشید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
مقایسه دو آزمون GMAT و GRE

در پایان امتحان

۱. تا پایان امتحان و جمع آوری کلیه برگه‌ها روی صندلی خود بنشینید.
۲. دقت کنید که اگر صندلی شما مشکلی دارد یا مشکلی وجود دارد که روی جریان امتحان شما تاثیر می‌گذارد، این مشکل را با مراقبین جلسه و مسئولین در میان بگذارید.
۳. اگر هر گونه اعتراضی در مورد امتحان خود دارید، باید یک هفته بعد از روز امتحان آیلتس خود آن را با مسئولین مربوطه در میان بگذارید. برای اعتراض درمورد امتحان خود باید فرم مربوطه را در روز امتحان پر کنید.

تسهیلات ویژه

اگر هرگونه درخواست ویژه‌ای دارید مانند اختصاص صندلی ویژه ناتوانان جسمی یا مواردی از این قبیل باید درخواست خود را در زمان ثبت نام آزمون آیلتس مطرح کنید تا در روز امتحان برای شما این تسهیلات ویژه در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت ساختار آزمون IELTS آکادمیک و عمومی

ترفندهایی برای روز امتحان آیلتس

ترفندهایی برای روز امتحان آیلتس

۱. دقت کنید که قوانین و دستور العمل‌های مربوط به آزمون قسمت writing را به خوبی بخوانید. در برخی از قسمت‌ها باید بنا بر نیاز از تعداد مشخصی کلمه استفاده کنید.
۲. برای هر سوال زمان مشخصی در نظر بگیرید. برخی از سوالات برای ژاسخگویینیاز به زمان بیشتری دارند و برای برخی دیگر از سوالات زمان محدود و مشخصی دارید. در اتاق هر آزمون ساعت و زمان مشخص آزمون نمایش داده می‌شود. بهتر است اگر در سوالی مشکل دارید، پاسخ دادن به آن را برای آخر بگذارید و ابتدا به سراغ سوالاتی بروید که پاسخگویی به آن‌ها برای شما راحت‌تر است.
۳. آرامش خود را حفظ کنید. اگر دچار هیجان آزمون و استرس شدید، نفس عمیق بکشید و به این فکر کنید که این فقط یک آزمون است و تمام زندگی شما نیست. مهم‌ترین کلید موفق در آزمون آیلتس حفظ آرامش و تسلط بر آزمون است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
تفاوت ساختار آزمون IELTS آکادمیک و عمومی

کلام آخر

با همه نکات گفته شده و آماده شدن برای روز آزمون آیلتس بازهم همه چیز به خود شما بستگی دارد. در صورتی که به خود اطمینان دارید و از توانایی‌های خود مطمئن هستید، موفقیت شما در آزمون نیز افزایش می‌یابد. در صورتی که برای پرداخت هزینه آزمون آیلتس یا مواردی مشابه نیاز به کمک داشته باشید می‌توانید از متخصصین نیک پرداخت در این زمنیه و پرداخت هزینه آزمون کمک بخواهید. اگر شما هم تجربه‌ای مشابه برای موفقیت در آزمون آیلتس دارید یا نکاتی را می‌دانید که می‌تواند به موفقیت دیگران در این آزمون کمک کند می‌توانید آن را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

اگر شما هم خود را برای آزمون آیلتس آماده می‌کنید و نگران پرداخت هزینه آن هستید، نیک پرداخت می‌تواند در پرداخت هزینه آزمون آیلتس به شما کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا